بازجویی 5 ساعته از ایوانکا / اتهامات دختر رئیس جمهور آمریکا چه بود؟

خراسان نوشت: دادستان واشنگتن دی‌سی، در کیفرخواستی ترامپ را متهم کرده که از پول‌های مخصوص مراسم تحلیف برای سود شخصی استفاده کرده است. در همین زمینه، ایوانکا ترامپ، دختر بزرگ رئیس جمهور آمریکا مجبور به پاسخ‌گویی رسمی به دادستانی شده است.

ایوانکا ترامپ به صورت رسمی، سوگند خورده که جز حقیقت را به مقام‌های قضایی نگفته است. مشخص نیست که دقیقا او به هیئت تحقیق چه گفته اما اگر بعدا مشخص شود او دروغ گفته است، به زندان خواهد رفت.دادستانی واشنگتن می‌گوید کمیته مراسم تحلیف ترامپ «به صورت فاحش بالای قیمت» به هتل ترامپ در واشنگتن پول پرداخته است. هر چند ایوانکا گفته که این پرونده با «انگیزه‌های سیاسی» درست شده است. او برای اثبات صحبت‌هایش، بخشی از نوشته‌ای را منتشر کرده که شبیه به یک نامه الکترونیکی (ایمیل) است و در آن او خواسته که مبلغ معمول بازار به هتل پرداخته شود. وی نوشته است که بیش از پنج ساعت در دفتر «دادستان دموکرات» واشنگتن بازجویی شده است. کمیته مراسم تحلیف ترامپ نیز گفته که همه صورت مخارج آن ها پیشتر بررسی شده   و هیچ پولی به صورت غیرقانونی مصرف نشده است.

اتهام‌ها چیست؟

اتهام‌ها متوجه یک موسسه غیرانتفاعی به نام «کمیته تحلیف پنجاه و هشتمین ریاست جمهوری» است. انتخابات سال ۲۰۱۶، پنجاه و هشتمین انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بود.در کیفرخواست آمده که این موسسه در پرداخت‌هایی که به هتل بین‌المللی ترامپ در واشنگتن داشته، بیشتر از آن چه که معمول است پول پرداخته است.یکی از مواردی که در این کیفرخواست آمده این است که موسسه غیرانتفاعی برای مهمانی سه فرزند ارشد ترامپ سیصد هزار دلار به هتل ترامپ پرداخته است. مهمانی که به افتخار دونالد جونیور، ایوانکا و اریک ترتیب داده شده بود. این مهمانی، ساعاتی بعد از مراسم تحلیف، در عصر روز بیستم ژانویه ۲۰۱۷ برگزار شده بود. چند ماه پیش، دادستان واشنگتن گفته بود که بنا به قوانین این منطقه، موسسه‌های غیرانتفاعی باید پول‌هایشان را فقط صرف مقاصدی کنند که برای آن ایجاد شده‌اند و نباید موجب سودرسانی به افراد یا شرکت‌ها شوند. او در کیفرخواستش مدعی شده در هفته‌ای که به مراسم تحلیف منجر شد بیش از یک میلیون دلار پول به صورت نامشروع به هتل ترامپ پرداخته شده است. روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده که دادستانی واشنگتن، به جز ایوانکا ترامپ از ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا و توماس باراک، رئیس کمیته مراسم تحلیف آقای ترامپ هم مدارکی را برای بررسی گرفته است.روسای جمهوری منتخب، کمیته‌های تحلیف را انتخاب  می‌کنند که مسئولیت مراسم تحلیف با آن هاست. این کمیته‌ها می‌توانند از شرکت‌ها و اشخاص تا آن جا که بتوانند پول بگیرند، اما جزئیات کمک‌هایی را که می‌گیرند باید به کمیسیون فدرال انتخابات ارائه کنند.بنا به اعلام کمیته تحلیف ریاست جمهوری ترامپ، آن ها ۱۰۷ میلیون دلار پول جمع کردند که بیشترین میزان در تاریخ آمریکاست. 

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1462805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =