سال المپیک،سال هزینه

ورزش ایران در سال آینده رویداد مهمی به نام المپیک و پارالمپیک را در مقابل خود می‌بیند.

عرفان حاج‌بابایی: سال آینده، سال المپیک و پارالمپیک است. سال المپیک هم معنایی ندارد جز این که تمام ظرفیت ورزش کشور باید در حوزه های مختلف بسیج شوند تا ایران در بزرگترین جشنواره ورزشی جهان، موفق عمل کند. سال 1400 سالی است که کشور ژاپن در پایتخت خودش، توکیو، با یک سال تاخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار است رقابت های المپیک و پارالمپیک را میزبانی کند و به همین جهت، قطعا وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون های مختلف ورزشی، برنامه های خاص و ویژه ای برای فراهم کردن اردوهای مختلف و پرداخت دستمزدها و پاداش ورزشکارانی دارند که تابستان آینده باید در توکیو رقابت کنند.

به همین جهت، نقش ورزش در آخرین بودجه قرن نقشی پررنگ و مهم است چرا که دولت هم قطعا توجه خاصی به رویداد مهمی مثل المپیک دارد و تلاش می کند تا با تامین اعتبارات لازم، زمینه موفقیت ورزشکاران ایرانی را فراهم کند.

به مناسبت تحویل لایحه بودجه 1400 توسط دولت به مجلس، مروری داشته ایم بر بودجه وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک در سالی که المپیک در آن برگزار خواهد شد:

بودجه وزارت ورزش

بر اساس لایحه بودجه سال آینده مجموع بودجه وزارت ورزش در بخش جاری و عمرانی معادل یک هزار و ۴۸۱ میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برآورد شد؛ بر اساس این لایحه، بودجه جاری وزارت ورزش و جوانان در سال ۱۴۰۰ معادل یک هزار و ۱۳۴ میلیارد و ۵۵۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و بودجه عمرانی این وزارتخانه در سال آینده معادل ۳۴۶ میلیارد و ۶۰۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۰، بودجه وزارت ورزش و جوانان جمعا یک هزار و ۴۸۱ میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در بخش جاری و عمرانی است که البته نیازمند تصویب در مجلس شورای اسلامی خواهد بود و رقم دقیق آن پس از تصویب لایحه و تبدیل آن به قانون مشخص می‌شود.

این درحالی است که در سال ۹۹ میزان بودجه مصوب سال گذشته وزارت ورزش و جوانان در بخش جاری معادل ۷۸۱ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود، همچنین بودجه عمرانی این وزارتخانه ۲۶۰ میلیارد و ۹۸۴ میلیون تومان مصوب شد تا بودجه وزارت ورزش و جوانان در سال ۱۳۹۹ معادل یک هزار و ۴۲ میلیارد و ۹۰۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شود.

بودجه کمیته ملی المپیک

بودجه جاری کمیته ملی المپیک بر اساس لایحه بودجه ارائه شده از سوی دولت به مجلس در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۶۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و بودجه عمرانی این کمیته سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده است تا در مجموع بودجه جاری و عمرانی کمیته ملی المپیک در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۶۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برآورد شود.

بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۹ بودجه جاری مصوب کمیته ملی المپیک ۱۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و بودجه عمرانی آن ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود که نشان دهنده بودجه مصوب جاری و عمرانی ۱۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی کمیته ملی المپیک در سال ۹۹ است.

پربیننده‌ترین‌های سرویس ورزشی:

نقشه گل محمدی برای فینال آسیا

رونمایی از بمب نقل و انتقالاتی استقلال در زمستان

سنگ قبر مارادونا در بوشهر/عکس

بودجه کمیته ملی پارالمپیک

بودجه کمیته ملی پارالمپیک در سال آینده بر اساس لایحه پیشنهادی دولت در بخش جاری ۷۰ میلیارد تومان و در بخش عمرانی معادل یک میلیارد تومان برآورد شده است که جمعا معادل ۷۱ میلیارد تومان می‌شود. گفتنی است بودجه جاری این کمیته در سال ۹۹ بر اساس قانون بودجه معادل ۵۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و در بخش عمرانی معادل ۱۰۰ میلیون تومان مصوب شد که جمعا حاکی از بودجه ۵۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی کمیته ملی پارالمپیک در جاری و عمرانی طی سال جاری است.

صالحی امیری خبر داد؛ پرداخت بودجه ویژه به فدراسیون‌های المپیکی

سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک چند روز پیش در نشست مجازی با خبرنگاران گفت:‌ تا نیمه آذرماه بودجه ۱۰۰ درصدی فدراسیون‌های تخصیص می‌یابد که تا حال ۷۵ درصد پرداخت شده است.

صالحی‌امیری اضافه کرد: مرحله آخر وایزی در نیمه اول آذرماه به معنای بستن بودجه نیست ما پنج میلیارد تومان بودجه ویژه المپیک در اختیار سرپرست کاروان قرار دادیم که بر اساس شاخص‌ها پرداخت می‌شود و تا الان چند رشته این بودجه دریافت کرده‌اند. کشتی ۴۵۰ میلیون و بسکتبال حدود ۵۰۰ میلیون دریافت کرده است و مابقی هم دریافت می‌کنند. پس علاوه بر بودجه ۳۰میلیارد تومانی که به فدراسیون ها تخصیص دادیم، پنج میلیارد خارج از سقف مصوب در نظر گرفتیم که پرداختش آغاز شد.

او در پایان گفت: نیازمند پرداخت بر اساس منطق و اولویت‌ها بودیم و توانستیم چند ماه کار کارشناسی در این زمینه انجام دهیم. شاخص‌های بودجه استخراج شد  که پرداخت بودجه سال آینده بر این اساس خواهد بود.

بودجه 35 درصد زیاد شده است

همانطور که پیشتر اشاره شد، بودجه مصوب نهایی برای کمیته ملی المپیک و پارالمپیک به ترتیب 163 میلیارد و 70 میلیارد شده است.این رقم در حالی اعلام شده که بودجه المپیک و پارالمپیک در 1399 ، به ترتیب 120 میلیارد و 51 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است.

بودجه وزارت ورزش نیز که در سال 1399 ، 780 میلیارد تومان بوده است در سال 1400 به رقم 1130 میلیارد تومان رسیده است.

این آمارها نشان دهنده افزایش 35 درصدی بودجه ورزش کشور در سال آینده است که قطعا اصلی ترین دلیل آن می تواند در پیش بودن رویداد مهم و تعیین کننده ای به نام المپیک باشد که لازمه موفقیت در آن، تامین بودن از لحاظ مالی و فراهم آوردن امکانات برای تیم ها و ورزشکاران است.

254 251

کد خبر 1463055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =