موسس گروه قطعات خودرو عظام: مشکلات صنعت، تحریم داخلی است نه خارجی

«شرکت فرآوری و ساخت قطعات خودروی ایران»   از گروه قطعات خودرو عظام برای دهمین سال، موفق به کسب نشان «واحد نمونه کیفی» سازمان ملی استاندارد شد و در مراسمی نشان «واحد نمونه کیفی» ازسوی مدیر کل استاندارد استان گیلان به عباس ایروانی، بنیانگذار گروه عظام اهدا شد.

مشکلات تولید صنعت در ایران، تحریم داخلی است نه خارجی: تولید ۱ میلیارد شماره فنی و  بیش از ۱۰۷ قطعه خودرویی در گروه عظام 

عباس ایروانی که از جمله پیشگامان قطعه سازی در ایران است در این جلسه که با حضور مدیرکل سازمان استاندارد گیلان و مدیران شرکت فراوری و ساخت برگزار شد با تاکید بر این  که مشکلات تولید و صنعت از تحریم داخلی است نه خارجی، گفت: گروه عظام با تاسیس و راه اندازی شرکت های زیر مجموعه خود، بالغ بر ۵۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۳۵۰۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم در کشور اشتغالزایی پایدار ایجاد کرده است.

ایروانی با بیان این که گروه قطعات عظام با ۱۲ شرکت زیرمجموعه در تولید بیش از۱۰۷ قطعه خودروهای سبک و سنگین از جمله کمک فنر، جعبه فرمان، دیسک وصفحه کلاچ، پیستون، استارت و دینام، پلوس، انواع بلبرینگ وغیره فعالیت دارد و سالانه نزدیک به ۱ میلیارد شماره فنی تولید می کند، افزود: این شرکت ها با نام های پیستون ایران، فراوری و ساخت، پایا کلاچ، سازه پویش، استام صنعت، سازه سیم، تارا ذوب، پایا ذوب، فراکلون، پویان صنعت نهاد، فیاکو و رادمان در استان های گیلان، تهران، البرز، آذربایجان شرقی و اصفهان تاسیس شده اند و شرکت مادر بنام «گروه قطعات خودرویی عظام» هم در تهران ثبت و مستقر شده است.

افزایش تولید ۱۰۰ درصدی  در سال جهش تولید و تامین قطعات خودروسازان داخلی و خارجی

بزرگترین تولید کننده قطعات خودرو در ایران ادامه داد : شرکت فرآوری و ساخت در راستای منویات مقام معظم رهبری، در سال جهش تولید، افزایش ۱۰۰درصدی در تولیدات خود داشته  و توانسته با رشد ۲۰۰ درصدی از۴۰۰ نفر به ۸۰۰ نفر شغل مستقیم دست پیدا کند.

ایروانی افزود: شرکت های گروه قطعات خودرویی عظام با بهره گیری از تکنولوژی و دانش روز شرکت های برتر جهانی،   محصولات خود را تحت لیسانس شرکت های ماهله و بوش آلمان، ولئو فرانسه، ماندو کره جنوبی و ... تولید می کنند و درحال حاضر بیش از ۸۰ درصد نیاز خودروسازان داخلی، ۵۰ درصد نیاز بازار لوازم یدکی و بخشی از نیاز بازار خودروسازان خارجی از جمله GAZ Group  روسیه  و داچیا رومانی را تامین  می کنند.

تاسیس شعبه خارجی شرکت فرآوری و ساخت در ترکیه

این کار آفرین ایرانی در ادامه از تاسیس شعبه خارجی شرکت فرآوری و ساخت در کشور ترکیه  خبر داد و گفت: در راستای اهداف و استراتژی کلان گروه قطعات عظام مبنی بر جهانی شدن شرکت های ایرانی، هلدینگ عظام اقدام به تاسیس شعبه خارجی شرکت فرآوری و ساخت در کشور ترکیه کرده و پیش بینی می شود این شرکت تا اواخر سال ۲۰۲۱به مرحله بهره برداری برسد.

ایروانی اظهار داشت: این شرکت همچنین توانست با حفظ و تداوم در رعایت استانداردهای ملی و بین المللی در تولید محصولات خود با خارج کردن رقبای مطرح جهانی از فهرست تامین کنندگان شرکت خودروساز « GAZ Group  روسیه»، خود را به عنوان تامین کننده اصلی کمک فنر این خودروساز روس مطرح کرده و درحال حاضر به صورت روتین ماهانه برای خودروهای گازل، وکتور، سوپر باس فریم، گازون ۸ تن و گازون ۱۰ تن شرکت GAZ Group  کمک فنر تولید و ارسال می کند.

آزمایشگاه های شرکت فرآوری و ساخت، همکار سازمان ملی استاندارد

بنیانگذار گروه قطعات خودرو عظام در بخش دیگری از سخنانش در جلسه اهدا نشان واحد نمونه کیفی» سازمان ملی استاندارد گفت: شرکت فرآوری و ساخت مجهز به آزمایشگاه های تخصصی کمک فنر و جعبه فرمان با برخورداری از کادری متخصص و مجرب و با در اختیار داشتن دستگاه های فوق پیشرفته سروهیدرولیک، دستگاه های تست دوام تحت شرایط شبیه ساز خودرو، دستگاه های تست عملکرد، اتاقک ایزوله تست صدا، اتاقک ایزوله تست دما، دستگاه های پیشرفته اندازه گیری آزمون و کالیبراسیون و ... از سال ۱۳۸۱ موفق به اخذ گواهینامه تایید صلاحیت سازمان ملی استاندارد شده و به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد، در حال فعالیت است.

ایروانی ادامه داد: این مراکز آزمایشگاهی با توان مشاوره ای تیم کارشناسی مجرب همواره در تدوین و بازنگری استانداردهای ملی کمک فنر و جعبه فرمان و همچنین استانداردهای کارخانه ای مشارکت فعال داشته و امیدواریم  با به اشتراک گذاشتن توانمندی های آزمایشگاهی در حوزه های مختلف اعم از تجهیزات آزمایشگاهی، نیروی متخصص انسانی، فناوری و دانش فنی و استفاده بهینه از این ظرفیت ها، بتوانیم شرایط دسترسی مناسب به این خدمات را برای پژوهشگران دانشگاه ها و صنعتگران (چه در داخل و چه در خارج از کشور) فراهم کنیم.

جلوگیری از خروج سالانه ۸۰ میلیون دلار و افزایش اشتغال با سرمایه گذاری ۵۰۰۰ میلیاردی در شرکت فرآوری و ساخت

عباس ایروانی که از جمله موسسین و پیشگامان  صنعت قطعه سازی ایران است، خاطر نشان کرد: پروژه طرح توسعه شرکت فرآوری و ساخت به منظور افزایش ظرفیت تولید تا سقف ۱۲میلیون کمک فنر و همچنین ایجاد فرصت های  شغلی جدید به میزان ۲ برابر ظرفیت فعلی، از بهمن ماه ۹۸ در زمینی به مساحت ۲۰هزارمترمربع با سرمایه گذاری بیش از۵۰۰ میلیارد تومان آغاز و در حال ساخت و راه اندازی است.  

وی با اشاره به اینکه این پروژه در حال حاضر بیش از ۵۶درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: اجرای این پروژه استراتژیک و وجود این کارخانه برای  کشور که پیش بینی می شود در پایان نیمه اول سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد، سبب جلوگیری از خروج حداقل ۸۰ میلیون دلار به صورت سالانه در صنعت خودرو سازی می شود.    

دستاوردهای سیاست داخلی سازی براساس بومی سازی دانش فنی و توسعه تأمین کنندگان 

بنیانگذار گروه قطعات عظام همچنین گفت: پروژه های داخلی سازی محصولات شرکت فراوری و ساخت در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های تعیین شده اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و با بهره مندی از توان، استعداد و دانش متخصصان این شرکت، از سال ۹۰ تعریف و به مرحله اجراء درآمده است. اولویت اجرای پروژه های خودکفایی قطعات براساس شاخص های میزان ارزبری، تکنولوژی تولید قطعات، هزینه های حمل و نقل و ...  انتخاب و بدین منظور تأمین کنندگان جدید شناسایی، توسعه و ارتقاء داده شده اند.  

ایروانی با بیان این که  در فاز اول این طرح مجموعا ۱۴۷ پروژه تعریف شده، تصریح کرد: از تعداد پروژه های تعریف شده، تا کنون ۱۳۲ پروژه به که ۹۰درصد پروژه های تعریف شده بوده به بهره برداری رسیده و هم اکنون تعداد تامین کنندگان فعال شرکت قریب به ۱۶۰ تأمین کننده است.

تولید ۱۰۰درصدی قطعات کمک فنرهای تولیدی برای اولین بار در ایران 

کار آفرین بزرگ ایرانی خاطرنشان ساخت: با انتقال تکنولوژی از تولید کنندگان تراز اول جهانی به سازندگان منتخب، شرکت فراوری و ساخت برای اولین بار در ایران موفق به تولید ۱۰۰درصد قطعات مورد مصرف در کمک فنرهای تولیدی خود شده و با توجه به محدودیت ظرفیت زنجیره تامین کنندگان داخلی، در حال حاضر ۵۰درصد میزان نیاز شرکت فراوری و ساخت از سازندگان داخلی تامین می شود که با اجرای این پروژه ها، بالغ بر ۶۰ میلیون یورو کاهش میزان ارزبری در حوزه تامین قطعات حاصل شده است.

ایروانی در پایان افزود: ما از محدودیت ها و معذوریت های دولت و نظام آگاه هستیم، اما در شرایطی که تحریم های جهانی، افزایش قیمت ارز، رکود اقتصادی و غیره  منجر به بروز مشکلات عدیده در صنایع قطعه سازی شده، انتظار داریم مسئولین با حمایت های ویژه در تسهیل فضای کسب و کار، رفع موانع تولید برای تحقق هدف جهش تولید به تولیدکنندگان کمک کنند تا ما بتوانیم به خدمات متقابل به جامعه ادامه دهیم.

کارخانه های بزرگ، نیازمند حمایت های ویژه هستند

داریوش اشکانی پور مدیرکل استاندارد استان گیلان در ابتکاری جالب با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم برگزاری آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد، با حضور در شرکت فراوری و ساخت قطعات خودرویی ایران، نشان «واحد نمونه کیفی» را به این واحد تولیدی اهداء کرد.

مدیرکل استاندارد استان گیلان با اشاره به  این که شرکت فراوری و ساخت جزء صنایع افتخار آفرین ایران است، تاکید کرد: از اینکه در این شرایط سخت و تحریم با همت خود  چرخ تولید را توسعه می دهید، به عنوان یک ایرانی و شهروند گیلانی از شما تشکر و قدردانی می کنم.

وی ایجاد ۸۰۰ شغل مستقیم در چنین شرایطی را بسیار مقدس خواند و افزود: براین باوریم که کارخانه های بزرگ به واسطه اشتغالزایی بسیاری که ایجاد کرده اند نیازمند حمایت های ویژه هستند تا هم چنان به صورت مستمر بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

اشکانی پور کیفیت را مسیری بی انتها دانست و گفت: استاندارد هیچ گاه منعی برای تولید نخواهد بود بلکه عاملی برای گشایش های مطلوب و حضور تولیدکنندگان در بازارهای جهانی است.

درباره ی بزرگترین کمک فنر ساز ایران چه می دانیم؟

«شرکت فرآوری و ساخت» در شهر صنعتی رشت در سال ۱۳۵۶ با عنوان شرکت «تولی پارتس» با هــدف ساخت و تـولید انــواع کمک فنرهای خودروهای سنگین، نیمه سنگین وموتورسیکلت با همکاری و مشارکت شرکت «اسکورت هنـد» تاسیس شد.  

این شرکت در اواخـر سال ۷۲ به بخش خصوصی واگذار و از سال ۷۳ با نام «کارخـانجات فـرآوری وساخت قطعـات خودروی ایران» عملیات راهاندازی مجدد آن آغاز شد و یک سال بعداز خصوصی سازی با تولید طیف گسترده ای از انواع کمک فنرهای سبک وسنگین به بهره برداری رسید.  

«شرکت فرآوری و ساخت» درسال ۷۸ با خرید امکانـات و تجهیـزات کارخانه کمک فنرسازی سامسونگ کره جنوبی، به دستگاه های پیشرفته تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مجهز شد و در سال ۸۷ با اخذ لیسانس شرکت ماندو کره جنوبی  توانست دانش فنی و تکنولوژی محصولات با کیفیت را در خط تولید خود به کار گیرد و سهم بازار فروش و رضایت مشتری را افزایش دهد و اکنون با حدود ۸۰۰ نفر نیروی انسانی و  تولید ۹۰ نوع کمک فنر، در کشور پیشتاز است.

در سال ۱۳۹۶ کارخانه تولید جعبه فرمان «گروه قطعات هلدینگ عظام» نیز به شرکت فرآوری و ساخت منتقل و با آن ادغام شد و بدین ترتیب محصول جعبه فرمان تحت لیسانس شرکت ماندو کره جنوبی به محصولات این شرکت اضافه شد.

بزرگترین قطعه ساز ایران در یک نگاه : یک میلیارد شماره فنی چگونه در گروه عظام تولید می شود؟

گروه قطعات خودرو عظام با نزدیک به سه دهه فعالیت، ١٢ کارخانه تولید قطعات اصلی خودرو در نقاط مختلف ایران از جمله در تهران و دیگر استان‌های آذربایجان شرقی، گیلان، البرز و اصفهان دارد.

گروه قطعات خودرو عظام با سرمایه انسانی بیش از ٤ هزار نفر، سالانه نزدیک به یک میلیارد شماره فنی تولید می کند که علاوه بر تأمین قطعات خطوط تولید خودروسازان داخلی و بازار قطعات یدکی، توانمندی صادرات این قطعات را نیز داراست.  

در این مجموعه بزرگ صنعتی، انواع سیستم‌های برق و الکترونیک، ایمنی و امنیتی و مکاترونیک، قطعات تزئینی و پلاستیکی، انواع کیت کلاچ و کمک‌فنر،   فرمان هیدرولیک، انواع دینام و استارت، موتور فن، قفل‌های سوئیچی و مکانیکی، انواع پوسته‌های آلومینیومی، ریخته‌گری قطعات چدنی نظیر میل‌لنگ، دیسک و کاسه‌چرخ، بوش سیلندر، انواع پیستون‌های بنزینی، دیزلی و دیگر قطعات را برای خودروهای داخلی تولید و تامین می شود.

نقش عظام در اشتغال زایی

گروه عظام با سرمایه گذاری بالغ بر ١٠ هزار میلیارد تومان در صنعت قطعه سازی ایران، علاوه بر اشتغال مستقیم ۵۰۰۰ نفر در کارخانجات خود، زمینه اشتغال غیر مستقیم ۳۵ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در هلدینگ عظام و پیمانکاران وابسته را فراهم کرده است.

عظام در طول فعالیت خود تلاش کرده زمینه جذب فارغ التحصیلان برترین دانشگاه های ایران را در کارنجات، مراکز تحقیق و توسعه و آزمایشگاه های مجهز خود فراهم کند.

امروز حداقل ٥٤٠ شرکت تامین کننده مواد اولیه و قطعات داخلی با بیش از ٢٢هزار نفر نیروی انسانی با گروه عظام همکاری دارند، که این نشان از همت و حمیت این گروه عظیم در بومی سازی فن آوری تولید و حمایت از تولیدکنندگان خرد و بکارگیری پتانسیل سایر بنگاه های صنعتی متوسط و کوچک در جهت خودکفایی است.

دستیابی نزدیک به ۹۰درصد ساخت داخل در اکثر قطعات استراتژیک بطور میانگین، گواه فتح قریب الوقوع قله خودکفایی است.

تولید سالانه ۷۰۰ میلیون دلار قطعه در گروه عظام

گروه عظام با بیشترین تنوع تولید با تکیه بر دانش فنی بومی شده نیروهای متخصص خود، انواع قطعات مهم خودرو را با کیفیت هم تراز استاندارد های جهانی و اکثراً تحت لایسنس شرکت های مطرح دنیا تولید می کند. سرمایه گذاری قابل توجه در کارخانجات عظام، بستری مناسب برای تولید انواع قطعات خودرو به ارزش سالانه بیش از ٧٠٠ میلیون دلار ایجاد کرده است.  

اگر سرمایه گذاری سال های اخیر عظام در قطعه سازی انجام نشده بود، امروز سالانه صدها میلیون دلار از منابع محدود ارزی برای واردات قطعه از کشور خارج صرف می شد.

بزرگترین کارخانجات قطعه سازی ایران

عمده کارخانه های عظام نظیر پیستون ایران در تبریز، فرآوری و ساخت در شهر صنعتی رشت، استام صنعت در کمالشهر کرج در نوع خود بزرگترین و برترین کارخانه های تولید قطعات خودرو در ایران بحساب می آیند.

کارخانه پیستون ایران با ظرفیت تولید ٦میلیون عدد انواع پیستون موتور های بنزینی و دیزلی، ١٠٠٪؜ فرآیندهای ساخت تولید از مرحله ریخته گری و ذوب آلومینیوم، ماشین کاری، تکمیل، آزمایش و بازرسی بزرگترین کارخانه تولید پیستون موتور در خاورمیانه را دارا است.  

کارخانه فرآوری و ساخت با ظرفیت تولید ٦میلیون عدد انواع کمک فنر سبک و سنگین بزرگترین کارخانه تولید کمک فنر خودرو در کشور بوده که به زودی پس از نصب و راه اندازی تجهیزات خطوط تولید خریداری شده از پژو فرانسه، به بزرگترین کارخانه تولید کمک فنر در خاورمیانه تبدیل می شود.

برنامه توسعه ای و صادراتی عظام

قطعات خودرو گروه عظام که  با بالاترین کیفیت روز دنیا و تحت لایسنس شرکت های مطرح بین المللی ساخته می شود، هم اکنون به‌کشورهای روسیه، ترکیه، عراق، سوریه و ایتالیا صادر می شود.

بر اساس برنامه راهبری گروه، تأمین قطعات خودروهای خارجی با برندهای مطرح جهان برای بازارهای داخلی و صادراتی، به زودی آغاز می شود.

۲۱۲۱

کد خبر 1460806

برچسب‌ها