مصوبات سفر استانی رئیس قوه قضائیه به البرز پیگیری شد

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه در جریان پیگیری مصوبات سفر استانی رئیس قوه قضائیه، امروز به استان البرز سفر کرد.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ جلسه پیگیری مصوبات سفر رئیس قوه قضائیه به استان البرز در راستای دستورات آیت اله رئیسی با حضور دکتر «امین حسین رحیمی» معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه و مدیران وی در محل دادگستری استان البرز با حضور رئیس کل دادگستری این استان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، جمعی از معاونان رئیس کل و اعضای شورای مدیران دادگستری برگزار شد.
در این نشست دکتر «امین حسین رحیمی» با اشاره به نیازهای استان البرز در حوزه منابع انسانی عنوان کرد: نیازسنجی و کاربینی‌هایی که بر اساس شاخص‌های‌ متعددی انجام شده نشان می‌دهد، رفع مشکلات استان البرز در حوزه منابع انسانی نیازمند تخصیص منابع بیش از مصوبات سفر آیت الله رئیسی به استان البرز است.

این مقام عالی قضایی عدالت در توزیع منابع انسانی را یکی از موارد مورد تاکید آیت الله رئیسی برشمرد و متذکر شد: تلاش خواهیم کرد در دوره جدید، نیازهای استان البرز و سایر استان‌های کشور را بر اساس مدل‌های نیازسنجی و کاربینی مورد بررسی قرار داده و نسبت به تخصیص منابع و نیروی انسانی اقدام کنیم.

رحیمی با تشریح اهمیت تامین نیروی انسانی در قوه قضاییه خاطر نشان کرد: به دلیل همین اهمیت، حتی در دوران شیوع کرونا که بیشتر امورات کشور را متاثر ساخته است امور آموزشی و تربیتی قضات حتی برای یک روز تعطیل نشده و تلاش شده با روش‌های غیرحضوری جایگزین این فعالیت‌ها ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه نداشتن منابع مالی متناسب با نیازها و ساختار قوه قضائیه یکی از معضلات بزرگی است که در موضوع پرداخت حقوق و دستمزدها و جذب نیرو ایجاد مانع می‌کند، از پیگیری‌های خاص رئیس قوه قضائیه برای حل این موانع خبر داد و تاکید کرد: مترصد هستیم با پیگیری راهکارهای قانونی، دغدغه معیشت قضات و کارکنان اداری قوه قضائیه را برطرف کنیم.
معاون رئیس قوه قضائیه معاون رئیس قوه قضائیه به تبیین دیدگاه‌های رئیس محترم قوه قضائیه در زمینه احقاق حق پرداخت و بیان کرد: از زمانی که با آمدن آیت الله رئیسی موضوع تحول در قوه قضائیه مطرح شده است ایشان همواره تاکید کرده‌اند که از آنجایی که وظیفه قوه قضائیه احقاق حق است مردم باید تحول در این زمینه را احساس کند که لازمه آن داشتن دغدغه اجرای عدالت در قضات است.

وی یکی از موضوعات مورد تاکید رئیس محترم قوه قضائیه را توصیه به برخورد صحیح با مردم بیان کرد و افزود: تکریم مراجعان توسط کارکنان و تکریم قضات و کارمندان توسط مدیران باید در دستور کار قرار گیرد؛ لذا در زمینه پرونده‌های قضایی اینکه گفته شود در هر حکم صادر شده یکی از طرفین ناراضی خواهد بود غیرقابل قبول است.

معاون رئیس قوه قضائیه یکی از معضلات کشور را افزایش روزافزون میزان ورودی پرونده‌ها به دادگستری‌ها دانست و تصریح کرد: این مشکل با تخصیص نیرو و منابع حل نخواهد شد بلکه باید با اصلاح روندها، قوانین را در راستای قضازدایی و جرم زدایی اصلاح کرد.

دکتر رحیمی از اختصاص قضات حاضر در دوره اخیر کارآموزی قضایی به استان البرز با رعایت چارچوب‌های قانونی خبر داد و گفت: در خصوص سایر نیروهای قضایی مورد نیاز استان در کارگروه مشترکی این نیازها مورد بررسی قرار گرفته و تصمیمات برای اختصاص نیرو به تناسب نیازهای استان در اولویت قرار خواهد گرفت.

وی همچنین اضافه کرد: مصوبات سفر در خصوص نیروهای شرکتی در حال انجام است.

معاون رئیس قوه قضائیه کسب رتبه برتر تعالی فرهنگی برای سومین سال متوالی و تندیس بلورین برای اولین بار در کشور توسط دادگستری استان البرز را مرهون تلاش معاون فرهنگی دادگستری استان البرز و حمایت‌های رئیس کل و سایر مسئولان دادگستری این استان دانست و لوح تقدیر با امضای رئیس قوه قضائیه و تندیس بلورین را به رئیس کل دادگستری استان البرز اهدا کرد.

نیازهای دادگستری استان در حوزه منابع انسانی
حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با ارائه گزارشی به تشریح وضعیت دادگستری استان در حوزه منابع انسانی پرداخت و گفت: دادگستری استان البرز اکنون ۳۳۵ قاضی دارد که بر اساس چارت باید این تعداد ۵۹۱ قاضی می‌بود ولی تنها ۵۶ درصد پست‌های قضایی استان متصدی دارند.

وی در ادامه به تشریح آمار شش‌ماهه نخست سال ۹۹ دادگستری استان پرداخت و گفت: در میانگین ورودی ماهانه هر شعبه، دادگستری استان البرز رتبه دوم کشور را دارد یعنی ۳۴ فقره بیشتر از میانگین کشوری ورودی به هر شعبه وجود دارد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان رتبه استان البرز در تعداد پرونده‌های مختومه را دوم کشوری بیان کرد و افزود: بر این اساس در هر شعبه استان البرز تعداد ۳۸ فقره بیشتر از میانگین کشوری مختومه می‌شود که نتیجه تلاش جهادی کارکنان قضایی و اداری دادگستری استان البرز است.
وی با اشاره به اینکه پرونده‌های مسن و مانده با وجود تلاش‌های جهادی کارکنان قضایی و اداری یکی از معضلات دادگستری استان از زمان تاسیس بوده است تصریح کرد: در حال حاضر دادگستری استان از نظر میانگین مانده هر شعبه رتبه نخست کشور را دارد و در هر شعبه ۱۵۳ فقره بیشتر از میانگین کشوری پرونده مانده داریم که هرچند در دو سه ماه اخیر این تعداد کاهش داشته است ولی همچنان جایگاه مطلوبی در کشور نداریم.

عالی ترین نماینده قوه قضائیه در استان البرز، رتبه استان در تعداد قاضی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت را رتبه ۲۹ کشوری بیان کرد و گفت: این بیانگر وضعیت نامساعد استان در مقایسه با سایر استان‌های کشور است.

وی با بیان اینکه در زمینه کارکنان اداری نیز از تعداد پست‌های مصوب تنها ۴۷ درصد متصدی دارند از بلاتصدی بودن بیش از ۵۳ درصد این پست‌ها خبر داد و متذکر شد: از این حیث رتبه ۳۰ کشور را داریم و متاسفانه در برخی از حوزه‌های قضایی مثل چهارباغ و ساوجبلاغ به ترتیب ۱۲ و ۲۴ درصد پست‌های اداری متصدی دارند و ۳۶ شعبه تنها با یک کارمند اداره می‌شوند که این شرایط کار را برای فعالیت قضات مشکل می‌کند.

فاضلی هریکندی در این نشست علاوه بر انجام مصوبات سفر آیت الله رئیسی به استان البرز، انجام اقدامات در زمینه جذب قضات از طریق روش‌هایی نظیر جذب اختصاصی و اعطای اولویت به کارآموزان و کارمندان دارای شرایط برای جذب نیروهای بومی را از جمله اقدامات موثر در رفع این مشکلات برشمرد.

کد خبر 1467045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =