آغاز اجرای کشت گیاه دارویی باریجه و زیره کوهی در ۱۵۰هکتار ازمراتع شهرستان سمنان در سال ۹۹

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان از آغاز کشت گیاه دارویی باریجه و زیره کوهی در ۱۵۰ هکتار ازمراتع شهرستان سمنان در سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان معصومه منظمی گفت: با توجه به  سیاستهای ابلاغی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص کشت و توسعه گیاهان دارویی در مراتع  با مشارکت مرتع داران و جوامع محلی در قالب طرح ۹ در ۹۹ و با نظارت کارشناسان فنی منابع طبیعی کشت گیاه دارویی باریجه به همراه گونه زیره کوهی در سطح ۱۵۰ هکتار و در مراتع عمروان و فرح بخش شهرستان سمنان با  اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال ۹۹ و توسط تشکل های ماده ۲۹ مرتع داران در آذرماه جاری آغاز و تا پایان ماه به اتمام می رسد.
وی گفت: باریجه گیاهی است علفی و چند ساله به ارتفاع ۱ تا ۴ متر که در ارتفاعات مناطق خشک و نیمه خشک رشد می کند. ساقه باریجه بزرگ، توخالی و دارای شیره ای سفید رنگ است که از آن صمغی تلخ، زرد رنگ و معطر بدست می آید که در درمان بیماری های عضلانی و اسپاسم ها، درمان موضعی زخم ها و ... و در صنایع عطرسازی از باریجه به عنوان تثبیت‌کننده استفاده می شود. زیره کوهی نیز گیاهی علفی است که دانه  آن غنی از آهن است و در درمان بیمارهای گوارشی موثر است. 
منظمی اظهار کرد: باریجه و زیره کوهی از گیاهان دارویی سازگار با شرایط آب  و هوایی شهرستان می باشد که رویشگاه های طبیعی آن در شهرستان سمنان وجود دارد، کشت و توسعه باریجه از سال ۹۵ در شهرستان آغاز شده و ادامه دارد اما زیره کوهی برای اولین بار در عملیات احیا و اصلاح مراتع و توسعه گیاهان دارویی در سالجاری در مراتع شهرستان کشت می گردد و امید می رود با اجرای این عملیات گام موثری در جهت حفظ، احیا و توسعه این گیاهان و صنعت کشت گیاهان دارویی  در شهرستان برداشته شود.
وی در ادامه افزود : کشت گیاهان دارویی سازگار با شرایط اکولوژیک هر منطقه علاوه بر افزایش پوشش گیاهی در حفاظت خاک و جلوگیری از فرسایش و اشتغال زایی و افزایش درآمد بهره برداران نیز موثر است.

46

کد خبر 1461264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =