توصیه یک عضو جامعه روحانیت مبارز به شورای نگهبان درباره مصوبات مجلس

اعتمادآنلاین نوشت: سید رضا اکرمی گفت: در قضیه طرح دوفوریتی مجلس که حالا به قانون تبدیل شده، کار بهتر این بود که شورای عالی امنیت ملی در این موضوع دست بالا را می‌داشت و نظرش را عملیاتی می‌کرد. از سوی دیگر شورای محترم نگهبان در تصمیم‌هایش نباید فقط خلاف شرع و قانون بودن یک مصوبه را مد نظر قرار دهد بلکه حتماً باید به نظرات کارشناسان هم دقت و توجه کافی داشته باشد.

همان‌طور که از فردای انتخابات هشتم اسفندماه ۱۳۹۸ مشخص بود مجلس یازدهم، که با ادعای «انقلابی» بودن کارش را شروع کرد، مهم ترین سیاست خود را در مخالفت با تصمیم‌گیری‌های دولت قرار داده است. سیاستی که با تداوم فضای مجادله در کشور، نگرانی افکار عمومی را برای وضعیت نامساعد کنونی جامعه ایرانی بیش از پیش کرده است.

سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، در این باره اظهار داشت: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی «استقلال، آزادی، جمهوری‌ اسلامی» را به عنوان شعار اصلی انقلاب مطرح کردیم و همیشه هم سعی‌مان این است که از این سه اصل تخطی نکنیم. یکی از معانی‌ «آزادی» این است که دستگاه‌های کشور هر کدام بنا بر قانون اساسی وظیفه‌ای دارند و در بیان نظرات و طرح دیدگاه‌ها آزادند، که این شامل دولت، مجلس و نهادهای دیگر هم می‌شود.

این فعال سیاسی در ادامه گفت: این روزها مدام می‌بینیم که بین مجلس و دولت اختلاف‌هایی به وجود آمده است که فی‌نفسه اشکالی ندارد چون مباحث سیاسی مثل مسائل ریاضی نیست که دودوتا حتماً چهارتا شود. به هر حال درباره مسائل فکری، سیاسی، اجتماعی و... اختلاف فکر و عقیده امری بدیهی است. مهم اما این است که آقایانی که صاحب‌نظر و مسئول‌اند با هم مذاکره و مباحثه کنند و حرف بزنند و در نهایت آنچه را که خیر، مصلحت و منفعت نظام و مردم است عملیاتی کنند.

او اضافه کرد: در قضیه طرح دوفوریتی مجلس که حالا به قانون تبدیل شده، کار بهتر این بود که شورای عالی امنیت ملی در این موضع دست بالا را می‌داشت و نظرش را عملیاتی می‌کرد. از سوی دیگر شورای محترم نگهبان در تصمیم‌هایش نباید فقط خلاف شرع و قانون بودن یک مصوبه را مد نظر قرار دهد بلکه حتماً باید به نظرات کارشناسان هم دقت و توجه کافی داشته باشد.

سید رضا اکرمی در پایان گفت: این اختلاف‌ها و حتی جدل‌ها در طول ۴۲ سال حیات نظام بارها مشاهده شده است. چه در مدیریت جنگ، چه در قضیه برجام و چه در موضوعات دیگر از این بحث‌ها بوده که در هر مقطعی بالاخره حل و فصل شده است. اکنون نیز همه باید بنا را بر هم‌صدایی و تنش‌زدایی بگذارند تا بلکه کشور را از شرایط بحرانی نجات دهیم.

216216

کد خبر 1463566

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =