توضیحات مهم نوبخت درباره یارانه‌ها و افزایش حقوق

نوبخت گفت: طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰ تمام کسانی که یارانه ۴۵ هزار تومانی می گیرند همچنان یارانه بگیر خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در یک برنامه تلویزیونی بیان کرد: دولت امسال ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر دارد که در این میان ۳۱۷ هزار میلیارد تومان آن درآمدها هستند.  از این میان ۲۹۸  میلیارد برای فروش اوراق و ۹۵ هزار میلیارد هم سهم در بورس داریم.

او افزود: تمام کسانی که یارانه ۴۵ هزار تومانی می گیرند همچنان یارانه بگیر خواهند بود. ۵۰ هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق در نظر گرفته ایم.نوبخت بیان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان پا برجاست اما جایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی خطرزا باشد آن را حذف می کنیم و از آن طرف یارانه معیشتی را افزایش می دهیم.

او تاکید کرد: همه کارکنان دولت،  افزایش۲۵ درصدی حقوق را سال آینده شاهد خواهند بود. تعداد قابل توجهی استخدام کادر درمان خواهیم داشت.نوبخت از افزایش ۲ برابری حقوق سربازان خدمت وظیفه خبر داد و گفت: در لایحه بودجه افزایش حقوق کارگران و افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی را در نظر داریم.

​​​معاون رئیس جمهور بیان کرد:لایحه بودجه سال آینده بیش از ۲۲۵ میلیارد تومان واگذاری دارایی را در صورت کمبود بودجه در نظر گرفته است. همچنین ۱۹۹ هزار میلیارد تومان فروش نفت یعنی برابر ۲۳ درصد سهم نفت در بودجه را پیش بینی کرده است.

او بیان کرد: رییس جمهور دستور دادند که در صورت فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز، مطابق مبلغ یک میلیون بشکه آن را وارد بودجه نکنیم. این یعنی ما همچنان بودجه را به نفت اتکا نداده ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: در این بودجه ۱۰۴ هزار میلیارد تومان به بودجه‌های عمرانی تعلق گرفته است. دولت حتی با شرایط سختی که فشارهای خارجی آن را احاطه کرده بودجه عمرانی را کاهش نداد.

نوبخت با اشاره به چندین طرح عمرانی در کشور بیان کرد: بودجه ۱۴۰۰ توجه ویژه‌ای به سلامت و دفاع کشور دارد به نحوی که با افزایش تعداد استخدامی‌های کادر درمان بودجه آن را تا ۸۰ هزار میلیارد تومان رسانده است.

وی افزود: امسال کمتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان از تنخواه بانک مرکزی استفاده کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه توان دولت برای حمایت از معیشت در بودجه ۱۴۰۰ مشهود است، گفت: از بودجه دفاع می‌کنم چون برای بهبود معیشت بسیاری از مردم سهیم در بودجه، حقوق ها و دستمزدها را با روش های مختلف افزایش داده ایم.

وی افزود: شرمنده ام که بیش از این توان افزایش حقوق ها را نداشتیم و اگر دستمان باز بود قطعا این کار را می کردیم. می دانیم تورم ناشی از افزایش نرخ ارز به معیشت مردم آسیب زده است.

درآمد مالیاتی ۲۲۵ هزار میلیارد تومان شد

نوبخت تاکید کرد: برای افزایش سهم مالیات در بودجه نور افکن شناسایی مودیان را قوی تر کردیم و با روش هایی نظیر مالیات بر عایدی سرمایه و درآمد خانوار درآمدها را به ۲۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش دادیم. البته رقم بیشتری را پیشنهاد دادیم که با مشورت وزیر امور اقتصادی و دارایی آن را به همین عدد رساندیم.

نوبخت گفت: کشورهای پیشرفته مطابق ۳۰ تا ۴۰ درصد GDP خود مالیات ستانی می کنند اما ایران همچنان ۴ تا ۵ درصد از GDP خود مالیات اخذ می کند. خوشبختانه در امسال ۱۰۰ درصد درامدهای مالیاتی پیش بینی شده محقق شد.

حامل های انرژی گران نمی شوند

او افزود: پیش بینی کرده ایم رشد اقتصادی سال آینده مثبت باشد چرا که رشد اقتصادی فصل گذشته ۲ دهم درصد مثبت بوده است. آنطور که بانک مرکزی پیش بینی کرده است تورم در سال آینده ۲۲ درصد خواهد بود هرچند مرکز رسمی اعلام تورم مرکز آمار است.

نوبخت در پایان گفت: به هیچ وجه حامل های انرژی اعم از آب، برق و سوخت گران نخواهند شد.

٢٢٣٢٢٣

کد خبر 1462233

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 22
 • نظرات غیرقابل انتشار: 20
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  با این گرانی بیست و پنج درصد افزایش حقوق بسیار کم است. ما که دومیلیون دویست میگیریم خیلی کمه
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  توراخدا حقوق کارمندهارا افزایش دهیدبااین همه گرانی
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  اقای نوبخت شما بفکر جانباز وافزایش حقوق انها باشید با گرانی داروها خوراک بخیال شدیم بااین حقوق
 • DE ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  آقای نوبخت سلام من کارگر هستم ومستاجرچراوام کرونای من رو واریز نکردین
 • م. ه IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  ببینیم تعریف کنیم
 • ابوالفضل IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  حقوق سرباز که حداکثر۲ سال خدمت میکند و هیچ مسئولیتی ندارد قرار است بشود حداقل ۱میلیون و۱۴۰۰ بعد یک پرسنل که مثلا بیست سال خدمت کرده و همه مسئولیتها بر عهده اون هست و همیشه در آماده باش و دور از خانواده و..... هستند حداکثر ۶میلیون باشد این چه عدالتی است و آیا دیگر روحیه ای برای خدمت در کادر نیروهای مسلح باقی میماند؟ مگر نباید حقوق نیروهای مسلح بیشتر از کارمندان کشوری باشد؟
 • پریا IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  واقعا ممنونیم ک یارانه رو قطع نمیکنین
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  آقای نوبختتکلیف ما بازنشسته های تامین اجتماعی چی هست؟آخر حقوق شاغلین و بازنشسته های کشوری و لشکری رو حدود ۷۵ درصد افزایش دادی و ما بازنشسته های تامین اجتماعی رو تقریباً ۳۵ درصد
 • وحید IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  تورم کمر شکن افزایش حقوق اندک
 • رضا IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  اگه راهی برای افزایش حقوق بیشترنیست....لااقل میتوان به خانواده ها وام‌های 2یا4میلیونی بدین وان را با سود 4یا6درصد دوساله بازپس گرفت.
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  جناب نوبخت افزایش حقوق بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی چقدر خواهدبود ذکر نکردیدید،
 • مستمری بگیر تامین اجتماعی RU ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  سلام اقای نوبخت .فکری به حال مستمری بگیران تامین اجتماعی کنید
 • رضا IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  به بازنشسته ها برسید
 • افسوس IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 0
  درهمه کشورها، افزایش حقوقهامقدم برتورم بوده
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  اقای نوبخت بازنشستگان تامین اجتماعی چی؟
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
  0 0
  اقای نوبخت به اون خدا فکری به حال زنان سرپرست کنید
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  سلام فقط حقوق دولتيها را از الان معلوم میکنند ولی ما تامين اجتماعی خدا میداند
 • فریدون IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  مثلا که چی یارانه خیلی ها قطع میکنید
 • ... IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  واقعا که مردم الان توی این وضع و فشار اقتصادی له شدن
 • حاجیه جان نثار زبده هستم بی سر پرست مستمری کشوری IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  باسلام از جناب آقای نوبخت تشکر میکنم بفکر ما مستمری بگیرانم هست لطف کنید این پیام منو به جناب نوبخت برسونید بگید من مستاجرمونیاز شدید به وام ده میلیونی دارم از جناب عالی خواهش میکنم از سازمان بازنشستگی کشوری خواهش میکنم این وام رو با من م افقت کنن تا اینقدر مثل خانه بدوشها این محل اون محل نرم خسته شدم توان ندارم بچه های منم خسته شدن اگه این وام رو به من بدن به صاجب خونه میدم باهاش طی کروم اگه دهمیلیون بهش بدم تا دوسا فعلا بشینم خواهش میکنم مدیر مسیول هرکی هستی ابن پیام منو به اقای نوبخت برسونید تا با من مساعدت بشه آبروم حفظ بشه ممنون از شما
 • IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  افزایش حقوق کمه
 • سید موسی حسینی یمقانی IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  0 0
  بسیار عالی