مهاجری: اگر آمریکا کدخدای ده بالاست، چین هم کدخدای دِه پایین است / هرکسی می خواهد با آمریکا مذاکره کند، شفاف باشد

یک فعال رسانه ای اصولگرا به جماران گفت: بخش تندروی جناح اصولگرا احساس کرد ممکن است همه کاندیداهای تندرویی که دارد ببازند و به همین دلیل شروع کرد به بیان این ادعا که دولت غرب گرا است و می خواهد با غرب مذاکره کند.

محمد مهاجری، در خصوص مطلب اخیر روزنامه کیهان مبنی بر اینکه «در صورت مذاکره ایران با آمریکا چین و روسیه سردرگم می شوند»، اظهار داشت: مدتی است که بحثی در فضای دیپلماسی کشور مبنی بر نگاه به شرق مطرح هست. منظورشان بیشتر روسیه و چین است و گاهی هند را هم اضافه می کنند و می گویند اینها می توانند شرکای تجاری خیلی خوبی باشند. از نگاه اینها وقتی که ما در برجام با اروپایی ها و پنج به علاوه یک وارد مذاکره شدیم به چینی ها برخورد که شما می خواهید ما را کنار بگذارید و با غربی ها رابطه داشته باشید.

برخی فکر می کنند که ما باید تمام منافع اقتصادی و سیاسی خودمان را در نگاه به چین و روسیه جست و جو کنیم

این فعال رسانه ای اصولگرا افزود: برخی از افراد و گروه های سیاسی فکر می کنند که ما باید تمام منافع اقتصادی و سیاسی خودمان را در نگاه به چین و روسیه جست و جو کنیم. نکته این است که وقتی ما می خواهیم سیاست «نه شرقی، نه غربی» را داشته باشیم، به همان اندازه که نباید برای خودمان وابستگی به غرب ایجاد کنیم، وابستگی به شرق هم قاعدتا باید امر مذمومی باشد. اما برخی معتقدند که غربی ها خیلی به ما نامردی کرده اند و مثلا چینی ها چنین کاری را نکرده اند؛ حال آنکه واقعا این طور نیست که چینی ها همیشه حامی ما بوده باشند.

ملاک رابطه خارجی برای هر کشوری منافع ملی خودش است

وی تأکید کرد: ملاک رابطه خارجی برای هر کشوری منافع ملی خودش است. چین، روسیه، آمریکا و اروپا همه به دنبال منافع ملی خودشان هستند. خود ما هم با هر کشوری که رابطه برقرار می کنیم حتما منافع ملی خودمان را مبنا قرار می دهیم. اگر امروزه ما معتقدیم باید با داعش خارج از مرزهایمان بجنگیم به خاطر این است که منافع ملی ما اقتضا می کند و اتفاقا درست هم هست.

مهاجری ادامه داد: ممکن است گاهی منافع ملی کشوری با اصول بین الملل مغایرت داشته باشد. مثلا آمریکایی ها برای منافع ملی خودشان از روش های غیر قانونی استفاده و لشکرکشی و یا تحریم می کنند. ولی به هر حال اگر ما را تحریم می کنند حرفشان این است که به خاطر منافع ملی خودشان دارند این کار را انجام می دهند. حتی اگر آمریکایی ها به فکر برخی از کشورهای منطقه باشند و به خاطر آنها هم ما را تحریم کنند، به خاطر این است که عمق استراتژیک منافعشان را در برخی از کشورهای عرب منطقه جست و جو می کنند.

برخی سیاسیون فکر می کنند چون آمریکا دشمن است، حتما چین دوست است

وی گفت: به نظر من برخی از سیاسیون هنوز این را فهم نکرده اند و فکر می کنند چون آمریکا دشمن است، حتما چین دوست است. این طور نیست؛ اگر به بعضی از فرآیندهای اقتصادی و سیاسی مراجعه کنیم می بینیم که اتفاقا روسیه و چین هم در بدترین شرایطی که ما قرار داشتیم قطعنامه های سازمان ملل را به نفع آمریکا رأی دادند و اصلا ملاحظه ما را نکردند. به همین دلایل روی آوردن به شرق، به معنای اینکه همه منافع ملی خودمان را در آنجا خلاصه کنیم، همان اندازه احمقانه است که منافع ملی را در نگاه به غرب بدانیم.

آقای روحانی در طول سال ۹۹ از همه اصولگراها ضدغربی تر حرف زده است

این فعال رسانه ای اصولگرا یادآور شد: آقای روحانی در طول سال ۹۹ از همه اصولگراها ضدغربی تر حرف زده است. سخنرانی هفته قبل ایشان و در آستانه انتخابات آمریکا و جاهای دیگر را نگاه کنید. آقای روحانی در شعارهای ضد آمریکایی گوی سبقت را از همه اصولگراها برده است. اما اصولگراها هیچ وقت گوششان بدهکار این شعارها نبوده و فقط اگر جایی آقای روحانی گفته اگر آمریکا بخواهد به برجام برگردد ما هم با پنج به علاوه یک مذاکره می کنیم را می بینند. اتفاقا شعارهای ضد آمریکایی آقای روحانی که ممکن است موجب گلایه بعضی از اصلاح طلبان هم شده باشد، خیلی هم تند بوده است.

وی تأکید کرد: جریان های سیاسی کشور ما دنبال قدرت هستند و برای کسب قدرت هر کاری می کنند. من به اصلاح طلبان کاری ندارم؛ چون وابستگی فکری و سیاسی به آنها ندارم. اما در مورد اصولگرایان فکر می کنم که آنها در جاهایی به مراتب بیشتر از اصلاح طلبان به دنبال قدرت هستند؛ و گاهی به حذف رقیب، هتک حرمت، بی ادبی و مهمتر از همه دروغ گفتن هم روی آورده اند.

مهاجری افزود: وقتی که ترامپ کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا می شود به عنوان قاتل سردار سلیمانی منفور مردم ایران است اما می بینیم بخشی از جناح اصولگرا اصلا به این نکته توجه نمی کنند و هنوز هم دوست دارند ترامپ بر سر کار بیاید. حداقل آنقدر غیرت نداریم که بگوییم اگر قاتل سردار سلیمانی کنار می رود، هرکس دیگری هم جای او بیاید ابراز خوشحالی کنیم. دلیلش این بود که فکر می کردند اگر حزب دموکرات در آمریکا روی کار بیاید ممکن است در داخل کشور یک فضای سیاسی به وجود بیاید که اصلاح طلبان در وضعیت بهتری قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: چون دولت اوباما برجام را امضا کرد، بخشی از اصولگرایان معتقدند ممکن است دموکرات ها همان کار را انجام بدهند و یک گشایش اقتصادی در جامعه ایجاد شود. من کاری به درست یا غلط بودن این گزاره ندارم. به نظر من اهمیت آنجا نیست. اهمیت اینجا است که بخش تندروی جناح اصولگرا احساس کرد ممکن است همه کاندیداهای تندرویی که دارد ببازند و به همین دلیل شروع کرد به بیان این ادعا که دولت غرب گرا است و می خواهد با غرب مذاکره کند. من شخصا مذاکره را نه مثبت و نه منفی می دانم. از نظر من منافع ملی اولویت دارد و هرکسی می خواهد از منافع ملی دفاع کند فرقی ندارد که اصلاح طلب و یا اصولگرا باشد.

هرکسی می خواهد مذاکره کند و یا رابطه برقرار کند باید شفاف باشد

مهاجری با اشاره به اینکه امروزه وضعیت اقتصادی کشور ما برای مردم عزت آور نیست، یادآور شد: در وضعیت بیماری کرونا، بی پولی دولت و کاهش سطح درآمد و نابودشدن بسیاری از مشاغل قرار داریم و بخش اعظم این اتفاقات نتیجه تحریم هاست. هرکسی راهی برای خروج از تحریم ها پیدا کند، به معنای عزت آفرینی برای جامعه است. دوستان اصولگرای ما می خواهند این عزت توسط جناح رقیب ایجاد نشود وگرنه خودشان اصلا مخالف چنین چیزهایی نیستند.

وی افزود: من در توئیتی به شورای عالی امنیت ملی هشدار دادم که مواظب باشید بعضی از آدم هایی که ژست ضد آمریکایی می گیرند یواشکی با آمریکایی ها نبندند. هرکسی می خواهد مذاکره کند و یا رابطه برقرار کند باید شفاف باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار داشت: اصولگرایان دچار یک توهم هستند و فکر می کنند شرقی ها می توانند منافع ما را تأمین کند. اگر کدخدای ده بالا بد است، کدخدای ده پایین هم بد است. اگر بد است که آمریکایی ها کدخدا هستند، چینی ها هم به عنوان کدخدای ده پایین بد هستند. اصولگرایان این توهم را دارند که شرق امپریالیسم نیست؛ در حالی که اصلا این طور نیست. دست کم این است که امپریالیسم غرب شفاف است و امپریالیسم شرق تصمیماتش را در پستو می گیرد. ما باید در تعامل با دنیا حق مان را بگیریم.

وی در پایان گفت: هنر دیپلماسی و روابط بین الملل ما این است که در دعوای بین شرق و غرب و دعوایی که در داخل خود آمریکا وجود دارد، منافع ملی خودمان را ببینیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم.

۲۷۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1458610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =