العربی‌جدید بررسی کرد: چرا فخری‌زاده ترور شد؟

ایرنا نوشت: روزنامه العربی الجدید در گزارشی با اشاره به دخالت مستقیم رژیم صهیونیستی در ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای و دفاعی ایران نوشت: ترور دانشمند ایرانی با هدف متشنج نگه داشتن روابط میان ایران و غرب به ویژه آمریکا در دوره بایدن و ممانعت از کاهش فشارهای حداکثری بر ایران انجام شد.

در زمانی بسیار حساس که حامل معانی و پیام‌های مشخصی است، محسن فخری زاده برجسته‌ترین مغز متفکر هسته‌ای و ذفاعی ایران در آستانه نخستین سالگرد ترور فرمانده سپاه قدس ترور شد. این دو ترور به این مسئله اشاره دارد که جنگی میان ایران و دشمنانش در جریان است که اهمیت کمتری از رویارویی‌های مستقیم ندارد. این جنگ بر سر تمام موضوعات جنجال برانگیز یعنی برنامه هسته‌ای و موشکی ایران و نیز نقش منطقه‌ای این کشور است.

اطلاعات اندکی درباره زندگی فخری زاده وجود دارد اما طبق بررسی "العربی الجدید" او از برجسته‌ترین دانشمندان ایرانی در زمینه پژوهش‌های هسته‌ای، دفاعی و موشکی و استاد فیزیک در دانشگاه امام حسین بوده است.علاوه بر این او معاون وزیر دفاع امیر حاتمی و نیز رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع بوده است. اما جایگاه علمی فخری زاده مهم‌تر از جایگاه او به عنوان معاون وزیر دفاع بود. به این ترتیب که طبق داده‌های اطلاعاتی غربی او بنیان گذار برنامه هسته‌ای ایران بود.

این ترور در زمانی بسیار حساس انجام شد و اهداف و پیام‌های متعددی دارد.درخصوص زمان انجام آن می‌توان گفت پس از اعلام پیروزی بایدن رخ داده است یعنی اتفاقی که باعث نگرانی اسرائیلی‌ها و متحدان آمریکا در منطقه درباره احتمال اتخاذ رویکرد جدید توسط بایدن درحصوص ایران شد.

اسرائیل شرایط کنونی را فرصتی برای حذف برجسته‌ترین مغز متفکر هسته‌ای و دفاعی ایران برای محقق ساختن چندین هدف به صورت هم زمان دانست. نخستین هدف تأثیرگذاری بر برنامه هسته‌ای و موشکی ایران و کند کردن روند پیشرفت آن و چه بسا متوقف کردن آن با توجه به جایگاه او در این زمینه است.

در همین راستا می‌توان به تشدید عملیات اسرائیل در سوریه علیه ایران برای توقف حضور و نفوذ این کشور در جبهه شمالی نگاه کرد.

هدف دوم تلاش برای متشنج نگه داشتن روابط میان ایران و غرب به ویژه آمریکا در دوره بایدن است بلکه فراتر افزایش آن به گونه‌ای که مانع از کاهش فشارهای حداکثری آمریکا شود.

هدف سوم فرستادن پیام به ایران است که در دو سال اخیر در پاسخ به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای گام‌هایی را برداشته است. پیامی با این محتوا که اسرائیل در تلاش برای به تعطیلی کشاندن برنامه هسته‌ای ایران کوتاهی نخواهد کرد.

اسرائیل با این ترور می‌خواهد به تهران اعلام کند در به تعطیلی کشاندن برنامه هسته‌ای ایران جدی است و ازسرگیری ترورها برای محقق ساختن این هدف صورت می‌گیرد.در این راستا می‌توان عملیات خرابکارانه اخیر در تأسیسات هسته‌ای نطنز را نیز بررسی کرد.

310 310

کد خبر 1460853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 9
  هدفشون کشوندن ما به جنگه که با درایت حضرت آقا موفق نخواهند شد. ما صبر میکنیم تا ترامپ گورش رو گم کنه از کاخ سفید و بعد انتقام سخت از ترامپ در ویلاش در فلوریدا خواهیم گرفت.
 • GB ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  1 0
  بعد هم بایدن میاد سر کار و میگین که مبادا تنش ایجاد بشه و فرصت سوزی نکنیم..از اون طرف ماشین ترور اسراییل هم داره جلو میره