درخواست رئیس‌جمهور چین از جامعه جهانی برای اتخاذ رویکردی جدیدی در مدیریت اقلیمی

رئیس جمهور چین روز شنبه در نشست مجازی بین المللی «آرمانهای اقلیمی» از جامعه جهانی خواست تا رویکرد جدیدی برای مدیریت اقلیمی پی بگیرند که در پی بازیافت سبز باشد و گفت که چین خود را متعهد میداند تا سال ۲۰۳۰ برای مقابله با چالشهای جهانی اقلیمی تلاش کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از رادیو بین الملل چین، شی با استقبال از حمایت گسترده بین المللی و مشارکت در اجرای توافقنامه پاریس در مورد تغییرات اقلیمی از زمان تصویب آن در پنج سال گذشته، گفت که چشم انداز بین المللی با سرعت بیشتری در حال تحول است و همه گیری کروناویروس ۲۰۱۹ تأملات عمیقی به رابطه بین انسان و طبیعت وارد کرده است.

شی با بیان اینکه آینده مدیریت اقلیمی توجه بیشتری را به خود جلب کرده است، سه پیشنهاد ارائه داد.

ابتدا شی از همه طرفها خواست که برای دست یافتن به پیشرفتهای جدید در مدیریت اقلیمی صف آرایی کنند به طوری که ویژگی همکاری در آن برد – برد باشد.

شی گفت: در مواجهه با چالشهای اقلیمی، هیچکس نمیتواند خود را خارج گود بداند و یک جانبه گرایی به جایی نمی رسد. «فقط با حمایت از چندجانبه گرایی، وحدت و همکاری میتوانیم به منافع مشترک برسیم و نتایج برد – برد برای همه کشورها به دست آوریم.»

شی افزود: «چین از حمایت همه کشورها از توافقنامه پاریس و سهم بیشتر آنها در مقابله با تغییرات اقلیمی استقبال میکند.»

دوم: شی خواستار بلندپروازی و ایجاد معماری جدیدی برای اداره اقلیمی شد که در آن هر کدام از طرفها وظیفه خود را انجام دهند.

شی گفت: همه کشورها باید مطابق و در پیروی از اصل مسؤولیتهای مشترک اما متفاوت، با توجه به شرایط ملی و تواناییهایشان اقدامات خود را به حداکثر برسانند.

وی همچنین تأکید کرد که کشورهای پیشرفته باید حمایت از کشورهای در حال توسعه را در زمینه تأمین مالی، فناوری و ظرفیت سازی افزایش دهند.

سوم: شی از همه طرفها خواست که اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و رویکرد جدیدی را برای مدیریت اقلیمی دنبال کنند که در راستای بازیافت سبزی باشد.

شی با بیان اینکه «آب زلال و کوهستان سرسبز، گنجینه های طلا و  نقره»، افزود: تشویق به شیوه های زندگی و تولید سبز و کم کربن و جستجوی فرصتهای توسعه و انگیزه توسعه سبز بسیار مهم است.

شی با اشاره به مشارکت مهم چین در تصویب توافقنامه پاریس و تلاش فعال در اجرای آن، گفت که وی در ماه سپتامبر اعلام کرد چین کمکهای ملی تعیین شده خود را افزایش میدهد و سیاستها و اقدامات جدیدتری اتخاذ میکند.

شی در ادامه تعهدات بیشتری برای چین تا سال ۲۰۳۰ در مقابله با چالش جهانی اقلیم و آب و هوا برشمرد.

شی گفت: چین میزان انتشار دی اکسیدکربن خود در واحد تولید ناخالص داخلی را نسبت به سطح ۲۰۰۵ بیش از ۶۵ درصد کاهش میدهد، سهم سوخت غیرفسیلی در مصرف انرژی اساسی خود را به ۲۵ درصد میرساند و پوشش جنگلی کشور را نسبت به سال ۲۰۰۵ میلادی ۶ میلیارد متر مکعب افزایش و میزان کل ظرفیت برق بادی و خورشیدی را به ۱.۲ میلیارد کیلووات خواهد رساند.

شی با اشاره به اینکه چین همیشه به تعهدات خود پایبند بوده، گفت که چین با هدایت فلسفه جدید توسعه، ضمن پیگیری راهبرد توسعه با کیفیت بالا، توسعه اقتصادی و اجتماعی سبزتری در پیش خواهد گرفت.

شی افزود: «ما برای اجرای اهداف تازه اعلام شده گامهای محکمی برداشته ایم و حتی در مقابله با چالشهای جهانی اقلیمی مشارکت بیشتری خواهیم کرد.»

علاوه بر این او از همه طرفها خواست تا بر اساس دستاوردهای گذشته با هم برای پیشرفت مداوم در اجرای توافقنامه پاریس همکاری کنند و پویش جدیدی برای اقدامات جهانی اقلیمی آغاز کنند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1465675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =