واکنش سرد و دیرهنگام مصر و امارات به آشتی با قطر، آنهم از ترس پدرخوانده!

ایرنا نوشت: مصر و امارات به عنوان دو متحد سعودی در تحریم و محاصره قطر با گذشت چند روز از اعلام آشتی ریاض با دوحه واکنش سرد و دیرهنگامی به این موضوع نشان دادند.

 وزارت امور خارجه مصر چند روز پس از اعلام آشتی ریاض و دوحه در موضع گیری دیر هنگام به عنوان نخستین واکنش رسمی قاهره اعلام کرد که از تلاش های امیر کویت برای «ترمیم شکاف اعراب و حل و فصل بحرانی که چندین سال است میان قطر و گروه کشورهای چهارگانه عربی در جریان است، قدردانی می کند.»

 

وزارت خارجه مصر در این بیانیه خواستار یافتن راهکار جامع برای حل و فصل همه عوامل بحران میان قطر و چهار کشور عرب شده است. 
بیانیه افزوده که مصر  بر اساس مسئوولیت ها و جایگاه خود  در میان اعراب همیشه به حفظ همبستگی، ثبات و امنیت این کشورها تاکید می کند. 
امارات متحده عربی نیز پس از چند روز در نخستین موضع  رسمی این کشور تلاش های امیر کویت برای آشتی ریاض و دوحه و حل بحران خلیج فارس را موثر ارزیابی کرد. 
«انور قرقاش»، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، روز گذشته (سه شنبه) گفت که کشورش از تلاش های کویت و آمریکا برای تقویت همبستگی در خلیج عرب قدردانی می کند.
وی در صفحه توئیتر خود نوشت که امارات متحده عربی از همکاری عربستان سعودی به نمایندگی از چهار کشور تحریم کننده قطر حمایت می کند. روابط شورای همکاری با مصر اصلی اساسی برای حفظ امنیت و ثبات اعراب در منطقه است.

مصر، عربستان، امارات و بحرین چهار کشور عرب در سال 2017 روابط خود با قطر را قطع و این کشور را تحریم کردند. 
از آن زمان تاکنون تلاش های بین المللی بسیاری برای آشتی این چهار کشور با قطر انجام شده اما نتیجه بخش نبوده است با این وجود هفته گذشته اعلام شد که پیشرفت هایی به ابتکار امیر کویت در آشتی عربستان و قطر حاصل شده است.

 شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر کویت جمعه شب گذشته در واکنش به اخبار مبنی بر رفع اختلافات عربستان و قطر این رویداد را دستاورد تاریخی نامید.
شیخ نواف افزود: نسبت به این رویداد تاریخی که در آن تمام طرف‌ها تمایل خود را بر همبستگی و ثبات در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی ابراز داشته‌اند، ابراز خوشحالی و شعف می‌کنم.
وی رسیدن به توافق نهایی در خصوص پایان دادن به بحران کشورهای حاشیه خلیج فارس را به رهبران این کشورها تبریک گفت.

شیخ نواف همچنین گفت که این دستاورد تاریخی با تلاش‌های مستمر و سازنده‌ای محقق شده است.

امیر کویت همچنین از زحمات "شیخ صباح الأحمد الجابر الصباح" امیر پیشین کویت نیز قدردانی کرد که به گفته وی از روز نخست این اختلاف، مدیریت این تلاش‌ها برای حل اختلافات را به عهده گرفت و پایه‌های آن را بنا نهاد. 

از آغاز بحران قطر که موجب تحریم این کشور از سوی  عربستان، امارات، بحرین و مصر شده بود، کویت نقش میانجی برای حل اختلافات را بازی کرده است.

کویت پیش از این نیز بسیار تلاش کرده بود که این بحران را فیصله دهد، در سال‌های گذشته نیز این کشور میزبان شروط کشورهای چهارگانه عربستان، امارات، بحرین و مصر برای عادی‌سازی روابط با قطر بوده است.

این کشورها ۱۵ خرداد ۹۶ با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و قطع روابط، مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را هم به روی دوحه بستند، آنها ۱۳ شرط برای از سرگیری روابط با قطر گذاشتند که دوحه شروط تعیین شده را ناقض حق حاکمیت خود دانسته و با آن مخالفت کرده بود.

مشخص نیست که آیا قطر با شروط عربستان موافقت کرده یا کشورهای چهارگانه از موضع خود در قبال دوحه کوتاه آمده‌اند.
"خالد جارالله" معاون وزیر امور خارجه کویت شنبه شب اعلام کرد که بحران روابط قطر و عربستان پایان یافت و توافق نهایی صورت گرفت.
اعلام پایان نهایی اختلافات میان عربستان و قطر ساعاتی پس از آن مطرح شد که فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امورخارجه سعودی جمعه شب گفت: برای حل اختلافات میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بسیار نزدیک شده‌ایم.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر نیز روز جمعه با ابراز خوشبینی نسبت به حل بحران میان کشورش با عربستان و متحدانش گفت: حل این بحران باید فراگیر باشد و اتحاد خلیج فارس را حفظ کند.

پیش‌تر خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابعی، خبر داد که عربستان و قطر برای پایان دادن به بحران میان خود به زودی به توافق اولیه خواهند رسید.
به گفته یکی از این منابع، این توافق شامل سه کشور دیگر یعنی مصر، بحرین و امارات متحده عربی که روابط خود را با قطر قطع کرده اند، نخواهد شد.
این منبع تاکید کرد با توجه به برخی مسائل مهم اختلافی از جمله روابط قطر با ایران، توافق گسترده تر همچنان غیرممکن خواهد بود.
بلومبرگ افزود که این اقدام ها پس از ماه ها کوشش دیپلماتیک و میانجی گری کویت و «جرد کوشنر»، داماد و مشاور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که به تازگی به خاورمیانه سفر کرده بود، انجام خواهد شد.
بر پایه اعلام دو مقام آگاه به این خبرگزاری احتمالا توافق اولیه عربستان و قطر شامل بازگشایی حریم هوایی و مرزهای زمینی، پایان جنگ رسانه ای و دیگر گام ها برای کسب اعتماد و از سرگیری تدریجی روابط باشد.

310 310

کد خبر 1464348

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =