پیام سخنرانی رهبر چین در این نمایشگاه چین و آسه‌آن

صبح روز جمعه ۷ آذر (۲۷ نوامبر)، شی جین پینگ، رهبر چین در مراسم افتتاحیه هفدهمین اجلاس تجارت و سرمایه گذاری چین و آسه آن سخنرانی کرد؛ اما سخنرانی رهبر چین چه پیامی برای جهان داشت؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه چین و آسه آن قرار بود در سپتامبر سال جاری برگزار می شد اما به خاطر اپیدمی ویروس کرونا  به ۲۷ تا ۳۰ نوامبر موکول شد. علی رغم تأثیر اپیدمی، این دوره از نمایشگاه چین  و آسه آن روند رو به جلوی خود را حفظ کرد و نمایشگاهی با استاندارد بالا بود که به شیوه ای جدید برگزار شد. 

۱۰ سالی که از تأسیس منطقه تجارت آزاد چین و آسه آن می گذرد را می توان "دهه طلایی" در روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه نامید. در سه ماهه اول سال جاری، حجم تجارت بین چین و آسه آن به ۴۸۱.۸ میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال گذشته  ۵ درصد افزایش دارد و اکنون آسه آن برای اولین بار به بزرگترین شریک تجاری چین تبدیل شده است.

نمایشگاه چین و آسه آن و اجلاس سرمایه گذاری چین و آسه آن برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ برگزار شد و امسال هفدهمین دوره آن است. در سپتامبر۲۰۱۲ ، شی جین پینگ که در آن زمان معاون رئیس جمهور بود در مراسم افتتاحیه نهمین دوره این اجلاس شرکت کرد. وی در سخنرانی خود گفت که نمایشگاه چین و آسه آن و اجلاس تجارت و سرمایه گذاری نه تنها بستر بزرگی برای همکاری موثر در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی و تجاری بلکه موتور ساخت منطقه تجارت آزاد چین و آسه آن است.

شی جین پینگ در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه امسال نیز گفت که طی ۷ سال گذشته، روابط چین و آسه آن به موفقترین و پویاترین نمونه در همکاری منطقه آسیا و اقیانوس آرام تبدیل شده و الگو و نمونه ای زنده در پیشبرد ساخت جامعه بشری با سرنوشت مشترک است. 

چگونه می توان یک جامعه مشترک با روابط فشرده بین چین و آسه آن ایجاد کرد؟ چگونه دهه طلایی بعدی را باید رقم زد؟ رئیس جمهوری چین  پیشنهاد داد که باید علاوه بر ارتقای سطح همکاری های اقتصادی و تجاری، بهبود احیای اقتصاد منطقه، تقویت همکاری برای مبارزه با اپیدمی،  ظرفیت های بهداشت عمومی نیز باید تقویت شود.

شی جین پینگ تاکید کرد: سال آینده، مرحله جدید ایجاد کشور سوسیالیستی مدرن چین آغاز خواهد شد. چین قاطعانه گشایش خود را گسترش خواهد داد و فضای همکاری بین چین و آسه آن گسترده تر خواهد شد.

وی نهایتاً ابراز امیدواری کرد که دو طرف از طریق این نشست، برای ساخت آینده ای زیباتر، با همکاری یکدیگر فرصتهای تجاری بیشتری ایجاد کنند و به دستاوردهای بیشتری برسند.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1460628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =