ستارگان ایرانی جهانِ ‏هنر در جشنواره تجسمی فجر، دیده خواهند شد

دبیر سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، درباره بخش‌های ستارگان جهانی هنر ایران و مفاخر این رویداد هنری، توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی‌اشرف صندوق‌آبادی، دبیر سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، از راه‌اندازی بخش ستارگان ایرانی جهانِ ‏هنر در این رویداد هنری خبر داد.

صندوق‌آبادی، در این زمینه گفت: «این ‏دوره از جشنواره به جز بخش فراخوان که با عنوان طوبای زرین شناخته شده است، بخش‌های ‏دیگری ‏نیز دارد که هم‌زمان مقدمات برگزاری آن‌ها در ‏حال انجام است. از جمله بخش چاپ ‏دستی که به‌‏صورت یک نمایشگاه مستقل و با کیوریتوری احمد وکیلی برگزار می‌شود و وی از چند هنرمند ‏در ‏حوزه چاپ دستی برای حضور در ‏نمایشگاه دعوت می‌کند.‏»

او ادامه داد: «همچنین ما در این دوره از جشنواره بخش ستارگان جهانی هنر ایران را ‏داریم. این بخش ‏مختص هنرمندانی است که خارج از ایران و در بینال‌ها و جشنواره‌ها در سال‌های ۲۰۱۹ و ‏‏۲۰۲۰ جایزه گرفته‌اند. در ‏این ارتباط با انجمن‌های مختلفی در ارتباط هستیم و اعلام می‌کنم کسانی که ‏در رویدادی خارج از کشور برگزیده شده‌اند، می‌توانند حداکثر ‏تا روز چهارشنبه مورخ ‏‏۱۰ دی، با دبیرخانه جشنواره تماس بگیرند و از نحوه ‏برگزاری این بخش و سایر اطلاعات مورد نیاز مطلع شوند. ‏آثار این هنرمندان ‏در نمایشگاه جشنواره به ‏نمایش درمی‌آید و در کتاب جشنواره هم چاپ می‌شود. تاکنون در چهار رشته عکاسی، کاریکاتور، ‏تصویرسازی و سفال، حدود ۳۰۰ ‏هنرمند ‏از انجمن‌ها به دبیرخانه معرفی شده‌اند و برخی از انجمن‌‏ها هم اعلام کردند که هنرمندی در ‏این حوزه ندارند که جایزه‌ای بین‌المللی کسب کرده باشد. البته ‏دبیرخانه ‏جشنواره هم این موارد ‏را رصد می‌کند.»

دبیر سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ادامه با اشاره به بخش مفاخر این ‏دوره از جشنواره ‏نیز گفت: «سال گذشته ‏مفاخر انتخاب شدند و مقدمات تجلیل از آنها هم فراهم ‏بود، ولی به دلیل شیوع ‏ویروس کرونا در بخش مفاخر هنرهای تجسمی کشور نتوانستیم برنامه‌ای اجرا کنیم. در نظر داریم که ‏امسال ‏برنامه‌ای برای قدردانی از مفاخر برگزار کنیم‎«.‎

صندوق‌آبادی همچنین به رویکرد جدیدی در این جشنواره اشاره کرد و توضیح داد: «بر اساس مصوبه شورای ‏سیاست‌گذاری، برگزیدگان جشنواره‌های هنرهای تجسمی جوانان، دوره‌های ۲۵ و ۲۶ و ۲۷، ‏‏جشنواره‌های هنرهای تجسمی فجر دوره‌های ۱۱ و ۱۲، پنجمین دوسالانه خوشنویسی و یازدهمین ‏دوسالانه سرامیک، می‌توانند پس از ثبت نام در سایت جشنواره، آثارشان را بدون انتخاب ‏اولیه و با ‏هماهنگی دبیر، مستقیما به نمایشگاه ارسال کنند و پس از نمایش، همراه سایر آثار، برای برگزیده شدن ‏داوری نهایی نیز خواهند شد‎«.‎

او با اشاره به این‌که محل برگزاری این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر موسسه ‏فرهنگی هنری ‏صبا وابسته به فرهنگستان هنر است، اظهار کرد: «همان‌طور که هنرمندان می‌دانند، ‏مهلت ثبت نام تا ۱۴ ‏دی ادامه دارد.‏»

۵۷۵۷

کد خبر 1468791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =