راه اندازی موزه کشاورزی قزوین در مکان جدید

سازمان جهادکشاورزی و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین اعلام کردند موزه کشاورزی قزوین تعطیل نشده و به زودی در مکان جدید راه اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ به دنبال تهیه سلسله گزارش‌هایی از سوی رسانه‌های استان با موضوع"وضعیت موزه کشاورزی قزوین" روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین با هدف تنویر افکار عمومی توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه می‌کنند: موزه کشاورزی یا موزه باغستان قزوین با هدف حفاظت و نگهداری از ادوات کشاورزی قدیمی و نمایش سیر تحول تجهیزات کشاورزی از گذشته تا کنون، با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در عمارت تاریخی سپهدار از بناهای موجود در مجموعه سازمان جهاد کشاورزی و تحت مالکیت این سازمان راه اندازی شد.
در راه اندازی این مجموعه دو دستگاه متولی علاوه بر دعوت از مجموعه‌داران و علاقمندان به این حوزه جهت تحویل ادوات کشاورزی برای نمایش و بازدید عموم، اقدام به جمع‌آوری و نگهداری تصویر اسناد، مدارک و عکس‌های قدیمی مربوط به حوزه کشاورزی دشت حاصلخیز قزوین و برخی مناطق کشور کردند که مجموعه آثار جمع‌آوری شده در این موزه مورد توجه گردشگران و مسوولین استانی و ملی قرار گرفته و تمام تلاش دو دستگاه متولی موزه کشاورزی بر حفاظت و صیانت از این مجموعه بوده و هست.
طی چند سال اخیر با توجه به فاصله گرفتن از اهداف اولیه راه اندازی این مجموعه به علت تعطیلی‌های پی در پی و نیز تمکین از دستور دستگاه قضا و حکم قضایی صادر شده برای تخلیه اشیاء از فضای اختصاص داده شده به موزه، دو دستگاه دولتی متولی طی برگزاری جلسات متعدد تصمیم به راه‌اندازی مجدد این مجموعه ارزشمند در مکانی جدید گرفتند.
در همین راستا برخی از وسایل و اداوات کشاورزی مربوط به مناطق روستایی که توسط اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهیه و جمع‌آوری شده بود تا اتخاذ تصمیم نهایی از سوی دو دستگاه متولی برای انتخاب مکان جدید موزه به فضایی مناسب منتقل شدند.
بر اساس رایزنی‌های صورت گرفته توسط متولیان این مجموعه، موزه باغستان به زودی با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، سازمان جهاد کشاورزی و شهرداری قزوین (سازمان باغستان) در مکان جدید آن راه‌اندازی می شود. لذا ضمن تقدیر از پیگیری و حساسیت اصحاب محترم رسانه، خبرنگاران و اهالی فرهنگ دوست استان، انتظار می‌رود با توجه به شرایط و وضعیت حاکم بر کشور، متولیان موزه کشاورزی را در گذار از این دوره یاری کرده تا با برنامه‌ریزی مناسب برای انتقال اشیا به فضای جدید و بازگشایی موزه اقدام کنند.

46

کد خبر 1459164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =