تلویزیون، فردوسی‌پور و وظیفه خطیر گزارش فینال آسیا

ایسنا نوشت: یک کارشناس و گزارشگر باسابقه برنامه های ورزشی با اشاره به حضور نماینده ایران در فینال لیگ قهرمانان آسیا، تاکید کرد که اتفاقاتی از این دست، می تواند روح تازه ای به جامعه ببخشد و رسانه ها باید در این مسیر پیش قدم باشند.

محمدرضا منصوریان درباره نقش رسانه ها در ایجاد همگرایی میان مردم و انتقال شور و نشاط به واسطه برگزاری رویدادهای مهم ورزشی و ملی، اظهار کرد: در یک سال گذشته مردم به لحاظ روحی و روانی درگیر مشکلات کرونا و نوع زندگی و فاصله ای بوده اند که به تبع آن ایجاد شد. وقتی چنین فضا و شرایطی به وجود می آید، وظیفه ملی و میهنی ماست که تمام مشکلات و مسائلی که در ارتباط با فوتبال‌مان از گذشته داشته ایم را در این مقطع کوتاه فراموش کنیم. رسانه باید این مسائل را برای مدتی کوتاه فراموش کند؛ اینکه چه اتفاقات ناخوشایندی برایمان پیش آمده و یا کجاها نتوانستیم حقمان را بگیریم و چه کم کاری هایی کرده ایم؛ چراکه احساس می کنم اگر به عنوان قهرمانی دست پیدا کنیم، اطمینان دارم که خاطره‌ای شبیه ایران و استرالیا برایمان زنده و تداعی می شود.

او با یادآوری بُرد شیرین تیم ملی فوتبال مقابل استرالیا که به صعود تیم ایران به جام جهانی منجر شد، گفت: زمانی که ما توانستیم از استرالیا عبور کنیم و به جام جهانی برسیم شادی فوق‌العاده‌ای به جامعه تزریق شد و عامل آن فقط همان بازی بود. اگر فضایی مانند آن روزها در جامعه احساس شود، اتفاق خوبی رقم خواهد خورد. اصل ماجرا این است که رسانه‌ها باید در این زمینه پیش قدم باشند و چنین جوی به وجود بیاید. رسانه ها باید یکپارچه باشند. رنگ معنی ندارد و بحث ملی مطرح است.

این گزارشگر باسابقه مسابقات ورزشی، درباره وظیفه رسانه ها برای توانمندسازی مخاطب در شرایط برد و باخت در رویدادهای مهم ورزشی و ملی، توضیح داد: یکی از وظایفی که رسانه ها باید تعمیم و درباره آن به مخاطبان آگاهی بدهند، این است که حتی اگر باختی در یک رویداد ملی اتفاق افتاد، نباید گله و شکوه ای داشته باشند؛ این توانمندی را در مخاطبان ایجاد کنند که چیزی را از دست نداده ایم و به اندازه کارکردی که داشته‌ایم، تلاشمان را کرده ایم.

منصوریان با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید بازتاب مناسبی از نماینده ایران در رویدادهای مهم ورزشی داشته باشند، درباره گزارشگرانی که قرار است این رویداد را گزارش کنند، اظهار کرد: گزارشگران خوبی برای گزارش این رویداد ملی انتخاب شده اند؛ هم آقای عادل فردوسی پور که از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) برای گزارش دعوت شده‌ است و هم آقای محمدرضا احمدی که در حال حاضر از بهترین گزارشگران سازمان صداوسیما محسوب می‌شوند.  رسانه ها و گزارشگران باید به یاد داشته باشند که روال کار عادی خودشان را انجام دهند. پس از بازی، در صورت باخت مردم را سرخورده نشان ندهند و از طرفی هم اگر پیروزی به دست آمد، نهایت استفاده را جهت ارتقاء سطح روحیه مردم به کار ببرند؛ بنابراین نقش رسانه و به ویژه گزارشگر از شروع تا پایان رویدادهای حساس، مهم است.

منصوریان درباره انتظاراتی که از سازمان صداوسیما برای به روز کردن برنامه های ورزشی و ساخت برنامه ها بر اساس استانداردها می رود، اظهار کرد: ما در سیستم ارائه برنامه‌های ورزشی در کشورمان به خصوص در شبکه‌های تلویزیونی ایراد و اشکالات متعددی داریم. فکر می کنم متولیان امر هم این را می‌دانند. بخشی از این مسائل به کمبود زیرساخت ها و بخش دیگر به کمبود نیروی متخصص برمی‌گردد که در ۱۰ سال گذشته نتوانسته ایم آنچنان که باید و شاید پرورش دهیم؛ البته نیروی مستعد و قابل داریم اما متاسفانه آموزش نمی بینند و فی البداهه گوینده، کارشناس و برنامه ساز می‌شوند و این نه تنها به برنامه‌های ورزشی بلکه به کل برنامه های صداوسیما آسیب می زند.

او با اعتقاد بر اینکه نقش صداوسیما در پوشش مسابقات ملی فراتر از یک شبکه مجازی است، در عین حال تصریح می کند: متاسفانه ما در سیستم ارائه برنامه های ورزشی در کشورمان ایراد داریم. برای مثال صداوسیما به عنوان رسانه ملی همچنان از ساختار کهنه (مجری ـ مهمان) در ساخت برنامه های ورزشی بیرون نیامده است.

این کارشناس برنامه های ورزشی تاکید کرد: باید مسوولان رده بالای سازمان صداوسیما و حتی مقامات کشوری، کمی بیشتر به این مسائل توجه کنند؛ چرا که صداوسیما تریبون رسمی کشور است. حضرت امام(ره) بارها و بارها تاکید کردند که سازمان صداوسیما دانشگاه است؛ اما عملاً در حال حاضر مثل دانشگاه اداره نمی‌شود. اگر دانشگاه است، باید تخصصی ترین برنامه ها را داشته باشیم اما در طول چند سال اخیر عملا نارسایی های بسیار داشته ایم و نتوانسته ایم نیروهای متخصص تربیت کنیم.

این کارشناس ورزشی در ادامه با اعتقاد بر اینکه پس از کرونا شاهد انقلاب اساسی در صنعت رسانه ای دنیا خواهیم بود، در این زمینه یادآور شد: یکی از مسائلی که بعد از به وجود آمدن کرونا شاهد آن بودیم، این بود که تاریخ دنیا تحت شعاع تاریخ قبل و بعد از کرونا قرار گرفت؛ یعنی ما بعد از کرونا تاریخ جدیدی را تجربه می کنیم و وارد دنیای جدیدی می‌شویم. دوباره انقلاب اساسی در صنعت رسانه‌ای دنیا به وجود می آید. خیلی مهم است که صداوسیما در رقابتی که با فضای مجازی به وجود آمده است، عقب نماند. فضای مجازی در حال حاضر خیلی از کمبودهای صداوسیما را برای مردم جبران می کند. صداوسیما اگر با این شیوه، امکانات و دیدگاه ها به دنیای پساکرونا قدم بگذارد آنجاست که به لحاظ رسانه ای عقب خواهد ماند؛ چرا که دنیای بعداز کرونا دنیایی است که رسانه نقش اول را ایفا می کند.

منصوریان در پایان ضمن امیدواری برای پیروزی نماینده کشورمان در فینال لیگ قهرمانان آسیا، گفت: آرزو می کنم تیم پرسپولیس در این مقطع بتواند قهرمان شود و کام مردم را شیرین کند. یادمان باشد اگر هم قهرمان نشود، رسیدن به این مهم با توجه به شرایطی که فوتبال ما در سال های گذشته داشته، خود، موفقیت بزرگی است و البته با پیروزی، بزرگ و بزرگتر می شود.

فینال لیگ قهرمانان آسیا در این فصل روز شنبه ـ ۲۹ آذر ماه ـ بین دو تیم فوتبال پرسپولیس ایران و اولسان هیوندای کره‌جنوبی در دوحه قطر برگزار شود. این مسابقه ساعت ۱۵ و ۳۰ از شبکه سه سیما روی آنتن خواهد رفت.

همچنین عادل فردوسی پور به دعوت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) و برای گزارش بازی فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا که از اینستاگرام رسمی AFC به صورت زنده پخش خواهد شد، به قطر رفته است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1467496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =