آمار تکان دهنده مرگ و میر ناشی از فشار خون

خبرنیوز نوشت:دکتر مسعود قاسمی؛ متخصص قلب و عروق با حضور در برنامه در انتهای الوند که از شبکه دو سیما روی آنتن می رود در مورد بیماری فشار خون و آمار مرگ و میر ناشی از آن توضیحاتی ارایه داد.

در ادامه مهم ترین بخش این حرف های او که رئیس انجمن آرتریوسکلروز ایران  است را می خوانید.

افرادی که فشار خونی هستند احتمال مبتلا شدن به کرونا را دارند و آسیب های ناشی از کرونا در این دسته افراد بیشتر است.

حدود یک میلیارد و 130 میلیون نفر در دنیا به فشار خون شریانی مبتلا هستند و بسیاری از این افراد از فشار خونی بودن خود آگاه نیستند.

در دنیا سالانه حدود 7 میلیون و 600 هزار نفر به علت فشار خون جان خود را از دست می دهند متاسفانه این آمار با وجود ویروس های واگیر دار افزایش پیدا می کند.

طی بررسی های قلب و عروقی در سال 96 بیش از 330 هزار نفر به دلیل بیماری های غیر واگیر فوت کردند که 160 هزار نفر آن ها مربوط به بیماران قلب و عروقی و 97 هزار نفر فشار خونی بودند.

با توجه به آخرین بررسی های دنیا در مورد اعداد فشار خون؛ بهترین حالت فشار خون در افراد سالم (که به آن فشار خون دل خواه می گویند) زیر 12 و زیر 8 است و عدد 13 تا 8 و نیم را فشار خون طبیعی یا نرمال می گویند و بالاتر از آن را فشار خون بالا می خوانند.

افرادی که فشار خون 14 و 9 به بالا دارند باید درمان شوند همین عدد در افراد داری سنی 80 به بالا به عدد 16 می رسد و باید برای درمان از دارو استفاده کند.

بر اساس استاندارد های جهانی 3 روش اندازه گیری فشار خون وجود دارد؛ اندازه گیری در مطب، اندازه گیری سیار(که دستگاه به بازوی فرد متصل و تا یک الی دو روز ادامه دارد)، اندازه گیری در منزل.

در اندازه گیری منزل فرد باید حداقل تا 15 رز در ساعات مختلف فشار خون خود را چک کند و بعد از آن میانگین اعداد نشانگر عدد صحیح فشار خون است.

کد خبر 1462226

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =