خرج میلیاردی بیماران سوانح و سوختگی

فارس نوشت: رئیس بیمارستان سوختگی شهید مطهری با اشاره به هزینه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیونی بستری افراد سوخته در بخش دولتی، افزود: اگر فرد سوخته در آی سی یو بخش خصوصی بستری شود، این هزینه شاید به یک میلیارد هم برسد.

مصطفی ده مرده‌ای رئیس بیمارستان سوختگی شهید مطهری، در نشست خبری که به مناسبت روز ملی سوختگی به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: بیماران سوخته همیشه جزو فراموش شدگان بوده اند و الان در دوران کرونا خیلی بیشتر شده است.

وی، سوختگی را به سه مرحله تقسیم کرد و گفت: این سه مرحله شامل قبل از بیمارستان، در بیمارستان و بعد از بیمارستان است. ۷۵ درصد موارد پیشگیری از سوختگی مربوط به سایر ارگان ها و نهادها است و وزارت بهداشت، فقط ۲۵ درصد سهم دارد.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، با اشاره به هزینه های سرسام آور سوختگی در کشور، گفت: بیماران سوخته همواره فراموش شده اند و با آمدن کرونا، خیلی بیشتر فراموش شده اند.

ده مرده ای با اشاره به هزینه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیونی بستری افراد سوخته در بخش دولتی، افزود: اگر فرد سوخته در آی سی یو بخش خصوصی بستری شود، این هزینه شاید به یک میلیارد هم برسد، قیمت لباس سوختگی در حال حاضر حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است که فقط ۵ درصد بیماران سوخته توان خرید آن را دارند.

وی با انتقاد از بیمه ها که به درستی نیازهای بیماران سوخته را پوشش نمی دهند، ادامه داد: هزینه پانسمان فرد سوخته بعد از مرخص شدن از بیمارستان، ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است که بیمه ها فقط یک سوم آن را تقبل می کنند. ایجاد یک تخت سوختگی در بیمارستان حدود ۵ میلیارد تومان هزینه دارد، در حال حاضر اتاق های بیمارستان شهید مطهری ۵ تخته است و همین مسئله باعث انتقال عفونت می شود.

رئیس بیمارستان شهید مطهری، با اشاره به هزینه های بالای دوران پس از بیمارستان برای بیماران سوخته، گفت: قیمت یک نوع پماد الان حدود ۳۰ دلار است که قبلا با ارز دولتی وارد می شود و بیماران می توانستند آن را تهیه کنند. اما، حالا با ارز آزاد وارد می شود و بیماران توان تهیه آن را ندارند. بیماران سوخته باید روزانه یک عدد پماد استفاده کنند تا وضعیت آن بدتر نشود.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1468312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =