چهره جدید شیراز زیر پوست شب؛ ساماندهی و جمع‌آوری معتادان و متکدیان به مدت یک ماه

این روزها کوچه پس کوچه‌های شهر بیش از گذشته جولانگاه افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب‌ها شده به گونه‌ای که می‌توان آن را چالشی جدی دانست.

به گزارش خبرآنلاین از فارس : هوا که رو به تاریکی می‌رود سایه‌هایی از دل خیابان‌ها و کوچه‌ها بیرون می‌آیند، سایه‌های خمیده و سیاه و سفید که البته دیگر سفیدی بر رخ آنها نیست هر چه هست دود افیون است و رنج خیابان‌گردی.

این روزها کوچه پس کوچه‌های شهر بیش از گذشته جولانگاه افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب‌ها شده به گونه‌ای که می‌توان آن را چالشی جدی دانست که سلامت و امنیت روانی مردم را تحت الشعاع قرار داده است.

هرساله با فرارسیدن فصل سرما معتادان و متکدیان خیابانی ساماندهی می‌شدند، اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا روند جمع‌آوری متکدیان با توقف مواجه شد و همین موضوع سبب افزایش تعداد این افراد در سطح شهر شده است.

محمدرضا امیری فرماندار شیراز  از اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر و کودکان کار در این شهر خبر داد و اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا در سال جاری این طرح با اعلام وزارت بهداشت متوقف شده بود، اما با پیگیری‌های متعدد این طرح از امروز دوباره در شیراز به مدت یک ماه آتی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به تخصیص اعتبار خوب برای نگهداری کودکان کار و معتادان متجاهر، افزود: با توجه به روند رو به افزایش افراد کارتن خواب، طرح ساماندهی و جمع‌آوری معتادان با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه از جمله بهزیستی، شهرداری برای رفع آسیب‌های اجتماعی در حال انجام است.

امیری با اشاره به اینکه تعداد سالن‌ها و اتاق‌ها برای اسکان معتادان را افزایش داده‌ایم، از کیت‌های جدید تشخیص کرونا برای معتادان که نتیجه آن ظرف مدت ۲۰ دقیقه اعلام می‌شود، خبر داد.

فرماندار شیراز در پایان بر پاکسازی چهره شهر از معتادان متجاهر تاکید و از افزایش مراکز نگهداری معتادان متجاهر به ۵۰ مرکز خبر داد و تصریح کرد: با اجرای این طرح چهره شهر بهتر و امنیت عمومی نیز افزایش می‌یابد.

سامان‌دهی معتادان متجاهر و متکدیان

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر لزوم همکاری دستگاه‌های مختلف در سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان گفت: انجام دقیق این طرح، کار یک دستگاه خاص نیست و حضور همه دستگاه های مرتبط را می‌طلبد.

علی ناصری افزود: با اجرای طرح سامان‌دهی معتادان متجاهر و متکدیان، شیراز برای این گونه افراد نا امن می‌شود. این عضو شورای اسلامی شهر شیراز ضمن قدردانی از اقدامات شایسته شهرداری، استانداری، فرمانداری، دادگستری، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی، اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و اداره پیشگیری و سامان‌دهی آسیب دیدگان اجتماعی در زمینه طرح سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان سطح شهر، بیان کرد: باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و تعامل همه دستگاه‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی همچون تکدی‌گری و اعتیاد اقدام کرد تا به نتیجه مناسب در این زمینه دست یافت.

وی با اشاره به اهداف و برنامه‌های اجرایی طرح سامان‌دهی معتادان متجاهر و متکدیان سطح شهر شیراز گفت: سامان‌دهی جامعه هدف طی چهار گام  جذب، ترک، آموزش (مهارت‌های زندگی و حرفه‌ای) و اشتغال صورت خواهد پذیرفت.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با بیان این مطلب که در گذشته، یکی از مشکلات اصلی درباره عملیاتی نشدن کامل طرح سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان، جذب و رها شدن این افراد در جامعه پس از گذشت چند روز بوده است اظهار داشت: طی بررسی‌های صورت گرفته، یکی از علت‌های اصلی رها شدن دوباره این افراد در سطح شهر، کمبود اعتبار و بودجه لازم برای نگهداری و اقدامات پس از آن بوده که با اختصاص ردیف بودجه‌ای از سوی شهرداری، روند اجرایی شدن این طرح با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی سرعت خواهد گرفت.

وی همچنین افزود: با توجه به آمارهای به دست آمده، مراکز و کمپ‌های ترک و نگهداری در شیراز، گنجایش و ظرفیت کافی برای نگهداری معتادان و متکدیان موجود را دارند که با تامین اعتبار لازم می‌توان به مدت چندین ماه این افراد را در آنجا نگهداری و پس از سم‌زدایی و دادن آموزش‌های لازم، به جامعه و زندگی سالم برگرداند.

این عضو شورای اسلامی شهر بیان کرد: با توجه به شرایط کنونی و شیوع بیماری کرونا، پس از جذب معتادان و متکدیان باید پیش بینی‌های لازم صورت گیرد تا برای انجام تست کرونا، مکانی مناسب در نظر گرفته شود و پس از انجام تست، در صورت مبتلا نبودن به مراکز و کمپ های نگهداری انتقال یابند و در صورت مبتلا بودن تا رفع کامل بیماری در مراکز جداگانه‌ای قرنطینه و پس از بهبودی به کمپ‌ها فرستاده شوند.

ناصری در پایان ضمن ارج نهادن زحمات و تلاش‌های حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری به گسترش پدیده زباله گردی معتادان متجاهر اشاره کرد و گفت: به منظور جلوگیری از فعالیت اشخاص حقیقی یا حقوقی در به کارگیری معتادان متجاهر جهت جمع‌آوری زباله در سطح شهر، سازمان مدیریت پسماند شهرداری باید در اسرع وقت نسبت به راه‌اندازی سامانه تفکیک زباله از مبدا اقدام کند.

48

کد خبر 1458408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =