کاهش تولید تخم مرغ به دلیل کمبود نهاده‌های دامی

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از کاهش تولید تخم مرغ به دلیل کمبود نهاده‌های دامی خبر داد.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۳ هزار و ۳۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۲۷ هزار تومان است.

او افزایش ۲۰ درصدی قیمت مصوب ذرت و کنجاله سویا در ۲ هفته اخیر را یکی از دلایل نوسان قیمت تخم مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به کمبود نهاده‌های دامی و کاهش تولید، قیمت تخم مرغ افزایش یافته است چرا که در صورت نبود نهاده، مرغ تخم نمی‌گذارد.

نبی پور قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را ۱۶ هزار تومان و ذرت را بالای ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار ادامه داد: در حال حاضر قیمت تمام شده تخم مرغ بالای ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان است و به رغم آنکه مسئولان ستاد تنظیم بازار قرار بود دوشنبه هفته گذشته نرخ مصوب را اعلام کنند، اما به سبب گرفتاری مرغ، تخم مرغ یادشان رفته است.

او درباره آینده تولید تخم مرغ بیان کرد: با توجه به کمبود نهاده‌های دامی، تعداد زیادی از مرغ‌ها روانه کشتارگاه شدند که با این وجود چشم‌انداز روشنی پیش روی تولید متصور نیستیم.

نبی پور تولید اسمی تخم مرغ را ۲ هزار و ۹۰۰ تا ۳ هزار تن اعلام کرد و گفت: این در حالی است که به علت کمبود نهاده‌های دامی کاهش تولید داریم، اما برآوردها حاکی از آن است که تولید ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یابد.

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ بیان کرد: روزانه ۱۰۰ تن تخم‌مرغ به بازارهای هدف صادر می‌شود که این میزان رقمی نیست که در بازار داخل اثر بگذارد.

او ضمن انتقاد از عملکرد سامانه بازارگاه گفت: تولیدکنندگان طی تماس‌هایی که با اتحادیه داشتند، از عملکرد سامانه بازارگاه به شدت ناراضی هستند، از این رو از وزارت جهاد کشاورزی انتظار دارند که اگر نمی‌تواند این سامانه را اصلاح و ساماندهی کند، آن را تعطیل کند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در پایان تصریح کرد: در گذشته نهاده‌های وارداتی در اختیار اتحادیه‌های مربوط قرار می‌گرفت و اتحادیه آن را بین تولیدکنندگان توزیع می‌کرد، در صورت کمبود ممکن بود برخی مرغداران نهاده کمتری بگیرند، اما الان وضعیت بازارگاه به صورتی است که بسیاری از مرغداران نهاده‌ای با نرخ مصوب دریافت نمی‌کنند و این شرایط تولید را با بحران مواجه کرده است.

223227

کد خبر 1460964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =