انتقادات پزشک بیمارستان مسیح دانشوری به دکتر ملک زاده

مشرق نوشت: محمدرضا هاشمیان، فوق‌تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری در رابطه با نقش رضا ملک‎زاده، معاون تحقیقات وزیر بهداشت و کلا جریان مدیریت کرونا در کشورتوضیح داد.

او گفت: تعجب کردم که آقای ملک‌زاده در نامه استعفا چطور به مسائل درمان‌های دارویی کرونا نقد وارد می‌کند و از وزیر شاکی است. در جلساتی که بنده در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بودم فقط ایشان نظر می‌داد و مدیریت کرونا در کشور در اختیار ایشان بود، وزیر انصافا در این مسائل جزئی شرکت نمی‌کرد. بحث واکسن را دکتر ملک‌زاده بارها عنوان کرده بود که واکسن تاثیری ندارد و تاثیر آن کم است و تا ۵۰درصد بیشتر واکسن تاثیر ندارد و مردم دلسرد می‌شدند یا بحث گرمای هوا و اثرگذاری آن بر کنترل کرونا که صحبت می‌شد و همه مردم می‌رفتند و در جنوب کشور عروسی می‌گرفتند، همه از نظرات ایشان بود!

وی ادامه داد: داروی فاویپیراویر را ایشان اذعان کرد که به درد نمی‌خورد. داروی سووداک را ایشان به‌صورت مویرگی بدون اینکه در پروتکل وزارت بهداشت وجود داشته باشد وارد سیکل دارویی کشور کرد، بدون اینکه این دارو در کد تحقیقاتی قرار گیرد و مطالعه حیوانی انجام شود. ایشان این کار را روی مردم پیش بردند و با مردم این دارو را آزمایش کردند. من نمی‌دانم چرا دکتر ملک‌زاده طلبکارانه صحبت می‌کنند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود. درواقع هیچ‌گونه جوابگویی نسبت به افرادی که در کادر درمان هستند، ندارند. خودسرانه تصمیماتی برای مردم می‌گیرند بدون اینکه در فیلد کاری از ابتدا باشد. تمام حرف‌های آنها از ابتدا درباره داروها ایراد داشت.

ملک‎زاده باید توضیح بدهد چرا ایمنی گله‌ای را برای ایران طراحی کرد؟

هاشمیان اظهار داشت: چرا این همه باید ضرر کنیم و هر روز ۵۰۰-۴۰۰ نفر فوت کنند؟ ایشان باید ریزبودجه‌هایی که برای کارهای تحقیقاتی به ایشان پرداخت شده را اعلام کند. باید توضیح بدهد چرا ایمنی گله‌ای را برای ایران طراحی کرد؟ چرا جواب ایمنی گله‌ای را نمی‌دهد؟ چرا نمی‌گوید مطالعه رمدسیویر به من ارتباط نداشته و به فوق‌تخصص ICU ربط داشته و من مطالعه سازمان بهداشت جهانی را دست خود گرفته‌ام؟ چرا نمی‌گوید وقتی مطالعه در ایران انجام می‌شد و گفتم داروی کلروکین در درمان کرونا تاثیر ندارد، باز به مردم تجویز کرد؟ چرا بیان نمی‌کند در مقاله‌ای که در WHO قرار است چاپ کنند بدون اینکه یک بیمار را ویزیت کرده باشد و یا رشته تخصصی‌اش باشد مطالعات را در دست خود گرفت؟ وزارت بهداشت ۱۲ سال است که دست ایشان است و همه شغل‌های کلیدی را در دست داشته و بعد الان به وزیر گیر می‌دهد؟ این مسائل را چرا قبلا عنوان نکرد؟ چرا زمان اول شیوع کرونا بیان نکرد؟ الان که تعداد زیادی از مردم فوت کردند این را به یاد آورد؟ به‌عنوان یک مقام کشوری چه حقی دارید که شرکت دارویی می‌زنید و کار خود را انجام می‌دهید و به همه گیر می‌دهید که با دارو کار کنند؟ شما فوق‌تخصص گوارش هستید، چه ربطی به کرونا دارید؟ درباره کرونا کجا تحصیلات خود را گذرانده‌اید؟ کجا درباره بیمار بدحال تحصیلات خود را گذرانده‌اید؟ جز اینکه به ICU مملکت و بیماران بدحال ظلم کرده‌اید، چه کار مفیدی انجام داده‌اید؟

سووداک بدون مطالعات تکمیلی روی ایرانی‌ها تست شد

این فوق‌تخصص ICU درباره داروی پرحرف و حدیث سووداک گفت: این دارو برای هپاتیت C است و داروی بسیار موثری در این بیماری است بدون اینکه آزمون حیوانی روی کرونا را طی کند در ایران و روی بیماران ایرانی این دارو برای درمان کرونا تست می‌شود. ایشان چون ارتباط نزدیکی با آمریکا دارد با آنجا مقاله‌ای را به نفع این دارو چاپ می‌کند. بیمار ایرانی است و نویسندگان از همه‌جای دنیا هستند و روی مردم ایران امتحان می‌شود و تاثیر خوب آن را در برخی شرایط نشان می‌دهد. این دارو ضدویروسی و خوراکی است ولی درواقع الان انگلستان مطالعات حیوانی را روی آن شروع کرده تا کار کند. اما اینجا بدون اینکه مطالعه حیوانی روی این دارو صورت گیرد، ایشان این مطالعات را در مرکز گوارش دانشگاه تهران انجام می‌دهد. باید این کار در خط پژوهشی انجام شود ولی در خط درمان استفاده می‌شود. من ایراد را به آقای دکتر جان‌بابایی بیشتر می‌گیرم که ایشان چطور اجازه داد این داروها در خط درمان وارد شود. چرا دکتر جان‌بابایی، معاونت درمان جلوگیری نکرد تا این دارویی که در خط پژوهشی است در کشور تجویز و برای بیماران کرونا استفاده ‌شود؟ دکتر جان‌بابایی و دکتر ملک‌زاده هر کاری با مردم خواستند، انجام دادند و این درست است؟ این یک بام و دو هواست.

شرایط فعلی ناشی از آه کسانی‌ است که با ایمنی گله‌ای جان‌ دادند

هاشمیان در تشریح چرایی استعفای ملک‌زاده شب قبل از آغاز محدودیت‌های جدید کرونایی، گفت: اینها از ابتدا با قرنطینه مخالف بودند. به ایمنی گله‌ای اعتقاد دارند. کسی که خود پروژه ایمنی گله‌ای را به‌صورت عملی در دنیا راه‌اندازی کرد، دکتر ملک ‌زاده بود و صحبت‌ها و نوشته‌های ایشان وجود دارد. باور ایشان به ایمنی گله‌ای است. قرنطینه را ایشان قبول ندارد و می‌گوید همه باید بیمار شوند و یک تعدادی هم فوت می‌کنند و این مهم نیست ولی درنهایت کسانی که زنده می‌مانند، ایمنی پیدا می‌کنند. می‌گفتند واکسن هم ۵۰درصد بیشتر اثر ندارد اما الان می‌بینیم واکسن‌ها در دنیا ۹۵درصد تاثیرگذار است. ایشان ایمنی گله‌ای را از واکسن بیشتر قبول دارند. قرنطینه را هیچ‌یک قبول ندارند. یکی از دلایل حتما همین است. وزیر بهداشت کلا دکتر ملک‌زاده بود. چند سال است که ایشان است. ایشان از زمان دکتر فاضل در وزارتخانه بود و تا الان هست. تمام ساختار وزارت بهداشت دست دکتر ملک‌زاده است. امروز هم همین‌طور است. چیدمان کل وزارت بهداشت دست او است، تمام تفکر وزارت بهداشت دست دکتر ملک‌زاده است. امروز هم همین‌طور است. با استعفای ایشان تغییری در تفکر وزارتخانه اتفاق نمی‌افتد چون تفکر دکتر ملک‌زاده هنوز در وزارت بهداشت وجود دارد. ساختار وزارت بهداشت طراحی دکتر ملک‌زاده است. دکتر ملک‌زاده فرد باهوشی است. تمام بودجه‌های کشور در حوزه پژوهشی در دست ایشان بود. بیشترین مقالات در کشور توسط ایشان و تیم ایشان پیش رفته است و بودجه میلیاردی همواره دست ایشان بود. برای همین این سیستمی که دست دکتر ملک‌زاده است، سیستم بزرگی است.

وی در پایان گفت: چندین‌بار خواستیم با ایشان مناظره کنیم که ایشان اصلا بقیه را آدم حساب نمی‌کند که بخواهد صحبت کند. همواره مغرورانه و نگاه از بالا دارد. اجازه رشد به گروه دیگری نمی‌دهد. این جریانی را که پیش آمده، من بیشتر به‌خاطر طرح ایمنی گله‌ای که اتفاق افتاد و افزایش مرگ‌ومیر در کشور بود که آه پیرزن و پیرمرد را به همراه داشت، می‌دانم. این امر مافوق این بحث‌هاست. احساس می‌کنم این امر به بی‌توجهی دکتر ملک‌زاده به بخش ICU برمی‌گردد. ایشان دشمن اصلی فوق‌تخصص ICU در کشور است. اجازه نمی‌دهد فوق‌تخصص ICU در یک بیمارستان ایجاد شود.

17302
کد خبر 1458175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  4 0
  شما اگر صداقت داشتید و دارید چرا همان موقع حرفی نزدید؟! لگد زدن به مرده که هنر نیست. اگر از نظر اخلاقی کار ایشان ایراد داشته و شما هم سکوت کردید پس شما هم هم دست بوده اید و الان از ترستان حرف میزنید.
 • مهاجر IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  3 0
  بالاخره آب گل آلوده و هرکس به فکر گرفتن ماهی خودش از این آب.این آقای دکتر چرا اون موقع که آقای ملک زاده استعفا نداده بود این حرف ها را نمی زد؟
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  اینطور که بوش میاد با توجه به بودجه های میلیاردی که دکتر ملک زاده گرفته و و با توجه به صحبتهای دکتر هاشمیان ، استعفای ملک زاده بدون دلیل نیست فردا این هم سر از کانادا در میاره
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  4 0
  از این پزشک بیمارستان مسیح باید پرسید که اگر دکتر ملک زاده اینچنین هویدا و مویرگی مشکل داشت چرا جلوش نایستادید و رسانه ای نکردید و یا حتی به خاطر داروی غیر قانونی که برای مردم تجویز کرده بود شکایت نکردید؟؟؟؟؟؟ شاید پست و مقام از هر چیزی مهمتره!!!!!
 • وو IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  1 0
  ملک زاده چه زمانی که سالها پیش وزیر بهداشت بود و چه سالهایی که از سمتهای اجرایی دور بود و به مثلا طبابت مشغول بود نه کفایت اجرایی و مدیریت داشت و نه سواد درست حسابی تو رشته ی خودش یعنی فوق تخصص گوارش .البته هاشمیان هم جدا از حرف های کاملا درستی که درباره ملک زاده میزنه خودش تو این بحران کرونا فقط دنبال نمایش دادن خودش و جذب مخاطب و دیده شدن هست وگرنه پایه علمی ضعیفی داره
 • نکته بین IL ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  2 0
  بر فرض که صحبتهای شما درست باشه. شما خودت شریک جرمی برادر. چرا تا الان صدات در نیومد؟ چرا تا الان این خیانت ها رو افشا نکردی؟ میترسیدی؟ چون پست ملک زاده بالاتر بود؟ از سمت خودت میترسیدی؟ تا استعفا کرد و رفت زبونت باز شد؟ بس کنید. جون مردم رو بازیچه بازیهای سیاسی و پاچه خواری ها و مشکلات شخصی خودتون قرار ندین
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 2
  بعيد ميدونم حرفهاش از روى دشمنى باشه ، به نحوى بر دل ميشينه
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  1 0
  آقا برید دم خونه خودتون دعوا کنید با هم...
 • علی IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  دکتر دمت گرم
 • عرشیا DE ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  عجب مملکت گل و بلبلی داریم.........قشنگ دیوانه خانه هست.......
 • بی نام IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  دکتر هاشمیان تا دیروز این حرفهارا در مورد وزیر می گفت.
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  این شخص باید حتما دادگاهی شود
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  3 0
  خائن تر از اون دکتر شماهایی هستید که بعد از استعفای اون دکتر این حرفها رو میزنید !چرا الان باید این حرفها رو بگید ؟
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  دستگیری همه عوامل را خو.اهانیم
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  حالا که به اختلاف خورده اند گند کاری هایی که کرده اند را رو می کنند واقعا بترسید از ان روزی که بخواهند کارنامه اعمالتان حسابرسی کنند.
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  این دارو روی سه هزار نفر تست شده حالا که احمدی نژاد افشا کرده و این آقا استعفا داده یادتون افتاده
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  حرفهاي سنگيني زد! اين اتهامات تبعات قضايي سنگيني داره البته اگه ملك زاده پشت حصار حاكميت قرار نگيره
 • علی IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  کم کم گندش در میاد پزشکا کلا در ایران تافته جدا بافته اند
 • وحید IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  2 0
  حالا همه میخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرندو طبق معمول همه چیز حتی سلامت مردم بازیچه سیاسی کاری شده..این وسط چیزی که مهم نیست جانهای تلف شده است.شما اگر صداقت داشتی . چرا این مطالب را قبلا رسانه ای نکردی؟ من تخصص پزشکی ندارم و در بحث اینکه از نظر علمی حق با دکتر نمکی یا دکتر ملکزاده است وارد نمیشوم.فقط این را فهمیدم گه دکتر ملکزاده مخالف سرسخت دخالت افراد غیرمتخصص در امر درمان و طب به اصطلاح سنتی و جادو و جنبل بود و بر سر اعتقاداتش ایستاد.آینده که خیلی دور نیست ثابت میکند چه کسی حق میگوید.
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  درود بر دکتر هاشمیان عزیز
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  2 0
  "وزیر انصافا در این مسائل جزئی شرکت نمی‌کرد." مسائل جزئی؟؟!! ستاد ملی مبارزه با کرونا به مسائل جزئی می پردازه؟!
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  2 0
  چرا این صحبتها و کارشکنی ها و کم کاری ها و ایجاد شبکه های عنکبوتی سمی و مضر در داخل وزارت بهداشت و سیستم درمان کشور که تماما متوجه یک نفر میکنند قبلا وجود نداشت و هیچ کس اعتراضی نمیکرد ... همه افرادی که سکوت کردند مثل این بابا اگر میدانستند که خطا و انحراف وجود داشت اعلام نکردند به نوعی در این موارد متهم اند