نیروگاه شهیدرجایی ظرفیت عظیمی در صنعت برق محسوب می‌شود

استاندار قزوین گفت: امروز افتخار می‌کنیم کشورمان در عرصه‌های مختلف و به ویژه در صنعت برق که از جایگاه بالایی در بین کشورهای دیگر برخوردار است، پیشرفت داشته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ هدایت اله جمالی پور، استاندار قزوین که به همراه جمعی از مدیران و مسئولان استان، از فرآیند تولید برق و فعالیت های تعمیرات واحدهای نیروگاه بازدید کرد، با اشاره به ظرفیت‌های تخصصی و فنی داخلی گفت: کشور ما دارای ظرفیت های بسیار مناسبی برای توسعه و پیشرفت های صنعتی است. به طوری که به واسطه وجود این ظرفیت ها و حضور دانشمندان و جوانان خوش فکر و پرتلاشمان است که علی رغم اعمال تحریم های گسترده علیه کشورمان توانسته‌ایم از دهه‌های گذشته تاکنون به پیشرفت های بزرگی در صنایع، به ویژه در صنعت برق، دست یابیم. 
جمالی پور در این باره بیان کرد: در سال‌های نخست انقلاب اسلامی، ساختن زیرساخت های صنعتی، از آرزوهای مسئولان کشور بود و احداث آن ها با وابستگی همراه بود اما امروزه با توسعه دانش فنی و تکیه بر تخصص جوانانمان، توسعه صنایع بزرگ و مادر، به موضوعی عادی تبدیل شده است به گونه ای که در این سال ها، ده ها سد آبی و نیروگاه های بزرگ در نقاط مختلف کشور احداث شده است و این رشد، مدیون تجربه سازندگی پس از جنگ است. تجربه ای که مدیون افراد دلسوزی هستیم که امروز در میان ما نیستند. 
او در ادامه با تاکید بر توجه به جوانب توسعه افزود: همه ما در یک کشتی به نام ایران نشسته ایم. بنابراین باید برای دستیابی به هدف متعالی، علاوه بر توسعه و پیشرفت صنعتی، به حواشی و جوانب آن هم توجه کنیم. بنابراین انتظار می رود تا مدیران و مسئولان دلسوز استان، در کنار ضرورت توسعه، پیگیر توقعات و خواسته های شهروندان بوده و راهکارهای عملی خود را ارائه کنند. 
استاندار قزوین با اشاره به این که نیروگاه شهیدرجایی یک مرکز مهم صنعتی در استان و کشور است، نیاز مردم منطقه را هم دارای اهمیت دانست و گفت: آلایندگی استان، به ویژه حوزه شهرستان آبیک، موضوعی است که اداره کل حفاظت محیط زیست استان، در این باره پژوهش تخصصی انجام داده است که نتایج این مطالعه برای سیاست گذاری آینده استان، مورد توجه قرار می گیرد. 
علی فرخزاد، معاون عمرانی استانداری قزوین هم ضمن تشکر از مدیریت نیروگاه به دلیل فراهم آوردن زمینه این بازدید گفت: تلاش داشتیم تا پیش از آغاز فصل سرما از نیروگاه بازدید کنیم تا از نزدیک با مسائل صنعتت تولید برق در این مجموعه آشنا شویم. 
او در خصوص سوخت مصرفی نیروگاه بیان کرد: با توجه به دغدغه های موجود، باید تلاش کنیم تا جایی که امکان دارد از سوخت مایع در نیروگاه استفاده نکنیم که البته با واقعیت ها و محدودیت های هم در این حوزه روبرو هستیم. از این روی در تلاشیم تا با رایزنی با مسئولان کشور، سهم سوخت گاز طبیعی نیروگاه را افزایش دهیم. 
در ادامه علی فرهور، مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی، این نیروگاه را نماد خودباوری صنعت تولید برق کشور دانست که پس از انقلاب اسلامی، نخستین نیروگاهی بود که با تلاش مدیران و متخصصان داخلی، احداث و راه اندازی شد. 
فرهور ادامه داد: در واقع، با اجرای طرح احداث نیروگاه شهید رجایی بود که شرکت های بزرگی مانند مپنا، آذرآب و... ظهور یافته و در ادامه با اجرای دیگر پروژه های بزرگ، شناخته شده و توسعه یافتند. 
مدیرعامل نیروگاه در مقایسه توسعه زیرساخت های صنعت برق در پیش از انقلاب، با میزان توسعه آن پس از سال۵۷ بیان کرد: پیش از انقلاب، ظرفیت منصوبه نیروگاهی، حدود ۷هزار مگاوات بود که در پایان سال ۹۸ و علی رغم رشد ۲برابری جمعیت کشور نسبت به سال ۵۷، قدرت منصوبه نیروگاهی به حدود ۸۲هزار مگاوات رسیده است که این میزان رشد، بیانگر توجه مسئولان به موضوع توسعه این صنعت به عنوان صنعت زیرساخت و مادر است. 
فرهور با اشاره به سهم نیروگاه شهید رجایی در تولید برق کشور اظهار کرد: سهم نیروگاه شهید رجایی از نظر قدرت منصوبه، نسبت به کل کشور، ۵/۲درصد است اما این نیروگاه با تولید سالانه حدود ۱۲میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی، حدود ۷/۳درصد از انرژی الکتریکی کشور را تامین می کند. 
در ادامه، مدیرعامل نیروگاه به تشریح سهم سوخت مصرفی واحدهای سیزده گانه نیروگاه و دلایل استفاده از انواع سوخت گاز طبیعی و مایع برای تولید برق پایدار پرداخت و بیان کرد: تخصیص سهمیه سوخت برای تولید برق، تصمیمی است که براساس شرایط جوی و... از سوی مراکز دیسپاچینگ گاز و دیسپاچینگ برق گرفته می شود، در حالی که این شرکت، هیچ گونه قدرت دخالتی در این تصمیم گیری ندارد.

46

کد خبر 1458787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =