روحانی: از آمدن بایدن ذوق زده نیستیم اما... /واکسن کرونا را می خریم

رییس جمهوری گفت: امسال باید احترام ویژه ای برای پرستاران که برای سلامت مردم جان خود را در کف گذاشتند و در کنار پزشکان و متخصصان تلاش کردند قائل شویم و تلاش آنها را پاس می‌داریم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت  تبریک حلول ماه جمادی الاول و گرامیداشت بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری (س) و همچنین دختر برومندش حضرت زینب کبرا که روز میلادش روز افتخار همه پرستاران کشور هست، گفت: امسال باید با احترام ویژه به قشری که برای سلامت مردم جان خود را در کف گذاشتند و در کنار پزشکان، متخصصان، افتخار بزرگی را در یک مقطع حساس تاریخی برای بهداشت و سلامت کشور به وجود آوردند قائل شویم.

 رییس جمهوری گفت: ما همه از پرستاران و پزشکان و کلیه کادر درمان که از پایان بهمن پارسال تا امروز بیش از ۱۰ ماه از زحمات شبانه روزی و ایثار این عزیزان گذشته است، تلاش آنها را پاس می‌داریم. مردم ما در عمل پاسخ بسیار روشن و صریحی به کادر درمان دادند. غیر از اینکه با زبان هم همیشه تجلیل کردند و قدردان بودند .

اهم اظهارات رئیس جمهور را بخوانید؛

* مردم ما در هفته‌های گذشته با تلاش و کوشش وبا اجرای دقیق پروتکل‌ها توانستند همه منحنی‌های موج سوم را به تواضع و کرنش وادار کنند و بحمدالله ما شنبه شاهد بودیم که همه منحنی‌های مربوط به کرونا در همه استان‌ها همه سر فرود آورده بودند و مسیر کاهشی را آغاز کرده بودند به طوری که از ۱۶۰ مرکز قرمز و شهرستان قرمز فقط ۱۲ شهرستان باقی مانده بود که ان‌شاالله آن هم به زودی تمام خواهد شد.

 * این کار بزرگی بود که مردم ما در کنار کادر درمان در موج سوم انجام دادند و امیدواریم مردم همکاری کنند و ما در دوران فصل زمستان شاهد موج تازه‌ای نباشیم.

 * همه تلاش و کوشش ما این است که در داخل واکسن این بیماری تولید شود، هنوز واکسنی مورد تایید بهداشت جهانی قرار نگرفته است و واکسن‌های نیمه کاره است، ما دنبال خریداری واکسن هستیم تا مردم به موقع بتوانند در ماه‌های آینده و یا اگر طولانی شد در ماه‌های اول سال جدید شاهد شرایط بهتری برای کشور باشند.  

*{ یادآوری ۲۷ آذر، روز وحدت حوزه و دانشگاه}: نزدیکی و همکاری این دو نهاد برای ما بسیار مهم است. الحمدالله همکاری و نزدیکی حوزه و دانشگاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر شده است که ارزشمند است. از طرف دیگر ۲۷ آذرماه روز جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری است که از افتخارات مهم جمهوری اسلامی است که کمتر یاد می شود.  

* ما دو روز در تقویم داریم که بسیار حایز اهمیت است که یکی ۲۳ تیرماه به نام روز تعامل و گفت و گو با جهان است و یک روز هم روز عاری از خشونت و افراطی‌گری که ۲۷ آذر است. این جزو نکات مهم در تاریخ دیپلماسی ما است که در سال ۹۲ در سخنرانی‌ در مجمع عمومی سازمان ملل‌آن سال را به عنوان سال جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری پیشنهاد کردم و این پیشنهاد رییس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل به اتفاق آرا تصویب شد که یکی از نکات درخشان فعالیت‌های سیاسی ایران است.

* البته ایران تنها با شعار مخالف افراط گری و خشونت نیست، در عمل هم همه توان و تلاش خود را برای جلوگیری از افراطی‌گری و خشونت و تروریسم در منطقه به کار برده است و اساسا مردم ایران هم در سال ۹۲ و هم سال ۹۶ به اعتدال رای دادند و این رای قاطع مردم ایران همان است که مسیر اعتدال و اخلاق و رحمانیت را انتخاب کردند و با هر گونه افراط و خشونت مخالف هستند.

* امروز در شرایطی هستیم هم جنگ اقتصادی و هم کرونا فشارهای فراوانی بر زندگی مردم و اقتصاد کشور وارد کرد. خود ما در دولت باور نمی‌کردیم که بتوانیم در شرایط کرونا و جنگ اقتصادی در سال ۹۹ به رشد مثبت اقتصادی برسیم. 

* همه پیش‌بینی‌ها در ابتدای سال این بود که امسال رشد ما حتما منفی است. بعضی از سازمان‌های جهانی برای ایران رشد منفی ۵ درصد را پیش‌بینی کرده بودند. خود ما هم در محاسبات اولیه سال می‌گفتیم اگر به همین روند پیش برویم رشد ما مثبت نخواهد بود لذا در ۳ ماهه اول سال رشد ما منفی بود اما در سه ماهه دوم کشاورزان، صنعتگران و همه کسانی که در خدمات فعالیت می‌کنند و مردم و مدیران ما کار بزرگی انجام دادند بسیار افتخارآفرین بود آماری که بانک مرکزی اعلام کرد.

* ما در سه ماهه دوم هم با نفت و هم بی نفت رشد ما مثبت بود. یعنی آمار ۶ ماهه اول امسال ما هم با نفت و هم بی‌نفت مثبت است و این بسیار ارزشمند است. رشد ما در ۳ ماهه دوم با نفت ۵.۱ مثبت بوده و در سه ماهه دوم بدون نفت ۳.۲ مثبت بوده و در کل ۶ ماهه اگر محاسبه کنیم رشد ما با نفت ۱.۳ و بدون نفت ۱.۴ بوده است. 

*{ ضمن قدردانی از کشاورزان}: رشد بخش کشاوری ۴.۱ مثبت بوده است. صنایع و معادن ما رشد قابل ملاحظه است و این روزها در ۱۹ بخش تولیدی صنعتی ما رشد حدود ۲۱ درصد در ۸ ماهه امسال نسبت به سال گذشته داریم. در فولاد رشد ۸ درصدی و مس ۷ درصدی داریم و در آلومنییوم که رشد ما ۵۲ درصدی است.

* در این دولت در بخش کشاورزی کار بزرگی صورت گرفته است و خرید گندم ما در دولت نسبت به دولت قبل بیش از صد در صد است و این نشان دهنده این است که رشد تولید چقدر بالا رفته است.

* در برخی از محصولات مواد غذایی رشد تولید ما بسیار ارزشمند بوده است، در سال ۹۲ برنجی که در کشور تولید می‌شد ۱.۵ میلیون تن بوده و امسال این رقم ۲.۶ میلیون تن رسیده است. بنابر این رشد بزرگی را ما امروز در بخش صنعت، کشاورزی شاهد هستیم حتی در نفت که همه فشارها این بود که نفت ما را به زمین بزنند ، نفت ما حرکتی کرد و در ۶ ماهه اول امسال رشد نفت مثبت و ۰/۸است. فقط به بخش خدمات صدمات زیادی وارد شد که امیدواریم این صدمات جبران شود.

* حرکت اقتصادی افتخار آمیز است، مردم ما در مقابل دشمنان ایستادگی کردند و شعار جهتش تولید را محقق کردند. ما می‌بینیم هر هفته در پنجشنبه‌ها که البته ما روزهای دیگر هم افتتاح داریم، نشان داده می‌شود همه بخش‌های دولتی و غیردولتی و همچنین بخش خصوصی ما با همه توان به‌دنبال جهش تولید در کشور هستند و تلاش می‌کنند که ارزشمند است.

*{ با یادآوری روز حمل و نقل و اهمیت‌آن}: امسال در شرایط کرونا حتی در ماه‌های اولیه و حتی در اسفند و فروردین که شرایط ما بسیار سخت بود، کامیونداران، بخش حمل و نقل، ریل و با همه وجود آمدند و برای کشور تلاش کردند و نگذاشتند باری در سامانه‌ها و در بنادر و روی کشتی باقی بماند.

* شرایط امروز با زمانی که برای برجام مذاکره کردیم فرق می‌کند،  آن روز، شمشیری به نام شش قطعنامه بالای سر ما بود. امروز آن شمشیر شکسته شده و به دنبال کارش رفته است. آن روز که مذاکره می‌کردیم شمشمیر دومی به PMD بالای سر ما بود، امّا الان آن شمشیر شکسته شده و از بین رفته است.

* آن روز در افکار عمومی دنیا به غلط شایعه کرده بودند که ایران اگر تعهدی بکند به تعهد خود عمل نمی‌کند. در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور دنیا هستیم. سخت مذاکره می‌کنیم، با وسواس مذاکره می‌کنیم امّا اگر تصمیم گرفتیم و امضاء‌کردیم به امضا و عهد خودمان وفادار خواهیم ماند. در مذاکره با پنج بعلاوه یک، هفت کشور بودیم. شما ایران را با بقیه کشورهای عضو برجام مقایسه کنید، آمریکا که هیچ، بقیه هم نتوانستند یا نخواستند به تعهدات خودشان عمل کنند. آن کسی که به توافق خود درست عمل کرد ایران بود.

* در مذاکرات ۲۰۱۵ پنج بعلاوه یک،  روبروی ما بود امّا امروز آمریکا تنهاست،‌ همه کشورها جز چند کشور کوچک با خروج از برجام مخالف هستند و به آمریکا توصیه می‌کنند که به برجام برگردد. بله، امروز شرایط فرق می‌کند. در داخل هم شرایط متفاوت است. آن روز میلیون‌ها دلار باید پول می‌دادیم تا بنزین وارد کنیم، امّا امروز بنزین صادر می‌کنیم.

* آن روز که مذاکره می‌کردیم گازوییل وارد می‌کردیم امّا امروز صادر می‌کنیم. آن روز در زمستان ناچار به وارد کردن گاز بودیم اما امروز در زمستان هم گاز صادر می‌کنیم. آن روز در بسیاری از محصولات از جمله گندم، محتاج خرید از خارج بودیم، امّا امروز روی پای خودمان ایستاده‌ایم.

* در بسیاری از محصولات یا در خودکفایی قرار داریم یا در مرز خودکفایی، شرایط امروز با آن روز بسیار متفاوت است و قابل قیاس نیست.

* با اینکه ملّت ایران روی پای خودش ایستاده است، در عین حال اگر پنج بعلاوه یک به کل تعهدات برگشت، ما هم در همان ساعت به کل تعهدات برمی‌گردیم و به مردم اعلام می‌کنیم که اگر امروز فشاری هست از جانب استکباری است که در این دوره که چند هفته دیگر هم متأسفانه از آن باقی مانده، وارد شده است. یاغی ترین رئیس‌جمهور و قانون شکن ترین آدم رئیس‌جمهور آمریکا شد که الان در روزهای پایانی آن قرار داریم.

* برخی می‌گویند شما خیلی از آمدن بایدن ذوق زده هستید؛ نه ذوق‌زده نیستیم، امّا از رفتن ترامپ بسیار خوشحالیم.

* دولت بعدی آمریکا هم خودش می‌داند؛ راه باز است؛ اگر مسیر درست خواست آماده است، مسیر اشتباه خواست، آماده است. امیدواریم پیام رأیی که مردم آمریکا داده‌اند برای حکومت جدید آمریکا روشن باشد و بدانند که این رأی برای قانونگرایی است نه قانون شکنی. رأی به تعهد به پیمان‌هاست نه پنهان‌شکنی. امیدواریم خواست مردم آمریکا در این رأی محقق شود. خواست ما امنیت و ثبات در سراسر جهان و تعامل سازنده با کشورهایی است که می‌خواهند مسیر تعامل را انتخاب کنند.

* امروز نه در ریل، نه در فرودگاه و نه در بنادر شرایط متفاوت از دیروز است، قدرت ما با آن روز قابل مقایسه نیست. امروز قدرت دفاعی و پدافندی با سال ۲۰۱۵ قابل مقایسه نیست. مدرن‌ترین سیستم پدافندی را داریم. بهترین ناوچه‌ها را داریم. بهترین سیستم موشکی را داریم. در هسته‌ای هم قدرت ما فرق کرده است.

* آن روز یکی، دو نوع سانتریفیوژ داشتیم یعنی IR۱ و IR۲ اما امروز IR۸ و IR۶ را داریم. امروز توانمندتر و قدرتمندتر از همیشه هستیم. آن روز وقتی آمریکا در سازمان ملل حرف می‌زد، اتفاق آرا پشت سرش بود اما امروز منزوی بود و هر کجا رفت، تنها بود و ناچار شد با یک جزیره کوچولو متحد شود.

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1466633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =