۱۷۶ نفر
۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰
اَینَ تَذهبون؟ سه پیشنهاد به رییس جمهور

گزارش عملکرد شش ماهه تجارت خارجی در سال جاری نشان دهنده ۳۴درصد کاهش صادرات و تراز پرداخت‌های منفی ۳.۲۱۷میلیارد دلاری است.

این در حالی است که به گزارش سازمان تجارت کشور، تجارت ایران در سال ۱۳۹۸ نیز با تراز پرداخت‌های منفی بسته شد. آمار منتشر شده از سوی این سازمان نشان می‌دهد صادرات ایران در ۱۲ ماه سال ۹۸ ارزشی معادل ۴۱ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار داشته که افت ۷ درصدی را نسبت به سال ۹۷ تجربه کرده بوده‌است. کسری تراز پرداخت‌های سال ۹۸ برای کل سال معادل ۲.۳۶۵میلیارد دلار بوده، حال آن‌که در سال جاری تنها در شش ماهه اول میزان کسری معادل ۳۶درصد بیش از کل سال پیش است. این یعنی کسری تراز پرداخت‌های ایران در حال تداوم و فزاینده است. بی‌گمان شرایط ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا بر تجارت جهان اثر گذاشته است. ولی، میزان آن تاثیر به هیچ وجه به این اندازه نیست. سازمان تجارت جهانی (WTO) در پیش‌بینی جدید خود اعلام کرده‌است که حجم تجارت کالا در جهان در سال ۲۰۲۰ به‌میزان ۹.۲درصد کاهش و به‌دنبال آن ۷.۲درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش می‌یابد. کاهش گزارش شده تا کنون ۳.۷ برابر میانگین کاهش تجارت جهان است و هیچ نشانی از رشد را نیز برای سال ۱۴۰۰ در بر ندارد.

متغیرهای دیگر اقتصاد کلان نیز، وضعیتی بهتر از این را نشان نمی‌دهند. رشد منفی سالانه ۶.۸درصدی در تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در دهه ۹۰، پیش بینی رشد منفی بیش از ۶درصدی سال ۱۳۹۹، بیکار شدن بیش از سه میلیون نفر بر اثر کرونا و افزایش خانوارهای زیر خط فقر از ۱۸درصد به ۳۵درصد در دو سال گذشته و روند فقیر شدن ایرانیان همه نگران کننده‌اند.

اکنون پرسش من از مجمع تشخیص مصلحت که ابلاغ لایحه‌های مصوب مجلس شورای اسلامی در مورد پالرمو و سی‌اف‌تی را متوقف کرد این است که آیا اکنون آمادگی پذیرش مسئولیت افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، نرخ ارز، بی‌ثباتی بازار، عدم قطعیت در اقتصاد ملی و روند کاهشی سرمایه‌گذاری ملی را دارد؟ حتما آقایان عضو مجمع خاطرشان هست که در دولت‌های نهم و دهم سطح عمومی قیمت‌ها را از طریق واردات با ارز ناشی از درآمدهای نفتی انجام می‌دادند. جعبه‌های پرتقال و نارنگی وارداتی در کنار میدان‌ها را حتما از یاد نبرده‌اند. روندهای گزارش‌شده نتیجه سیاست خارجی مبتنی بر انکار برجام و بستری که برای تعامل فراهم آورده بود و قفلی که آقایان بر مبادله‌های بین‌المللی زدند است. آیا این‌گونه این نهاد برای هدف جهش تولید، سیاست‌گذاری می‌کند؟

این روزها صدای غالبی که از مجلس شنیده می‌شود، پیام ضد گفتگو و ایجاد افزایش محدودیت‌ها بر مبادله‌های بین‌المللی است. آیا نمایندگان از نتیجه شعارهایی که می‌دهند و باری که بر ملّت ایران تحمیل می‌کنند آگاهند؟ آیا آنان این آمارها را می‌بینند و با آگاهی از شتاب‌گرفتن چرخه فقر ملی این روند را تشدید می‌کنند؟ کدام منفعت ملی ادامه این روند را تایید می‌کند؟ آیا می‌توان تنها با یک نام‌گذاری تحت عنوان مقاومت بر تمام سیاست‌های غلطی که کشور را بدینجا کشیده‌اند چشم‌پوشی کرد؟ آیا واقعا برای مقاومت در برابر سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه امریکا تنها راه اتخاذ چنین سیاست‌های مبتنی بر خودزنی ملی بوده‌است؟ به کجا چنین شتابان؟ به کجا می‌رویم؟ پس جایگاه خرد و تدبیر در حفظ منافع ملی کجاست؟

نگاهی به جدول صادرات غیر نفتی نشانگر این است که صادرت معدن و صنایع معدنی، پتروشیمی و و کلیه سایر صنایع تولیدی همگی کاهنده و نگران‌کننده هستند. از آن نگران‌کننده‌تر از دست‌دادن بازارهای جهانی ایران است. وقتی بازاری از دست رفت به سادگی قابل بازپس گیری نیست. اینها نشان از جریان فروپاشی تدریجی بنگاه‌ها به‌عنوان ماشین تولید ثروت ملی دارند. میزان صادرات ایران به ۱۷ کشور هدف شامل همسایگان به اضافه چین و هند ۳۵درصد کاهش را نشان می‌دهد. یعنی که بازار به دیگران تقدیم شده‌است.

آیا اینها بیانگر این نیست که سیاست‌های اتخاذی دولت اشتباه بوده‌است؟ آیا دولت می‌تواند عدم پایبندی خود به قراردادی که با ملّت بسته‌بود را به صرف فشار گروهی در خارج از دولت توجیه کند؟ و اگر معلوم گشت که سیاستی اشتباه بوده، تا کی باید بر اشتباه پافشاری کرد؟ آیا می‌توان سیاست اقتصادی و تجاری یک کشور را به انتخابات کشور دیگر گرده زد؟ گروهی سرخورده از عدم پیروزی ترامپ و در حال خط و نشان کشیدن برای دیگران و گروهی منتظر آمدن بایدن تا ببینند او چه می‌کند؟ این درست است که نمی‌توان به واقعیت‌های خارجی بی‌توجه بود ولی، واقعیت این است که داشتن یک سیاست اقتصادی و تجاری درست لازمه حکمرانی اقتصادی است. کشور نیاز به سیاست ملی مستقل است. مساله ایران در این مرحله سهل و ممتنع است. سهل است چون به چند اصل تجربه‌شده از سوی همین ملّت و سایر ملل جهان استوار است و ممتنع است، چرا که کاربست همین اصول بدیهی و پذیرفته‌شده تاریخی و عمومی از سوی گروهی که منافعشان در ادامه وضع موجود است با مقاومت مواجه می‌شود.

۱-بپذیریم که تولید و رشد اقتصادی بدون تجارت امکان‌پذیر نیست. دستِ‌کم ایران که خود را چهار راه جهان می‌داند نمی‌تواند با اصل سیاست تجارت آزاد مخالف باشد. تمام دوران‌های رونق و فراوانی ایران چه پیش از اسلام و چه پس از آن تنها در زمان‌هایی بوده که جاده‌های ایران امن و تجارت رونق داشته‌است. این یعنی ایده ایران. چهارراهی که چهار طرفش بسته باشد، کی در جهان دیده‌است؟ بنابراین، اولین گام بازگشتن به ایده ایران، تسهیل تجارت، کاستن تعرفه‌ها و درخواست عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی (WTO) است.

۲- تجارت بدون مبادله مالی امکان پذیر نیست. بنابراین، باید تمام موانع موجود بر سر راه الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی اف‌ای‌تی‌اف را باید برداشت. به قول علما، اصرار بر گناه‌های صغیره گناه کبیره است، چه رسد اصرار بر اشتباه بزرگی چون ممانعت بر سرِ راه ابلاغ دو کنوانسیون مصوب مجلس شورای اسلامی. اگر اشتباهی صورت گرفته باید از آن بازگشت. پیشنهاد مشخص اینجانب درخواست رسمی و هماهنگ‌شده رییس جمهور با رهبری برای رفع منع از ابلاغ لایحه‌های پیش‌گفته است و ۳- هیچ سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و هیچ تجارتی در فضای نامطمئن و ناامن امکان‌پذیر نیست. آقای رییس جمهور اگر امروز هم درخواست تشکیل جلسه برجام در حد سران را داشته باشد دیر است. برجام اراده‌ی ملی ایران از بالاترین سطح تا خواست عمومی مردم بوده‌است. آقای رییس جمهور نباید از جنجال گروهی کوچک هراس به دل راه دهد. به گفته مولی امیر المومنین (ع) رضایت عامه بر نارضایتی خواص ترجیح دارد. چه رسد به اینکه آقای رییس جمهور به ملّت ایران در این باره تعهد داده است و به حکم قران باید به عهد خود وفا کند.

* منتشر شده در روزنامه جهان صنعت . ۳ آذر ۱۳۹۹

کد خبر 1458914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 55
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی GB ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  82 42
  هر بلایی سر کشور و ملت میاد از دست شما افراد چون شماست .
  • IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   65 12
   وااااااااااااای ببین کی به کی می خواد راه نشون بده ؟ خداااااا اینا کی دست از سر ملت بر می دارن
  • نامی IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   14 38
   این ها بی انصافی ست نتایج و دستاورهای دوره مدیریت ایشان را در گزارشات تحقیقی باید بررسی کرد و خواند جوزدگی و فضا سازی علیه این چهره متخصص دولت خطاست و جفاست
  • م - ل US ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   27 20
   خدایی یکی از شماها که این نظرات رو گذاشتید متن رو خوندید و فهمیدید اصلا چه گفته؟ چه هدفی داشته؟ چرا نوشته؟ همین طوری بی جهت و بیهوده نظر می گذارید که چه شود؟ خدایا جاهلان را ادب کن
  • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   51 12
   مدیریت امثال ایشون در دولت آینده ایران رو به خطر انداخته بعد شعار ایران میده
  • محمدحسن IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   13 64
   درود بر مهندس آخوندی خردمند
  • تذکر IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   43 6
   این تذهبون؟ جوابت اینه وزیر ناکارآمد: و ما تشائون شما و این دولت تان به دلیل غرور و خودخواهی هایتان به هیچ راهی نخواهید رسید
  • راهدار IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   16 3
   ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی این ره که تو می روی به ترکستان است
  • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   22 2
   در پاسخ م - ل عزیز بگویم که حرف‌هایی مثل اف‌ای‌تی‌اف و چیزهایی که ایشان گفته‌اند را دیگران هم بلد بوده‌اند و گفته‌اند و می‌گویند. ایشان می‌خواهد خودش را مطرح کند تا در دولت بعد و بعدها سمت داشته باشد و از کاستی‌ها برائت جوید تا محبوبیت به دست بیاورد.
  • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   0 0
   این نوشتار و ارائه آمار و تحلیل آن صرفا در شان وزارت اقتصاد و سایر مراکز اقتصادی است . تحلیل این آمار توسط افرادی که فعلا دست اندر کار هیچ مجموعه ای نیستند فقط و فقط یاس و ناامیدی خلق می کند و ایجاد رعب و وحشت .
  • علی IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   0 0
   خود ایشون کجا تذهبون؟! بهتره اول تکلیف اون 1200 میلیارد بورس را شما مشخص کنید، بعد به بقیه راهکار ارائه دهید.
 • DE ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  88 10
  برای ریس جمهور کجا ؟ عربی ها ...؟ چرا تیتر فارسی نیست ؟ من نمیفهمم ! شما لبنانی هستی یا فلسطینی یا سوری یا عراقی .... الشور برای کی میزنی ؟ الکجا ؟
  • سعید IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   50 30
   برای رئیس جمهوری که هیچ قدرتی نداره و هیچ کاری ازش بر نمیاد
  • ایرانی IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   4 11
   باباجان من هم مانند شما هوادار زبان فارسی ام ولی ایراد شما جاش این جا نیست .نوشتار آقای آخوندی بر پایه آمار و تحلیل آماری است و نکته این جاست.
 • یک فرهنگی IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  25 23
  نویسنده محترم سخن شما راست اما عده ای قلیل بدلیل منافع شخصی و سابقه خیانت گذشته خود موی دماغ 99 درصد جامعه شده اند و از قدرت سو استفاده کرده و بر مردم می تازند و منفع خود را در ذلالت مردم می دانند 14
  • همکار فرهنگی IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   0 0
   فرهنگی جان، «منفع خود را در ذلالت مردم می دانند»؟! ضلالت، نه دلالت! منافع، نه منفع! شما فرهنگی هستید و انتظار می‌رود غلط املایی نداشته باشید.
 • علی IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  60 16
  لطفا تو یکی نمی خواهد غمخوار این ملت شوی که پرونده ات د رزندگی روزمره تمام ملت باز است و بسیار ی از بدبختی های این جامعه به تو و امثال تو برمی گردد و هزاران میلیاردها تومن فقط در مسکن مهر به این ملت خسارت وارد کردی
 • US ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  86 15
  اول بگو خودت وزیر بودی چه کردی که حالا می خوای راه نشون بدی. یکی از ناکارآند ترین وزاری دولت روحانی بودی
  • سعید IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   14 41
   چه کاری بالاتر از تعطیلی مسکن مهر ناکارآمد احمدی نژاد
  • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   0 0
   آقا سعید واقعا حرفت را جدی گفتی؟
 • US ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  60 8
  این تذهبون!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! شما اهل کدوم کشوری داداش؟
  • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   13 5
   اهل قم ):
  • مشهدی عباس IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   36 6
   اهل کشور علم الهدی کشور مستقل مشهد
 • US ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  69 7
  نتایج دوره وزارتش رو دیدیم حالا داره خودش رو برای رئیس جمهوری آماده می کنه و زهی خیال باطل
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  68 7
  این تذهبون : به همون راهی که تو رفتی توی دوره وزارتت نظرسنجی کن ببین چقدر ازت راضی هستن
 • رها IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  29 6
  کار و عملی که ازتون بر نمیاد همین بشینید جدول کشی و جدول بازی کنید. کاغذ سیاه کردن بلدن فقط
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  62 5
  تو اگه بیل زن بودی، باغچه‌ی وزارتخونه‌تو بیل میزدی.
  • US ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   43 5
   دنبال باغچه نیست آخه دنبال باغ پاستوره
 • ح ر IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  4 5
  رییس جمهور باید بداند که بهانه جنجال گروهی کوچک در تناقض با تعهدی است که مردم داد.
  • کلید US ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   28 1
   رئیس جمهور کدوم کشور رو می گی عزیزم. ما که تا اطلاع ثانوی رئیس جمهورمون غائبه
 • مسعودی IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  9 74
  آقای دکتر آخوندی مرد فاضلی ست این نظرات درباره ایشان نادرست است
  • NL ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   20 2
   همین مرد فاضل!چندین دوره وزیر مسکن راه و شهرسازی بوده و اگه نگیم مقصر اصلی یکی از مقصران اصلی تو فاجعه مسکن و راه و شهرسازی امروز ایران هستند
 • دولت بی تدبیر US ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  39 6
  رشد منفی سالانه ۶.۸درصدی در تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در دهه ۹۰، پیش بینی رشد منفی بیش از ۶درصدی سال ۱۳۹۹، بیکار شدن بیش از سه میلیون نفر حاصل دولتی ست که ادعا داشت کاری می کند صد روزه که ملت به یارانه هم احتیاج نداشته باشند!! بیچاره ملتی که به امثال شما اعتماد می کنند
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  31 3
  چرا کسی مثل شما فکر می‌کند باید نظر دهد؟! شما لطفاً فقط سکوت کنید و اصلاً به لندن بروید. هنوز به یاد داریم که پس از کشته شدن چند هموطن در حادثه قطار مشهد، گفتید قطار تحت پوشش بیمه است و کسی نگران نباشد. فرمودید عوارض باید گران شود و هرکس ندارد باید از جاده قدیم برود. شما وزیر هاشمی رفسنجانی و روحانی بودید و جالب است که منتقد سیاستهای هر دو هستید. دست بردارید. به دنبال چه هستید؟!
 • کاووس IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  16 2
  این حرفات که خوبه ودردملت روبیان کردیدجناب آخوندی اماحیف عملکردت درمقام وزیر قابل دفاع نبود
  • مجید IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   0 0
   شما که قراربود بین شهرها ریل گذاری کنید و از این طریق فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی کشور را بهبود بخشید اکنون که تقریبا بیست سال از اجرای تئوری شما در دولتها میگذرد چند درصد عمل کردید
 • رضا IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  کاش یکی سهم ایناروازبیت المال بده،تاشایدول کنه این ملت بیچاره رو.تاحالا فکرکردیدپست های نظام فقط دست بدست میشه و همه درولع پست آخریعنی رئیس جمهوری اند!داداش ول کن ملت رو.ای بابا.آخرت همتون بربادرفته،وجدان نداریدوالامیفهمیدیدباملت چیکار کردید.یه عده بی سواددارن کشوررواداره میکنن،ول کن هم نیستن
 • منور IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  لطفا این آقا در مورد اقتصاد نظر ندهند. مگر شما اون موقع که قیمت مسکن مهر رو چند برابر برای قشر بدبخت فروختی و قیمت رو بالا بردی به فکر فقیر و بیچاره ها بودی؟ تازه ان رو مزخرف دانستی؟ زن من طلاق گرفت بخاطر اینکه من به بخاطر مسکن مهری مه در پردیس 32 میلیون قرار بود تحویل بدهند تا 100 میلیون از ما پول خواستند مجبور به فروش ماشین و طلای زن ام شدم. خدا از شما نگذره بیچاره کردی خیلی ها رو و نابود کردی زندگی شیرین من رو تا عمر دارم ناله و نفرین می کنم تو رو
 • احسان ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  باسلام چرا از کسی که در دوران تصدی پست های وزارت متعدد جز رانت و فساد در سیستم وزارتی خود و عملکردهای فجیح کاری نکرده مطلب می نویسید؟؟؟
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  در فرهنگ ایرانی ما یک لفظی بنام خجالت وجود دارد که از کودک چند ساله گرفته تا افراد سالخورده 80-90 سال همه آنرا درک می کنند . اما چرا این آقا و دارو دسته اصلاح طلبش که فعلا در افساد طلبی غوطه ورند ، درک نمی کنند، خدا می داند. این آقا دوباره خواب نما شده ومثل شتر، خواب پنبه دانه پاستور را مرتب تجربه می کند . اما به امید خدا داربست چوبه داربرای تمام جنایت هایش در کشور آماده خواهد شد. خداوکیلی اگه چاپ می کنید همشو چاپ کنید نترسید.
 • صدر IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  بهترین گزینه برای ریاست جمهوری. آدمی که زیر بار کار غلط و رای نادرست آنهم از ترس هیاهو و جنجال نمی رود و می تواند با جرات اقتصاد ایران را اصلاح کند.
 • فراز IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  کوری عصاکش کور دگر شود.
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  دیگ به دیگ میگه روت سیاه
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  وضعیت زندگی مامردم ایران درست که نمیشه هیچ روز بله روز هم بدتر میشه چون در کشور ما اولویت چیزهای دیگری است نه منافع ایران و مردم
 • عادل IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  به این آقا بگین جنابعالی که در زمان گفتگو و آفتاب تابان وزیر بودی چه کار کردی که حالا نظریه پرداز شدی مسکن مهر که نزدیک به 15 میلیون ایرانی را صاحب خانه کرد مذخرف خواندی عامل بدبختی مملکت افرادی مثل شماست .ما در سال نیاز به ساخت 500هزار مسکن داریم که با تعلل این اقا در پنج سال وزارت این رقم به 3میلیون رسیده وعقب افتادیم . اگه شما تو بغل امریکا هم باشی هیچ کاری نمی تونی بکنی شعار نده
 • نادر IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  از اون 12000 میلیلرد تومن پولی که از بورس بردی چه خبر؟
 • ناشناس IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  این تذهبون یعنی چی ؟ زبان رسمی کشور عوض شده !!!!! چقدر طول می کشه این زبان یاد بگیریم؟؟؟؟؟
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  یک کلمه از مادر عروس... تو برو کارنامه ننگینت را اصلاح کن بعد نظر بده...
 • جواد IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  کسی که متولد نجف باشه و تو یه کشور بیگانه به دنیا اومده باشه قطعا نمیتونه برای مملکت ایران تصمیم بگیره
 • امیر IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  آخوندی به جرم کم کاری و خیانت همچون بقیه دولتی ها باید محاکمه بشن. عاملین وضع ملت همینان
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  آقای آخوند ی آمریکایی خیلی قلم فرسایی نکن این خود زنیهاتم باعث جلوگیری ازمحاکمه نزدیک به خاطر خیانتها د نخواهدشد
 • جواد IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  دولت احمدی نژاد که تو مسخره ش میکنی بیشتر تونست سرمایه خارجی را جذب کنه یه نگاه به آمار بانک مرکزی بندازی بد نیست
 • 35517 IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  همین آقا اگه هنوز مسول بود نموداراش فقط سربالا و همه چیز گل و بلبل بود.
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  آقای آخوندی معادن خدادادی ایران برای نسل آینده است نباید آنرا نابود وایران را لم یزرع کنیم آمار ها نتیجه عملکرد دوستان شماست و قوانین ویک پارچگی بین المللی مشروط بر اینکه اعتماد واطمینان است، دم خروس را باور کنیم یا....
 • LT ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  فاشیست پان عیرانیست آخوندی با نظریات فاشیستیت ایرانشهری