این شما واین آقای مکوندی/«دوستانم می‌گویند این کارها از کم‌عقلی است»

روز گذشته یکی از شرکت‌های تاکسی اینترنتی فایلی صوتی‌ای از یکی از رانندگان خود منتشر کرد که در این فایل راننده که آقای مکوندی نام دارد، از پشتیبانی درخواست می‌کند که هزینه سفر را به حساب مسافر بازگرداند چرا که او پرستار بخش کرونا بوده است.

الهه صالحی: صفحه یکی از اپلیکیشن‌های خودروی اینترنتی شب گذشته در صفحات مجازی خود، صوتی را به اشتراک گذاشت که در این فایل صوتی یکی از رانندگان این شرکت با بخش پشتیبانی تماس می‌گیرد و خطاب به اپراتور می‌گوید هزینه سفر را به حساب مسافر برگرداند چرا که مسافر پرستار بخش کروناست و من از پرستاران هزینه‌ای دریافت نمی‌کنم. این فایل صوتی در فضای مجازی بارها به اشتراک گذاشته شده و واکنش‌های زیادی را برانگیخت. خبرآنلاین در همین رابطه تلاش کرد تا با این راننده نیکوکار صحبت کند اما روابط عمومی شرکت گفت که راننده دیگر تمایلی به مصاحبه ندارد چرا که معتقد است کار مهمی انجام نداده و قصد ریا کردن ندارد.

با این وجود بعد از چند تماس موفق شدیم با «فرخ مددی مکوندی» صحبت کنیم. مددی ۴۸ ساله و ساکن اهواز است و می‌گوید که فایل منتشر شده متعلق به یکی دوماه قبل است اما از زمان شیوع کرونا تلاش کرده که با پول نگرفتن از پرستاران بخش کرونا تلاشی در راستای جبران زحمات آنها داشته باشد.

فایلی که از شما منتشر شد، واکنش‌های مثبت زیادی را در فضای مجازی برانگیخت. چرا که از طرفی با کار شما کادر درمان دلگرم می‌شوند و از طرف دیگر بازنشر اقدامات این چنینی مردم را به تکرار آنها دعوت می‌کند؛ چرا تمایلی به مصاحبه ندارید؟

اینطور نیست؛ بحث من این است که من حرکت کوچکی انجام دادم که حالا دارد خیلی بزرگ می‌شود. من کامنت‌های مردم را می‌خوانم که خیلی از افراد گفته بودند ماجرا دروغ است و شرکت قصد تبلیغ خودش را دارد. من این کار را دو ماه پیش انجام دادم و مربوط به روز گذشته نیست هرچند من این کار را از عید تا به حال انجام می‌دهم. اگر قصد داشته باشند نقد بپردازند نمی‌گیرم و خیلی‌هایشان اصرار می‌کردند که این پول حق شماست و اینترنتی پرداخت می‌کردند که با ناچار با تپسی حرف می‌زدم.

یک بار پرستاری را دیدم که توان پرداخت حتی ۹ هزار تومان کرایه را نداشت؛ من این کار را انجام می‌دهم به امید اینکه زحمات کادر درمان که پیش قدم مبارزه‌اند، جبران شود. در دوران جنگ افرادی بودند که پیش قدم خط نبرد بودند و برای باز کردن راه‌ها از روی مین رد می‌شدند، الان هم کادر درمان همین وضعیت را دارند.

من در مقطعی از زندگی‌ام تاکسی داشتم. آن زمان هم از جانباز و سرباز کرایه نمی‌گرفتم اما در این شرایط احساس می‌کنم پرستاران تحت فشار مالی و روحی هستند. پرستاری دو ماه است که بچه‌اش را ندیده، چطور می‌شود این را با هفت هزار تومان جبران کرد؟ همین پرستاری که او را رساندم و فایل صوتی آن منتشر شد، سه بار کرونا گرفته بود و بار آخر خودش می‌دانست که بچه‌ای که به سمتش می‌دود که او را در آغوش بگیرد مبتلا به کرونا است اما باز هم بخاطر حس مادرانه بچه را بغل کرده بود؛ این پرستار حقش نیست سه ماه حقوق نگرفته باشد.

خیلی از رانندگان ممکن است از قبول درخواست کادر درمان بترسند و اجتناب کنند، شما ترسی نداشتید؟

خود پرستارها هم این موضوع را می‌دانند؛ خیلی از راننده‌ها در خواست سفر را لغو می‌کنند. به هر حال  این کار شغل  من است و به آن نیاز مالی دارم و مدام هم در حال کارم. من با خیلی از مسافرهای پرستارم در ارتباط هستم و حتی فامیلی‌هایشان را می‌دانم.

با توجه به اینکه این راه، منبع درآمد شماست، واکنش خانواده و همکارانتان به موضوع چه بود؟

اگر بخواهم رک بگویم، دوستانم به من می‌گویند این کارها از کم عقلی تو است. بعضی دوستان قبول می‌کنند و برخی نمی‌پسندند و حتی بیمارستان نمی‌روند اما من مشتاقانه قبول می‌کنم. خانواده‌ام حمایتم می‌کنند. همسرم خیلی مشتاق است که این کار را انجام بدهم و حتی بعضی اوقات چند ماسک در ماشینم می‌گذارد که اگر کسی ماسک نداشت و به آن نیازمند بود، بدهم. ما قشر ضعیف جامعه نیستیم اما در حد وسعمان چنین کارهایی را که در توان‌مان است، انجام می‌دهیم.

من کسانی را در این جامعه می‌بینم که مشکلات خیلی وسیع‌تری دارند چنان که مشکلات من در کنار آنها هیچ است. الهی شکر. من کار می‌کنم، غنی نیستیم ولی در حد توانمان شکر. امرار معاش این روزها برای همه سخت است. با این بیماری و تحریم و... روی همه مردم فشار است اما می‌توان انعطاف بیشتری داشت؛ خصوصا چنین کارهایی که ریالی هستند و انعطاف داشتن در این کارها هم باعث دلگرمی شود و هم فشاری به ادم نمی‌آورد. خدا شاهد است که هر زمانی من چنین حرکتی انجام دادم تا دو سه ساعت از ماشین پیاده نشدم و نتیجه‌اش را دیدم و رزق من زیاد شد.

۴۷۲۳۲

کد خبر 1464851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ح ر IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  52 1
  آنكه تو را به سبب عملت حقير شمارد، در خوابست. مواظب خوبي هات باش ارجمند
 • فرجام IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  41 0
  بعضی از انسان ها در خوبی ثابت قدم هستند. آفرین بر این خانواده، بخصوص همسر ایشان که در نیکو و انسان بودن، حامی و مشوق همسرش هست.
 • GB ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  42 2
  در این روزگار نه چندان مهربان، وجود آدمهایی مثل آقای مکوندی دلگرمی بزرگیه. سرشون سلامت و دلشون خوش باشه همیشه.
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  35 0
  زنده باد آقای مکوندی دست و روی شما را می‌بوسم . . .
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  11 0
  دمت گرم آقای مکوندی
 • IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  1 1
  خوب رسانه های پارپوگاندی دست تو جیب راننده ها دارند میکنم. واقعا خنده داره
 • IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  0 19
  واقعا هم قیافش بنده خدا شبیه سفیه ها هستش
  • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   4 0
   خجالت بکش پلشت. این چه طرز حرف زدنه.
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   1 0
   آشغال ساکت باش
 • اکبر۹ FR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  5 0
  جناب مکنزی عزیز روح بزرگتان سرمشق هم ما شد یا علی
 • ناشناس IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  2 3
  لطفا با خانم آخوندی هم مصاحبه کنید
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  5 0
  خدا رو شکر حداقل هنوز همچین انسانهایی با روح بزرگ تو این مملکت هستند که انسان به هموطن بودن باهاشون افتخار کنه.
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  1 5
  الان این قراره پیرمرد تاکسیران قاتل شیما رو که معتاد به شیشه هم بود بشوره ببره حداقل تست از تاکسیرانی بخواین تست اعتیاد بگیره از راننده تاکسی ها چطور به اینا پروانه اشتغال داده میشه ؟!
 • علی IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  9 0
  درود بر شرف و غیرتت ،بگذار نااهلان هر چی دوست دارند فکر کنند.
 • مهدی IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  2 0
  تنت سلامت آقای مکوندی درود بر شرفت ای کاش دولت مردان با دیدن اینچنین صحنه هایی به جای توییت زدن به خودشان بیان. شاید در حد یک ماسک به مردم کمک کنند
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  2 0
  درود بر شرفت.خیللللی مردی.
 • فرزاد عاشوری از قائمشهر IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  2 0
  زنده باد آقای مکوندی دست و روی شما را می‌بوسم . . . لطفا شماره تماس اقای مکوندی را برای من پیامک کنید با تشکر 09113263246