آنهایی که به دروغ می‌گفتند صنعت هسته‌ای نابود شده گزارش آژانس را بخوانند

یک کارشناس مسائل هسته ای به خبرآنلاین گفت: گزارش گروسی پاسخ خوبی است به آن کسانی که به دروغ می گفتند صنعت هسته ای ایران بر اثر برجام نابود شده است و ما نمی توانیم فعالیت غنی سازی داشته باشیم.

به گزارش خبرآنلاین، حسن بهتشی پور کارشناس مسائل هسته ای درباره گزارش اخیر آژانس به خبرآنلاین گفت: در مورد این گزارش از ابعاد مختلفی می شود صحبت کرد. آژانس هر سه ماه یکبار موظف است که ارزیابی خود را نسبت به فعالیت های هسته ای ایران ارائه کند. این هم ادامه همان گزارش های قبلی است اما به روز شده. از جنبه های مختلف به موضوع فعالیت های هسته ای پرداخته. در وهله اول این گزارش با این جزییاتی که دارد حدودا 9 صفحه می  شود و نشان دهنده این است که همچنان آژانس گسترده ترین نظارت ها و کنترل ها را بر فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران دارد و این گزارش محصول همین نظارت هاست. بنابراین گروهی که ممکن است فضا سازی کنند که ایران 12 برابر حد مجاز غنی سازی کرده و.. می خواهند نشان دهند که ایران تخلف میکند. اما این گزارش به صراحت نشان می دهد که فعالیت های ایران زیر نظر آژانس انجام می شود و اگر اینطور نبود، گروسی نمی توانست گزارشی با این جزئیات داشته باشد که حتی تعداد سانترفیوژهای فعال ایران را هم نشان دهد.

از طرفی هم این گزارش نشان داده که ذخایر ایران به 2442 کیلو و نهصد گرم رسیده و حتی نهصد گرم هم ذکر شده و این رقم نسبت به فصل قبل افزایش یافته. گزارش تقسیم شده توضیح می دهد که این افزایش شامل چه مواردی است. پس ایران تحت نظارت آژانس و به صورت شفاف فعالیت می کند.

موضوع دوم این است که گزارش گروسی پاسخ خوبی است به آن کسانی که به دروغ می گفتند صنعت هسته ای ایران بر اثر برجام نابود شده است و ما نمی توانیم فعالیت غنی سازی داشته باشیم. این گزارش می گوید از زمانی که ایران تعهداتش را کاهش داده، در عرض یک سال و نیم ذخایر اورانیوم ایران تقریبا 12 برابر شده است. این نشان می دهد که صنعت هسته ای ما نابود نشده. مخالفان برجام قبلا می گفتند که فردو را تعطیل کرده اند و... اما حالا در همین گزارش نشان داده شده که در فردو غنی سازی انجام می شود و درصدش هم ذکر شده. فضاسازی های مخالفان برجام صحت نداشته وگرنه گزارش به این شکل نبود.

نکته سوم دیگری که وجود داشت، این بود که ir2 که سانترفیوژهای نوع پیشرفته هستند، در خط تولید قرار گرفته اند و دو تا از آبشارهایش فعالیت خود را شروع کرده اند. پس تحقیق و توسعه این صنعت در این مدت گسترش داشته. اگر تحقیق و توسعه نبود اینها نمی توانستند وارد مدار شوند.

این گزارش می گوید فعالیت هایی به صورت شفاف و با قدرت در ایران در حال دنبال شدن هستند و به همین دلیل هم میبینیم وزرای خارجه کشورهای اروپائی سریع تشکیل جلسه می دهند و به دنبال این هستند که باز ایران را به تعهداتش در برجام برگردانند. این ها موفقیت است و اگر این موفقیت ها وجود نداشت، تروییکای اروپائی همان روال قبل را طی می کرد. 

>>> مشروح این گفتگو را اینجا بخوانید:
3 نکته قابل تامل در گزارش آژانس؛ آیا بهانه‌ای برای حمله نظامی می‌شود؟

310 310

کد خبر 1460774

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  6 1
  فقط همین؟ گزارش آژانس رو بخونند؟ آیا مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی نیست؟ نباید باهاشون برخورد بشه؟
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  5 2
  هو چی گری کار یکسری آدم است که میخواهند از آب کره بگیرند و یا اصلا نفوذی هستند که احتمال بیشتر دارد نفوذی باشند که دست دانشمندان را جلوی دشمنان ایران باز کنند
 • GB ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  5 2
  یک سوال؟ میگن با کاهش تعهدات ما 12 برابر ذخایر اورانیوم داریم یا سانتریفیوژ نسل 2 رو راه اندازی کردیم.اگه اینها دستاورد هست پس چرا آقای روحانی و ظریف صراحتا چند روز پیش گفتن که اگه بایدن به برجام برگرده ماهم از تعهداتمون عقب نشینی میکنیم؟؟اگه اینها دستاورد هست چرا میخواین دستاوردها رو مفت از دست بدین؟؟یا اینها ارزشی نداره که نشون میده کاهش تعهدات فقط در حد لفظ هست و اگه هم ارزش داره پس چرا میخواین براحتی از دستش بدین؟
 • کمالی IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  5 5
  همش میگید ذخایر ۱۲ برابر شده. ۱۲ برابر ۲۰۰ کیلک میشه ۲.۵ تن.‌ قبل از برجام نزدیک ۱۰.۵ تن اورانیوم بود. قبل برجام ۲۱ هزار سانتزیفیوژ الان حدودا ۵ هزار چرا با الفاظ بازی میکنید عدد در برابر عدد. در ضمن شما که با برجام ۲ میخواید همین مجدد امحا و بلااثر کنید یا به خارج منتقل کنید.