وقتی شبکه‌های صداوسیما یکدیگر را سانسور می‌کنند/ عکس

ایسنا نوشت: بخش «خبر شبانگاهی شبکه سه سیما» در اقدامی بحث برانگیز هنگام پخش خبری که با تصویری آرشیوی از یک مسابقه فوتبال همراه بود، آرم «شبکه ورزش» را مات کرد تا برای بیننده قابل تشخیص نباشد.

اقدام اخبار شبانگاهی شبکه سه در جهت پنهان کردن آرم شبکه ای دیگر از صداوسیما در حالی رخ می دهد که برای بیننده تلویزیونی که در جست و جوی برنامه مورد علاقه خود، فارغ از هرگونه مرزبندی های درون  سازمانی است، این اقدام می تواند بی معنی و سوال برانگیز باشد.

شبکه ورزش هشت سال قبل با هدف پرداختن به اتفاقات و مسابقات مهم ورزشی در داخل و خارج از کشور، با رویکردی تخصصی آغاز به کار کرد تا  جدول پخش شبکه سه که آن زمان در محاصره برنامه ها و مسابقات ورزشی درآمده بود، نفسی تازه بکشد و فرصتی داشته باشد تا بیش از گذشته به رویکرد اصلی خود ـ شبکه ویژه جوانان ـ بپردازد. البته از همان زمان تاکنون همچنان مسابقات مهم ورزشی با این توجیه که شبکه سراسری امکان پوشش مخاطبان بیشتری در کشور را فراهم می کند، از شبکه سه پخش می شود و در حقیقت شبکه ورزش در بسیاری مقاطع مکملی است برای برنامه های ورزشی شبکه سه تا امکان دریافت همزمان چند مسابقه را به بیننده تلویزیونی بدهد.

اما اگر از همین زاویه به عملکرد دو شبکه نگاهی بیندازیم و اگر این فرض را هم پیش رویمان قرار دهیم که در چارت سازمان صداوسیما، شبکه ورزش همچنان زیرمجموعه شبکه سه تلقی می شود، آن وقت بار مسئولیت حمایتی شبکه ای قدیمی از شبکه ای جوان که در زیرمجموعه اش قرار می گیرد، بیشتر احساس می شود.

هرچند باید این نکته را هم در نظر داشت که اساسا عملکرد بخش‌های خبری و تبلیغاتی در صداوسیما، به گردانندگان شبکه‌ها مربوط نمی شود؛ بلکه بخش خبری زیر نظر معاونت سیاسی و بخش تبلیغاتی زیر نظر اداره کل بازرگانی اداره می‌شود. اما در نظر داشتن این نکته هم پرسش جدی تری را به میان می آورد که چرا اساسا باید برای متولیان اخبار سیما تفاوت داشته باشد که تصویر آرشیوی یک خبر، متعلق به کدام شبکه از مجموعه صداوسیماست و این خودسانسوری میان شبکه‌ای را رقم بزند؟

هرچند قطعا شایسته نیست که در یک شبکه از تصاویر شبکه ای دیگر استفاده شود، این قبیل اقدامات بیش از همه در ذهن مخاطب و رسانه ها رقابت بی معنا، میان شبکه‌های تلویزیونی را تداعی می کند که در جریان آن شبکه‌ها بی توجه به هم و صرفا با نگاهی محدود، در پی ارائه محتوای خود هستند.

تصویر زیر محو آرم شبکه ورزش در بخش اخبار شبانگاهی شبکه سه سیما را نشان می‌دهد.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1465508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  14 6
  این موضوعی معمول در برنامه های صداوسیما است؛ هیچ شبکه ای حق نداره با لوگوی شبکه دیگر اقدام به پخش برنامه کنه. جنجال بیخود درست نکنید.
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  8 7
  چقدر شما ساده هستین که یک قانون داخلی و مرسوم در صدا و سیما را خبر می کنید و این یعنی صدا و سیما در راس رسانه کشور قرار دارد همان موضوعی که سایت های اصلاح طلب به زمین و زمان می زنند که انکارش کنند و شما به همین راحتی خود را بازیچه قرار می دهید
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  3 4
  حتما شبکه ورزش هم از مدار خارج شده خخخخخخخخخخخخ
  • ایرانی IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   0 0
   قانون هم باشه قانون مزخزفیه! حب که چی؟ ببین چند تا دیگه از این رسم و قانون های خنده دار توی صدا و سیمان هست که خروجیش شده این؟ که کسی واسش تره هم خرد نمیکنه
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  16 4
  عجب حوصله اي داريد شبكه هاي داخلي رو مي بينيد و تحليل ميكنيد و عيب و ايرادش رو تايپ مي كنيد
 • ali IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  2 6
  ما که اصلا شبکه های میلی داخلی رو نگاه هم نمیکنیم و تحریم کرده ایم . اما از عده ای کار نابلد که هیچ تخصصی در این کار ندارند چه انتظار دارید؟