چرا رزاق‌کریمی، «راه ناتمام» را از بخشِ ملی جشنواره سینماحقیقت خارج کرد؟

مصطفی رزاق‌کریمی، کارگردان مستند «راه ناتمام» تاکید کرد این فیلم را تنها برای نشان دادن مشکلات کارآفرینی به مسوولان ساخته است و برای همین ترجیح می‌دهد در بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت به نمایش درنیاید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کارگردان «راه ناتمام»، از دبیر چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت درخواست کرد که این مستند را از بخش فیلم‌های نیمه‌بلند مسابقه ملی خارج کند و این اثر تنها در بخش کارآفرینی مورد داوری قرار گیرد.

مصطفی رزاق‌کریمی در توضیح درخواست خود از دبیر جشنواره سینماحقیقت گفت: «حدود یک سال قبل چند جلد کتاب از سوی اتاق بازرگانی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره کارآفرینانی که در ایران حضور داشته‌اند در اختیار من و دیگر فیلمسازان قرار داده شد تا سوژه‌ای برای ساخت مستند از میان آنها انتخاب کنیم.»

او افزود: «زندگی اصغر قندچی به عنوان آهنگری که از میدان قزوین آغاز به کار کرده برای من جالب بود. پیشنهاد ساخت مستندی درباره این فرد را دادم و گفتند که پیش از این مستندی از زندگی قندچی ساخته شده است، من هم توضیح دادم که جای خشنودی است که دوستان به زندگی این شخص اهمیت داده‌اند، من هم می‌خواهم از زاویه خود به این قصه نگاه کنم.»

این مستندساز با اشاره به شرایط دشوار ساخت «راه ناتمام» اظهار کرد: «این فیلم طی یک سال در شرایطی سخت ساخته شد و آدرس من برای ساخت آن، کارآفرینی بود. زمانی که در جشنواره اعلام کردند که این فیلم در بخش مسابقه ملی و کارآفرینی انتخاب شده است، من بدون هرگونه تردید تصمیم گرفتم این فیلم تنها در بخش کارآفرینی حضور داشته باشد.»

او ادامه داد: «این موضوع که هیات انتخاب هر دو بخش فیلم را دیده و برای حضور در بخش مسابقه ملی هم انتخاب کرده‌اند باعث خرسندی است اما دغدغه من پرداختن به مشکلات و موانع رشد اقتصادی و کارآفرینی بوده و به همین دلیل می‌خواستم «راه ناتمام» تنها در بخش کارآفرینی که از ابتدا مد نظر من بوده حضور داشته باشد.»

رزاق‌کریمی درباره هدفش از ساخت این مستند گفت: «اصغر قندچی، در مجموعه تاریخ معاصر ما فرد مهمی است و قصد داشتم در «راه ناتمام» نگاهی به دوران کارآفرینی معاصر و نقد آن داشته باشم که در آن چه اتفاقاتی رخ داده است. موضوع مهم برای من تماشای این فیلم توسط مسوولان است نه به عنوان یک فیلم صنعتی بلکه به عنوان فیلمی که مشکلات حوزه کارآفرینی در آن بیان شده است. در این مستند هشدارهایی داده می‌شود که دوستان بدانند کارآفرینی چه اهمیتی دارد و چه نگرانی‌هایی در آن وجود دارد.»

۵۷۵۷

کد خبر 1462473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =