اقدام فوری برای حفاظت از پل تاریخی خاتون کرج انجام می شود

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه فرسودگی و آسیب دیدگی آثار تاریخی رویداد جدیدی در جهان و ایران نیست، گفت : اقدام فوری برای حفاظت و مرمت پل تاریخی خاتون کرج انجام می شود.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه فرسودگی و آسیب دیدگی آثار تاریخی رویداد جدیدی در جهان و ایران نیست، گفت : اقدام فوری برای حفاظت و مرمت پل تاریخی خاتون کرج انجام می شود.

بخشی از سقف پل تاریخی خاتون کرج مربوط به دوران سلجوقی و صفویه عصر جمعه ۱۵ آذرماه جاری ریزش کرد.

«علی اصغر مونسان» روز یکشنبه به همراه «عزیزاله شهبازی» استاندار البرز از پل تاریخی خاتون به طول ۶۱ متر و عرض هفت متر واقع در شرق کلانشهر کرج بازدید و دستور لازم برای حفاظت و مرمت از این اثر تاریخی صادر کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  در حاشیه این بازدید در گفت وگو با خبرنگاران افزود: اکنون ۳۴ هزار اثر تاریخی ثبت شده ملی در کشور داریم که باید از آنها حفاظت شود ؛ ابنیه های تاریخی هستند که از ۴۰۰ سال تا ۲ هزار سال قدمت دارند.

وی با اشاره به ریزش بخشی از سقف پل تاریخی خاتون کرج بیان داشت:  این  گونه حوادث در تمام  دنیا  برای آثار تاریخی وجود دارد اما متاسفانه برخی خبرگزاری ها داخلی  با وجود اینکه رسیدگی خوبی برای حفاظت از تاریخی خاتون شده بود در گزارش های خود از عبارت «تخریب» استفاده کردند.

مونسان با اشاره به اینکه تنها بخشی از سقف پل خاتون ریزش کرده ، افزود: قرار است برای حفاظت از  این پل به سرعت اقدامات فوری زیرباران صورت بگیرد و به محض اینکه بارش ها قطع شود عملیات اصلی مرمت انجام خواهد شد ضمن آنکه باید وزن سقف پل را کاهش دهیم تا عمر آن را بیشتر شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مرمت بخشی از بناهای تاریخی کشور در حال اجرا  است که البته حوادثی مانند آنچه برای پل خاتون کرج رخ داده ، وجود دارد.

وی  بودجه وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی برای مرمت آثار تاریخی اندک توصیف کرد و گفت : نگهداری و حفاظت از ۳۴ هزار اثر تاریخی با رقمی بین ۱۸۰میلیارد تومان تا ۲۰۰ میلیارد تومان کار دشواری است که کارکنان میراث فرهنگی آن را با عشق به سرزمین خود انجام می دهند.

مونسان در بخش دیگری از سخنانش  بیان داشت : البرز به واسطه ظرفیت های صنایع دستی یکی از قطب های تولیدی کشور در این بخش  است که کارهای خوبی انجام شده ضمن آنکه این استان

 از میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی بسیار قوی برخوردار است، اما در حوزه گردشگری با وجود اینکه محل عبور گردشگران است ، امکانات به نسبت کمتری دارد.

وی بیان داشت : البرز به لحاظ جاذبه‌های طبیعی دارای جلوه ها و فضاهای زیبایی است که در رونق گردشگری تاثیر گذار است.

وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت : در دولت دوازدهم تلاش ها برای است تا کمک های لازم برای تقویت زیر ساخت های گردشگری استان البرز انجام شود.

وی با اشاره به بازدید خود از هتل پنج ستاره در دست اقدام البرز گفت : این طرح از ظرفیت های خوب برای خدمات رسانی به گردشگران محسوب می شود.

مونسان بیان داشت : تعداد زیادی طرح بوم گردی در البرز اجرا شده که توسعه آنها در دست اقدام است.

وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی با هدف بررسی علت اصلی ریزش بخشی از سقف پل تاریخی خاتون کرج و بازدید از چند طرح گردشگری و بنای تاریخی به البرز سفر کرده است.

48

کد خبر 1463325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =