رونمایی از سه پوستر فرهنگی و هنری قزوین

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار قزوین از سه پوستر فرهنگی و هنری قزوین رونمایی و همچنین تفاهم نامه همکاری های مشترک فرهنگی، هنری و رسانه ای میان این وزارتخانه و استانداری قزوین امضا شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار قزوین پیش از امضای این تفاهم نامه گفت: استان قزوین در حوزه های مختلف فرهنگی و تاریخی جایگاه ویژه ای دارد و به عنوان یک قطب فرهنگی و هنری به شمار می آید.
او تصریح کرد: در حوزه های مختلف شاهدیم که استان قزوین دارای مفاخر و شخصیت های فرهنگی و علمی برجسته در ادوار مختلف تاریخی است.
صالحی ادامه داد: استان قزوین در فضای میراث تاریخی و فرهنگی کشور چه از لحاظ تعداد و چه از لحاظ آثار به جا مانده کم نظیر است. این استان پایگاه خوشنویسی جهان اسلام است و در حوزه های مختلف مانند نگارگری، موسیقی، ادبیات، شعر و ... ممتاز و متمایز است.
او افزود: با امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری قزوین فرصتی برای ادامه اتفاقات خوب در حوزه های فرهنگی و هنری در این استان ایجاد می شود و این تفاهم نامه نقشه راهی برای اقدامات فرهنگی و هنری است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: بعد از امضای تفاهم نامه توجه به اجرایی شدن مفاد آن ضروری است و باید نسبت به تحقق موضوعات آن توجه داشت تا چشم انداز آینده قابل اعتناتر و قابل اتکاتر باشد. بنابراین با توجه به اهتمام استاندار این استان می توان افقی ایجاد کرد تا بتوان به تعهدات این تفاهم نامه عمل کرد.
او با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و هنری استان قزوین افزود: ظرفیت این استان به گونه ای است که وقتی اجزای آن با هم ترکیب می شود می تواند چشم انداز یک استان پیشرفته را به همراه داشته باشد و به عنوان یک قطب داخلی و خارجی تلقی شود.

صالحی تاکید کرد: استان قزوین دارای زیرساخت های خوبی است و امیدوارم با عزم و اراده استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوان شالوده قابل اعتمادی در افق این تفاهم نامه برای ادامه راه فراهم کرد.
در بخش دیگری از این جلسه، هدایت الله جمالی پور استاندار استان قزوین گفت: فرهنگ زیرساخت توسعه هر کشوری محسوب می شود و تا زمانی که فرهنگ اصلاح نشود مقوله های دیگر نیز توسعه نمی یابد.
او افزود: در جامعه ای که فرهنگ مورد توجه نباشد سایر رخدادها در حوزه توسعه نیز کمکی به آن جامعه نخواهد کرد و ما هم با همین نگاه امیدواریم بتوانیم تفاهم نامه های همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشیم تا کمکی به توسعه فرهنگی در استان قزوین بشود.
جمالی پور ادامه داد: تمامی مفاد این تفاهم نامه کارشناسی شده و متناسب با نیازهای فرهنگی و هنری استان در نظر گرفته شده است و امیدوارم به طور کامل اجرایی شود و استانداری قزوین هم تمام اهتمام خود را با هدف اجرا و تحقق  این تفاهم نامه به کار می برد.
در ابتدای این جلسه علی غیاثی ندوشن، مدیرکل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گزارشی از روند تنظیم این تفاهم نامه ارائه کرد.
در پایان این جلسه محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین هم گفت: مهمترین سیاست ما در استان قزوین تاکید بر توجه به جایگاه حاکمیتی این اداره کل در استان است که خوشبختانه این جایگاه با عنایت آقای استاندار محقق شده است.
او ادامه داد: سعی کردیم در زمینه رشد شاخص های فرهنگی در استان تلاش داشته باشیم که توانستیم آن را با حمایت های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار استان به یک فرصت تبدیل کنیم.
اسماعیلی گفت: توجه به فرهنگ گفت و گو، احیای جایگاه حاکمیتی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان قزوین، معرفی مفاخر استان و به تبع آن برگزاری رویدادهای فرهنگی آن و... از جمله تلاش های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین است.
او در عین حال تصریح کرد: سه بزرگداشت در پیش داریم که امروز پوستر آن از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار قزوین رونمایی می شود. نشان ملی دبیرسیاقی از جمله این بزرگداشت ها است. دبیرسیاقی از بزرگان زبان و ادب فارسی است که دستیار ارشد دهخدا در تنظیم لغت نامه بوده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین ادامه داد: دومین بزرگداشت جایزه ملی عارف قزوینی است که از مفاخر بزرگ کشور در حوزه موسیقی است. این بزرگداشت با هدف احیای تصنیف های ایرانی برگزار می شود.
او جشنواره ملی فیلم های مستند میراث فرهنگی با عنوان یادگار را هم سومین بزرگداشت در این استان عنوان کرد و گفت: در این جشنواره به فیلم هایی که بتواند میراث فرهنگی کشور در حوزه های ملموس و غیر ملموس را در قالب فیلم های کوتاه، نیمه کوتاه و بلند به صورت مستند معرفی کند، نشان مینودری اهدا می شود.
در پایان این جلسه تفاهم نامه همکاری های مشترک فرهنگی، هنری و رسانه ای میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری استان قزوین به امضای سیدعباس صالحی و هدایت الله جمالی پور رسید. همچنین از سه پوستر جشنواره فیلم های مستند میراث فرهنگی (یادگار)، نخستین جایزه ملی عارف و نشان ملی دبیرسیاقی  رونمایی شد.

48

کد خبر 1466399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =