۱ نفر
۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
شوک واکسن به بازارهای جهان

بازارهای دارایی ایران پس از انتخابات آمریکا تحت تاثیر قرار گرفته و روند نزولی را در پیش گرفتند.

سکه و دلار که قبل از انتخابات به ترتیب از مرز 16 میلیون و 32 هزار تومان عبور کرده بودند با اعلام نتایج انتخابات و تغییر انتظارات ناشی از پیروزی بایدن، افت شدیدی را به ثبت رسانده اند.

شاخص سهام نیز که روند کاهشی خود را از مدت ها قبل از انتخابات پیش‌خور کرده بود، بدون تاثیرپذیری از اتفاقات اخیر، اندکی افزایش یافته است.

در هفته منتهی به 7 آذر ماه، دلار روند نوسانی را تجربه کرد و در  روز چهارشنبه با کاهش 3.7 درصدی به مرز حیاتی 25 هزار تومان رسید. این در حالی است که کاهش بهای دلار در هفته گذشته تقریبا یکنواخت و بدون نوسان بوده است.

سکه در دو روز ابتدایی هفته با افزایش 200 هزار تومانی به 11 میلیون 950 هزار تومان رسیده اما در نهایت با کاهش 7.9 درصدی در  روز چهارشنبه قیمت 11 میلیون تومانی را به ثبت رساند.

 با کاهش نرخ حواله درهم به پایین تر از 7 هزار تومان و افت قیمت سایر دارایی ها، معامله گران در موقعیت فروش قرار گرفتند. بنابراین احتمال می رود این روند کاهشی در روزهای آتی نیز ادامه داشته باشد.

 با توجه به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر تعطیلی دو هفته ای بازارها، حجم معاملات نزولی بوده و دلیل افت قیمت دلار را می توان تمایل بازارساز به کاهش قیمت دلار به کانال های پایین¬تر دانست.

به نظر می رسد با وجود پیش بینی‌های انجام شده در زمینه بهبود شرایط صادرات، بازارساز به دنبال کاهش تدریجی قیمت ها می باشد.

البته باید توجه داشت که با نزدیک شدن به سال نو میلادی و افزایش تقاضای ارز احتمال افزایش قیمت دلار در روزهای آتی دور از انتظار نیست.

شاخص سهام که هفته منتهی به 30 آبان ماه رشد مداوم 9.2 درصدی را به ثبت رسانده بود، در هفته گذشته به طور کاملا نوسانی تغییر یافت. شاخص سهام در روز دوشنبه از مرز 1 میلیون و 375 واحد عبور کرد و در انتهای هفته با رشد 1.6 درصدی از 1 میلیون و 367 هزار واحد عبور کرد.

درهفته گذشته تقاضا برای صنایع ریال محور، متاثر از کاهش قیمت دلار، افزایش یافت.

در کل پیش بینی می شود با توجه به کاهش قیمت دارایی های موازی، سکه، طلا و دلار، بخشی از نقدینگی ها دوباره به سمت بازار بورس وارد شود.

لکن از آنجا که در ماه های گذشته به دلیل تصمیمات خلق الساعه و سیاست های دستوری مسئولین موج بی اعتمادی نسبت به بازار بورس ایجاد شده، برای ورود دوباره سرمایه گذاران به بازار بورس بایستی اعتماد آنها جلب شود.

با توجه به افزایش خوش بینی ها به کاهش فشارهای اقتصادی بین المللی و خبرهای مربوط به کشف و تولید انبوه واکسن کرونا ورشد قیمت جهانی کالاهای اساسی، معامله گران به آینده اقتصاد اندکی امیدوارتر شده اند.

ولیکن تعامل سیاسی با دنیا در شرایط جدید و همچنین سیاست‌های اقتصادی داخلی و تاثیر آن بر متغیرهای کلان همچنان تعیین کننده آینده اقتصادی کشور حداقل در کوتاه مدت خواهد بود.

در ادامه خبرهای خوب کشف چندین واکسن کرونا، بازار نفت هم با افزایش تقاضا و قیمت مواجه شده است. بهای انواع نفت در هفته منتهی به 27 نوامبر بیش از 8 درصد رشد داشته اند.

علاوه بر افزایش امیدواری توزیع انبوه واکسن کرونا، تقویت انتظارات مثبت برای کاهش نفت از سوی اوپک و همچنین تصویب بسته محرک اقتصادی آمریکا منجر به رشد بهای نفت در هفته اخیر شده است.

اگر چه در هفته های گذشته با قوت یافتن گمانه زنی ها نسبت به پیروزی بایدن و افزایش احتمال تصویب بسته حمایتی بهای طلا افزایش یافته بود،  اما با اعلام خبر تولید انبوه واکسن کرونا توسط چند شرکت، قیمت هر اونس طلاریزش شدیدی را پشت سر گذاشت .

همچنین بهبود شاخص مدیران خرید آمریکا نیز به افت قیمت ها کمک کرده است. این در حالی است که با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کووید 19 در سراسر دنیا و نااطمینانی از بهبود اقتصادی جهانی احتمال افزایش قیمت طلا همچنان وجود دارد.

شاخص دلار که در هفته منتهی به 20 نوامبر روند کاملا نزولی را به ثبت رسانده بود در هفته گذشته با اندکی افزایش از کانال 92  واحد عبور کرد. پیروزی بایدن و تصویب بسته حمایتی و نااطمینانی‌ها از آینده اقتصاد جهانی ناشی از همه گیری بیماری کووید 19 مانع رشد شاخص دلار شده است.

در هفته منتهی به 27 نوامبر قیمت بیت کوین به بالاتر از 19 هزار دلار رسید اما به یک باره در انتهای هفته با کاهش 11.7 درصدی به 16 هزار و 857 دلار رسید.

افزایش فروش معامله‌گران به منظور سودگیری و نتایج موفقیت آمیز چند واکسن کرونا از دلایل کاهش ارزش بیت کوین بوده است. با توجه به این که بانک مرکزی در بسیاری از کشورها این ارز دیجیتال را به رسمیت شناخته‌اند و همچنین با توجه به تداوم همه گیری کرونا احتمال افزایش بهای بیت کوین در هفته های آتی دور از انتظار نیست.

در هفته منتهی به 27 نوامبر قیمت فلزات اساسی به جز آلومینیوم و سنگ آهن با رشد مثبت روبرو بوده است. از دلایل افزایش بهای فلزات نیز امیدواری‌ها برای تولید انبوه انواع واکسن ها و در نتیحه بازیابی تقاضا و همچنین افزایش احتمال تصویب بسته حمایتی آمریکا به دلیل قدرت گرفتن دموکرات ها در آمریکا است.

رییس اتاق بازرگانی شیراز

223224

کد خبر 1461221

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =