مرادی حقیقی اعلام کرد،پیشرفت ۳۵ درصدی طرح های ابخیزداری و آبخوانداری در استان سمنان

مدیر کل منابع طبیعی و ابخیزداری استان سمنان از پیشرفت ۳۵درصدی طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری ( مکانیکی ، بیومکانیکی وبیولوژیکی)در سالجاری از اعتبارات صندوق توسعه ملی در ۲۳حوضه با اعتباری بالغ بر ۲۳۰میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان جعفر مرادی حقیقی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در جلسه شورای معاونین وکارگروه  طرح ۹در۹۹(جهش تولید) این اداره کل که به منظور بررسی عملکرد اقدامات ۹ گانه سال جاری شهرستانهای تابعه برگزار شده بود، بر طرح کاداستر در این استان تأکید کرد و گفت: اراضی ملی از سیاست‌های راهبردی مجموعه منابع طبیعی استان است که در این خصوص موضوع عدم تشخیص پلاک‌های ثبتی باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان طرح کاداستر را عاملی مهم در پیشگیری از دست اندازی به عرصه های ملی دانست و تصریح کرد: اجرای طرح کاداستر و صدور اسناد تک برگ برای اراضی ملی و دولتی موجب کاهش شدید هرگونه سوء استفاده تصرف و تعرض به این اراضی خواهد شد که بر همین اساس اجرای این طرح یکی از اولویت های مجموعه منابع طبیعی استان سمنان است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افزود: در راستای قانون جامع کاداستراز ابتدای سال جاری تاکنون صدور اسناد تک برگ کاداستری برای۴۵۰ هزار و ۵۶۲ هکتار اراضی ملی و دولتی این استان تهیه و برای تهیه نقشه های کاداستر بیش از ۱۳۳ هزار هکتار از اراضی ملی و دولتی استان سمنان در حال انجام انعقاد قرار داد با شرکت های مشاور می باشد.
مرادی حقیقی گفت: حفاظت از عرصه های منابع طبیعی وظیفه اصلی مجموعه منابع طبیعی است که برنامه «ارتقا پوشش حفاظتی» تاکید بر بلوک بندی مناطق بحرانی و بهره گیری از همیاران طبیعت با هدف بالا بردن ضریب حفاظتی عرصه های ملی به عنوان یکی از برنامه های مهم در قالب «طرح ۹ در ۹۹» سال جاری به شمار می آید و به طور جد در هشت ماه سال جاری دستور کار قرار دارد. 
جعفر مرادی حقیقی به نحوه عملیاتی شدن این برنامه اشاره کرد و در این باره اظهار داشت: برای اجرای این برنامه عرصه های ملی از لحاظ تصرف، آتش سوزی و قاچاق چوب به مناطق بحرانی، نیمه بحرانی و عادی تقسیم می شوند و حفاظت هر یک از این مناطق به نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی سپرده می شود.
مرادی حقیقی ادامه داد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری ( مکانیکی ، بیومکانیکی و بیولوژیکی) از اعتبارات صندوق توسعه ملی در ۲۳حوضه با اعتباری بالغ بر ۲۳۰میلیارد ریال با ۳۵درصد درحال اجرا میباشد ، مقابله با بیابان زایی در تمام شهرستانهای استان سمنان در حال اجراست و صیانت از عرصه‌های جنگلی نیز به عنوان طرح‌های محوری سال جاری در دستور کار این اداره کل قرار دارند.
مرادی حقیقی از احداث ۱۰۳ کیلومتر کمربند حفاظتی در اراضی ملی استان سمنان خبر داد و تصریح کرد: با تدابیر در نظر گرفته‌شده در راستای اقدامات جهشی ابلاغی ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی امسال ۴۵کیلومتر دیگر به میزان مذکور افزوده می‌شود.
او با بیان اینکه در این طرح تمامی فعالیت‌های منابع طبیعی در نظر گرفته شده است، افزود: فعالیت‌های جهشی ۹ گانه شامل اجرای طرح کاداستر اراضی ملی، ارتقاء پوشش حفاظتی، مدیریت و بهره برداری از مراتع، تعیین تکلیف مدیریت پارک‌های جنگلی، توسعه زراعت چوب و کشت گیاهان دارویی، اخذ حقوق دولتی، توسعه دولت الکترونیک، توسعه و تقویت صندوق‌های منابع طبیعی می‌باشند.

46

کد خبر 1457912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =