چرا خرید واکسن کرونا برای ایران دشوار شد؟

ایسنا نوشت: رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، تحریم‌های بانکی عامل مهمی در دشوار شدن واردات واکسن کرونا و حتی سایر داروها به ایران شده است.

در شرایطی که در هفته‌های گذشته، تعدادی از شرکت‌های آمریکایی، اروپایی، چینی و روسی اعلام کرده‌اند که به واکسن ویروس کرونا دست یافته و حتی در برخی کشورها، فرایند واکسیناسیون نیز آغاز شده است، هنوز مشخص نیست برنامه ایران برای واردات واکسن به کجا رسیده و در این زمینه ابهاماتی وجود دارد.

محمود نجفی عرب – رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران – در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: موضوع تحریم در سال‌های گذشته همواره مطرح بوده و با وجود شعارهایی که از سوی آمریکایی‌ها مطرح می‌شود، در حوزه دارو نیز محدودیت‌ها به شکل واضح قابل رصد است.

به گفته وی، وقتی شرکت ایرانی برای نقل و انتقال ارز خود، بانکی پیدا نمی‌کند یا این فرایند بسیار طولانی‌تر و گران‌تر تمام می‌شود، عملا دارو نیز تحت تحریم است و کسی نمی‌تواند اثرات این موضوع را کتمان کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی سلامت اتاق تهران با اشاره به مشکلاتی که در ماه‌های گذشته برای واردات برخی مواد اولیه به وجود آمده، بیان کرد: امروز موضوع مهم بحث تحریم‌های بانکی و چالش انتقال ارز است. از حدود دو ماه پیش، ارز لازم برای واردات برخی مواد اولیه به شرکت چینی تحویل داده شده و شرکت‌های ایرانی نیز ریال موردنیاز را در داخل تسویه کرده‌اند اما به دلیل مشکلات به وجود آمده در بانک چینی، هنوز این واردات انجام نشده است.

نجفی عرب ادامه داد: احتمالا در حوزه واردات واکسن کرونا نیز ما با همین مشکلات مواجه هستیم. اراده قطعی خرید واکسن در وزارت بهداشت وجود دارد و این وزارتخانه به شدت پیگیر خرید واکسن از شرکت‌هایی است که محصول آنها تاییدات لازم را گرفته است اما احتمالا در این مسیر محدودیت در جابجایی ارز مشکل ساز شده است.

وی درباره بحث‌های مطرح شده از نقش تصویب نشدن اف ای تی اف در واردات واکسن نیز گفت: ما در طول سال داروهای دیگری نیز وارد می‌کنیم و تاکنون تصویب نشدن این لوایح در مسیر واردات این داروها مشکل ساز نشده است. هرچند ما در اتاق بازرگانی اعلام کرده‌ایم که از تصویب آنها حمایت می‌کنیم و پیش‌بینی می‌کنیم که تصویب نشدن آنها در آینده برای اقتصاد ایران مشکل ساز شود اما در شرایط فعلی و در رابطه با واکسن کرونا، تا جایی که من اطلاع دارم، موضوع ارتباط مستقیمی با اف ای تی اف نداشته است. هرچند هنوز دلیل قطعی این مسئله اعلام نشده و فعلا حرف‌ها در سطح گمانه زنی است.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1468713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =