فرزندانی که مادر ایرانی و پدر خارجی دارند برای تقاضای اینترنتی دریافت شناسنامه اقدام کنند

تسنیم نوشت: سخنگوی وزارت کشور از ایجاد مکانیزم جدید برای اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی خبر داد.

سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور از ایجاد امکان ثبت نام افراد مشمول قانون جدید تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی غیر ایرانی در پایگاه اطلاع رسانی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور خبر داد و گفت: افراد مشمول برای ارائه درخواست خود باید ابتدا به این سامانه مراجعه کرده و در ادامه سایر مراحل درخواست خود را طی کنند.

وی با اشاره به اجرای قانون جدید تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی غیر ایرانی اظهارکرد: مادران ایرانی مزدوج با مردان غیر ایرانی و خانواده‌هایشان همواره نگرانی‌هایی در خصوص تعیین تکلیف تابعیت فرزندان خود و برخورداری آنان از حقوق شهروندی داشتند از این رو به دنبال تصویب قانون مورد نظر بخشی از این نگرانی‌ها مرتفع شد.

سخنگوی وزارت کشور در ادامه افزود: وزارت کشور به عنوان متولی اصلی اجرای قانون و آیین نامه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی و با توجه به لزوم پاسخگویی به مطالبه این بخش از جامعه ایرانی اقدامات مناسبی بخصوص در همکاری و هماهنگی دستگاه‌های ذیربط انجام داده است.

سامانی تصریح کرد: وزارت کشور با تعریف فرایند یکپارچه برای اجرایی کردن قانون و آیین‌نامه با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف و نظرخواهی از استانداری‌های سراسر کشور شیوه‌نامه هماهنگی در اجرای آیین‌نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را تصویب و جهت اجرا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: به منظور سهولت در ارائه خدمات به فرزندان دارای مادر ایرانی و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به دلیل شیوع بیماری کرونا نسبت به راه اندازی فرایند ثبت نام از متقاضیان در وب سایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی به آدرس www.bafia.ir برای تشکیل پرونده اقدام شده است.

معاون هماهنگی وزارت کشور یادآور شد: همچنین جهت تسریع و تسهیل در فرایند انجام کار و همچنین پیشگیری از تراکم جمعیت در ادارات کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری‌های سراسر کشور و پیشگیری از گسترش بیماری کرونا تشکیل پرونده متقاضیان در استان‌هایی که دارای دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی هستند واگذار شده است و همچنین در استان‌های فاقد دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی ترتیبی اتخاذ شده است تا علاوه بر اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی در مرکز استان فرمانداری‌ها نیز بتوانند نسبت به دریافت مدارک و مستندات درخواست کنندگان و تکمیل و ارسال پرونده به استانداری‌ها اقدام کنند.

سامانی تاکید کرد: با دستگاه‌های اجرایی از جمله مراجع امنیتی و سازمان ثبت احوال به منظور تسریع در انجام فرایند انجام استعلام‌ها و پاسخ دادن به استانداری‌ها تعامل بسیار خوبی برقرار شده است.

وی یادآور شد: هرچند تشکیل و تکمیل پرونده‌ها و انجام استعلام‌های لازم بر اساس قانون دارای فرایند طولانی می‌باشد اما الحمدالله تلاش‌های دستگاه‌های ذیربط در راستای اجرایی کردن قانون مذکور و ارج نهادن به جایگاه و حقوق مادران ایرانی مزدوج با مردان غیر ایرانی و حل مشکلات آنان نتایج بسیار خوبی داشته است.

معاون هماهنگی وزارت کشور خاطرنشان کرد: از ابتدای ابلاغ آیین‌نامه تاکنون تعداد حدود ۵۰ هزار نفر از فرزندان مادر ایرانی زیر ۱۸ سال و همچنین ۳۰ هزار نفر از فرزندان مادر ایرانی بالای ۱۸ سال در وب سایت مذکور ثبت نام کرده‌اند که تاکنون بیش از ۱۲ هزار پرونده تکمیل و برای استعلام ارسال شده است.

سامانی با بیان اینکه فراهم نبودن تمام مدارک و مستندات متقاضیان یکی از مهمترین عوامل کندی تشکیل پرونده‌هاست، یادآور شد: اجرای قانون مذکور در فرآیندی که توضیح داده شد در سراسر کشور در حال انجام است و افراد مشمول قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی می‌توانند طی فرآیند قانونی نسبت به دریافت تابعیت اقدام کنند.

۲۳۵۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1466116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =