بلاتکلیفی ۱۰ میلیون تن نهاده دامی با ارز دولتی

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس بیان کرد: حدود ۱۰ میلیون تن نهاده دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده اما در اختیار تولیدکننده قرار نگرفته است.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ «علیرضا عباسی» با بیان اینکه تأمین غذای کافی برای مردم یکی از وظایف دولت‌ها است، گفت: در برنامه پنجم و ششم توسعه این وظیفه بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شده است تا سبد غذایی ایمن را برای استفاده مردم تعریف کنند.

وی تصریح کرد: در این سبد غذایی مقدار کالری حدود ۳۰۳۹ کیلو کالری است که باید از ۱۷۷۳ گرم ماده غذایی شامل ۸۵ درصد منبع گیاهی و ۱۵ درصد منبع حیوانی تأمین شود.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس بیان کرد: نهاده دامی در داخل کشور وجود دارد، حدود ۱۰ میلیون تن نهاده دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود اما این نهاده در اختیار تولیدکننده قرار نمی‌گیرد و مصرف‌کننده هم از این ناهماهنگی سود نمی‌برد.

وی ادامه داد: کمیسیون کشاورزی مجلس تاکنون جلسات متعددی با دستگاه‌های متولی (گمرک، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی) برگزار کرده است و با وجود قانونی به نام قانون تمرکز وظایف که تمام وظایف مربوطه را در حیطه وظایف وزارت جهاد کشاورزی می‌داند، متأسفانه رئیس‌جمهور مانع اجرایی شدن این قانون شدند و به همین علت شاهد دوگانگی‌ها و ناهماهنگی‌ها در این حوزه هستیم.

عباسی افزود: طبق قانون تمرکز وظایف، تأمین نهاده‌ها و توزیع آنها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد ولی اکنون متولی بخشی از آن وزارت جهاد کشاورزی و متولی بخشی دیگر وزارت صمت است که باعث ناهماهنگی می‌شود.

وی تصریح کرد: نهایتاً باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنیم. تولیدکننده‌ها برای تأمین نهاده‌، ۳۰ درصد از ارز دولتی و ۷۰ درصد را به صورت آزاد تهیه می‌کنند.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس با بیان اینکه برخلاف تخصیص دادن ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت، تولیدکننده و مصرف‌کننده ناراضی هستند، متذکر شد: فقط دلال به خاطر رانت ایجاد شده سود می‌برد.

46

کد خبر 1461241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =