۰ نفر
۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۵
نگاهی به وضعیت حوزه مسکن در دوران پساکرونا

با توجه به آغاز واکسیناسیون جهان آماده مواجهه با دوران پساکرونا می‌شود . دورانی که تلاش برای بازسازی عقب‌ماندگی‌ها و ضربات مهلک وارد شده بر اقتصاد در دستور کار قرار می‎گیرد.

 ایران نیزدر این شرایط باید خود را آماده ورود به دوران جدید نماید . شاید کرونا درسی بود که بشر خود را آماده رشد و توسعه با حفظ مح یط زیست و تنها دارایی‌اش یعنی زمین نماید. آنچه مسلم است اینکه پیش‌بینی ها حکایت   از رونق بخش مسکن و ساحت و ساز در دوران پس از کرونا دارد. این اتفاق نوید بخش تعادلی در بازار مسکن خواهد بود . تعادلی که به واسطه رشد ساخت و ساز رخ خواهد داد. 

بررسی‌ها نشان می دهد بخش مهمی از ساخت و سازها دردوره شیوع کرونا با هدف پیشگیری از انتقال بیماری تعطیل شد. در برخی دوره‌ ها پروژه‌ های ساخت و ساز حتی با تعطیلی یک ماهه مواجه گردید که در نتیجه تعهدات سازندگان نیز در این شرایط امکان عملی شدن در دوره مشخص شده را نداشت. 

 آ نچه مسلم است اینکه اعمال محدودیت و تعطیلی اتفاقی گریزناپذیر بود اما بخش مسکن را با معضلی مهم مواجه ساخت.  تبعات این مساله باید در قوه قضاییه نیز مورد توجه قرار گیرد.

توجه داشته باشید در چنین تعطیلاتی، پیمانکاران و فعالان بخش ساختمان ، به دلیل شکایت‌ها به دادسرا و مراجع قضایی احضار می‌شوند و در برخی موارد ضمانت‌های بانکی این افراد  از سوی کارفرمایان به اجرا گذاشته می شود.بنابراین لازم است در این دوره تعطیلی پیش‌رو فکری به حال سازندگان و پیمانکاران ساختمانی شود.

بی تردید توجه به آسیب کنونی و برنامه‌ریزی برای آینده پیش‌رو می‌تواند از حجم مشکلات تا حد زیادی بکاهد.

بسیاری از پروژه‌های ساختمانی در شرایط کنونی به دلیل بروز بیماری یا مشکلات ناشی از آن ممکن است با تعطیلی کواه‌مدت یا بلندمدت روبرو شوند . محاکم قضایی لازم است با در نظر قرار دادن این وضعیت، نسبت به رسیدگی به شکایات اقدام نمایند . پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد پس دوران سخت کنونی، با از میان رفتن بیماری و مهار آن ، پروژه‌های  ع مرانی و سختمان‌سازی با رونقی قابل توجه مواجه می‌ شوند . افزایش قابل توجه قیمت‌ها و تقاضای انباشته نیز سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن را مقبول و اقتصادی کرده است.  شاید فرصت پیش رو برای ایج اد اشتغال در بخش مسکن، فرصتی بی‌ن ظیر برای بازسازی اقتصاد ایران باشد.

کارشناس اقتصاد مسکن

223224

کد خبر 1456972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =