پولتیکو: بایدن باید سیاست خارجی خود را برای دنیایی تدوین کند که آمریکا در آن حکمرانی نمی‌کند

نشریه پولتیکو در مقاله ای عنوان کرد که جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا باید سیاست خارجی خود را برای دنیایی تدوین کند که آمریکا در آن حکمرانی نمی‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، در مطلب نشریه پولتیکو آمده است:  جو بایدن نامزد پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در حالی قدرت را در دست خواهد گرفت که آمریکا از هر زمان دیگر در نیم قرن گذشته، بیمارتر، از لحاظ اقتصادی ضعیف‌تر و از لحاظ فرهنگی و سیاسی، دو قطبی‌تر است.

بایدن باید سیاست خارجی خود را برای دنیایی تدوین کند که آمریکا در آن دیگر حکمرانی نمی‌کند.

دنیایی که بایدن به ارث خواهد برد، فاصله‌های زیادی با دنیای زمان حضور او در سمت معاون رئیس‌جمهور و رئیس کمیته روابط خارجی سنا در دهه ۱۹۹۰ دارد.

دوران جهان یک قطبی برای آمریکا از خیلی وقت پیش به زباله‌دان تاریخ منتقل شده است. چین، به گفته پنتاگون، یک رقیب برابر  است. سایر قدرت‌های کوچک و بزرگ اعم از روسیه، ایران و کره شمالی به آسانی قادرند آمال آمریکا را به شکست بکشانند. فضا به ندرت برای همکاری‌های بین‌المللی چالش‌انگیزتر از الان بوده است.

شیوع بیماری همه‌گیر جهانی «کووید-۱۹» افول نظم بین‌المللی ایجادشده توسط آمریکا را تسریع کرده است.

بیماری همه‌گیر جهانی، محدودیت‌های جهانی‌سازی و دیپلماسی چندجانبه را آشکار کرده و افول نظام بین‌المللی لیبرال را که آمریکا آن را ایجاد کرد، سرعت بخشیده است.

رئیس‌جمهور بایدن، هدایت آمریکایی را در دست خواهد گرفت که از لحاظ جسمی بیمارتر، از لحاظ اقتصادی ضعیف‌تر و از لحاظ سیاسی و فرهنگی، دوقطبی‌تر از هر زمان دیگری در نیم قرن اخیر است.

311311

کد خبر 1457630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  0 0
  همین کشورهایی که می گویید بارها از لیبرالیسم سواستفاده کردند تا تفکرات خودشان را در امریکا و کشورهای غربی پخش کنند. اگر لیبرالیسم بد هست همه جا بد هست.
 • فهرجی IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  0 0
  با عرض پوزش...اما آمریکا هنوز حکمران است!!!آمریکا هنوز بر قلبها و ذهنهای غربزده حکومت می کند! پس ناامید نباشد!