هنرِ آدم فضایی‌ها یا شوخی برای جلب توجه

گاهی یک ستون فلزی ساده در دل بیابان، تبدیل به معمایی می‌شود که تا مدتی طولانی بسیاری برای حل کردنش سرگرم می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در بیابانی دورافتاده سازه‌ای غیرطبیعی پیدا می‌شود، سازه‌ای که بر اساس تصاویر ماهواره‌ای تجاری تا سال ۲۰۱۵ آنجا نبوده است. ماجرا چیست؟

اینجا بیشتر بخوانید:‌ این فلز غول‌پیکر در وسط بیابان‌های یوتا چه می‌کند؟

دوباره در فضای مجازی ماجرای پرطرفدار بیگانگان فضایی وسط کشیده می‌شود. آدم فضایی‌هایی که آمده‌اند ستونی فلزی را به دلیلی نامعلوم میان بیابانی برپا کرده‌اند و رفته‌اند!

به هر روی ماجرای جذابی است. همه دوست دارند به اصل ماجرا پی ببرند. این مجسمه چطور از این مکان دورافتاده سردرآورده است؟

نمادی یادآور «اودیسه فضایی»

آن‌ها که سینما را دوست دارند با دیدنش ناخودآگاه صحنه‌ای از فیلم «۲۰۰۱: ادیسه‌ فضایی»‌ را به یاد می‌آورند. شاهکار استنلی کوبریک اواخر دهه ۶۰ میلادی به سینما عرضه شد و همانطور که از نامش برمی‌آید حماسه‌ای علمی‌تخیلی فضایی است.

همین شباهت به آتش تنور هواداران فرضیه‌ دست داشتن بیگانگان فضایی در برپا کردن این مجسمه می‌دمد، هر چند که به خوبی می‌دانند تصویرهای فیلم زاده ذهن کوبریک و خیالی است.

حال که صحبت از هنرهای تجسمی و مجسمه‌ای مرموز است، بد نیست بدانید که سال ۱۹۶۸ فیلم استنلی کوبریک اسکار بهترین جلوه‌های ویژه بصری را از آن خود کرد و برای جایزه بهترین طراحی صحنه هم نامزد دریافت جایزه شد.

داستان فضایی‌ها را که کنار بگذاریم، می‌توان تصور کرد که یکی از میلیون‌ها بیننده فیلم «اودیسه فضایی» با الهام از اثر مورد علاقه‌اش دست به این کار زده است تا به این کارگردان فقید ادای احترام کرده باشد.

پای کدام هنرمند در میان است؟

صحبت از شباهت که باشد، در کارهای برخی از هنرمندان مینی‌مالیست می‌توان آثاری پرشباهتی به این مجسمه مرموز پیدا کرد. مشهورترین این افراد جان ‌مک‌کراکن، هنرمند آمریکایی است.

مدیر گالری آثار مک‌کراکن درباره این آثار نظرهای ضد و نقیضی داده است. او در مصاحبه‌ای با گاردین گفته است که گمان نمی‌کند این اثر ربطی به آن مرحوم داشته باشد و در گفتگو با نیویورک‌تایمز خلاف این را گفته است.

آیا واقعا با کاری از مک‌کراکن طرف هستیم؟ پسر این هنرمند در این باره گفته است: «پدرم یک‌بار من گفته بود که دوست دارد یکی از کارهایش را در نقطه‌ای دورافتاده در دل طبیعت جا بگذارم.»

در این میان ادوارد روشی هنرمند سرشناس که سابقه دوستی با مک‌کراکن را دارد و با هنر او آشنا است، این اثر را کاری از او نمی‌داند.

جیمز هیوارد هنرمند معاصر نیز پس از دیدن مجسمه با اطمینان انتساب آن به ‌مک‌کراکن را رد می‌کند. او باور دارد که این سازه فلزی ماشینی است، اثر هنری نیست و به احتمال زیاد از همان شوخی‌های مجازی است که با دامن زدن به تئوری‌های توطئه و شایعات عامیانه دنبال جلب توجه است.

به هر صورت وقتی در یک نقطه دورافتاده با ستونی فلزی روبه‌رو می‌شویم که شباهتی غیرقابل انکار به آثار یک هنرمند دارد، باید او در فهرست قرار داد. هر چند که او در سال ۲۰۱۱ بر اثر تومور مغزی از دنیا رفته و احتمالا هیچگاه این ستون را در این مکان دورافتاده ندیده باشد.

زمان نصب مجسمه

پس از انتشار تصاویر فقط ۴۸ ساعت زمان لازم بود تا مردم مکان دقیق مجسمه را شناسایی و پیدا کنند. این در حالی بود که مقامات ایالتی می‌گفتند مکان اثر را اعلام نمی‌کنند تا مردم به خطر نیفتند. چرا که دورافتاده بودن، این خطر را به وجود می‌آورد که مردم گم شوند و نتوانند راه برگشت را پیدا کنند.

البته که این خطرات و محدودیت‌ها باعث نشد تا مردم با استفاده از ابزارهای آنلاین مکان دقیق را پیدا نکنند و خیلی زود به آنجا رسیدند. یکی از نکات جالبی که در این بررسی مشخص شد زمان تقریبی نصب مجسمه بود. بر اساس تصاویر گوگل‌ارت، سال ۲۰۱۵ خبری از این مجسمه نیست و در سال ۲۰۱۶ سروکله‌اش پیدا شده است.

هر چه هست، اکنون دیگر این ستون فلزی در بیابان‌های یوتا شهرت زیادی پیدا کرده، هر چند که هنوز مشخص نیست که از کجا آمده است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1460896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =