رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها: بیش از ۹۵ درصد مردم یارانه می‌گیرند

رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: به بیش از ۹۵ درصد مردم یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت می‌شود و در خصوص توزیع عادلانه نیز باید توجه داشت که مهم افزایش تولید و کاهش مصرف انرژی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدحسین صابر در یک برنامه تلویزیونی گفت: یارانه به معنای مجموعه اقداماتی است که دولت برای رساندن منافع به تولیدکننده‌ها برای کاهش هزینه‌ها ارائه می‌کند. از سمتی نیز دولت باید منافعی را به مصرف‌کننده نهایی برساند. منظور از هدفمندی بالا بردن سطح درآمدی دهک‌های پایین است. افزایش با منابع محدود نیازمند کاهش از محلی دیگر است. به این معنا که از طبقات و دهک‌های بالاتر کم شود و به دهک‌های پایین اضافه کنیم. در نتیجه سطح رفاه اجتماعی را با کاهش فاصله درآمدی افزایش می‌دهیم.

رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اظهار داشت: یارانه انواع مختلف دارد و اگر بخواهیم کشورهای توسعه‌یافته را با کشورهای درحال‌توسعه مثل ایران مقایسه کنیم، قیاس مع‌الفارق است. به این دلیل که هدفمندی یارانه‌ها اگر کامل اجرا شود، نیازمند زیرساخت‌هایی است. زیرساخت‌ها باید برای ارگان‌های دیگر نیز فراهم شود تا هدفمندی یارانه‌ها به صورت صحیح اجرا شود.

وی افزود: یارانه فقط مبلغی نیست که به مصرف‌کننده نهایی داده می‌شود. هدف اصلی کاهش سطح درآمدی و اختلاف سطح درآمدی دهک‌های مختلف است. همچنین به دنبال افزایش کارایی اقتصادی جامعه، افزایش تولید، دسترسی عادلانه مردم به تأمین اجتماعی و سلامت هستیم.

جمعیت

رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در ادامه گفت: در تبصره ۱۴ قانون بودجه شاهد هستیم که بندهای مختلف پیرامون هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد. اولین بند یارانه نقدی و غیر نقدی است که همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. در ردیف‌های بعدی کاهش فقر مطلق داریم که به مشمولان کمیته و بهزیستی تعلق می‌گیرد. این رقم هرسال افزایش پیدا می‌کند. در ردیف بعدی حوزه سلامت درج شده است که این ردیف به وزارت بهداشت تعلق دارد. مقداری از بحث بیمه سلامت از همین محل تأمین می‌شود.

صابر خاطرنشان کرد: صحبت در خصوص یارانه نقدی متفاوت است و عده‌ای معتقدند که باید این مقدار افزایش داده شود. عده‌ای نیز گلایه دارند که چرا به همه تعلق نمی‌گیرد. در خصوص تعلق به همه مردم باید اشاره شود که به بیش از ۹۵ درصد مردم یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت می‌شود. در خصوص توزیع عادلانه نیز باید توجه داشت که مهم افزایش تولید و کاهش مصرف انرژی است.

رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در پایان تأکید کرد: برای اصلاح در الگوی مصرف بحث هدفمندی یارانه‌ها اجرایی شده است. این روند باید در چارچوب اصلاح ساختاری انجام شود. منابع یارانه از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی است.

223223

کد خبر 1466882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =