طرح‌های آبخیزداری ۱۱ میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی اعتبار گرفت

پرویز گرشاسبی معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال ۱۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان پرویز گرشاسبی در بازدید از اولین طرح پژوهشی اجرایی احداث بادشکن های کوتاه به روی تپه های ماسه ایی در شهرستان گرمسار استان سمنان ابراز داشت: امسال با اعتبار اختصاص یافته از صندوق توسعه ملی در وسعت یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار طرح‌های آبخیزداری در ۸۰۷ حوضه آبخیز اجرا می‌شود.
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: در ۸۰۰ هکتار از حوضه‌های آبخیز کشور از ابتدای امسال تا کنون طرح‌های آبخیزداری اجرا شده است.
وی بیان کرد: طرح‌های آبخیزداری در مدت ۵۰ سال گذشته در بیش از ۳۰ میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز کشور اجرا شد.
وی اضافه کرد: اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری نقش مهمی در افزایش پوشش گیاهی، جلوگیری از فرسایش خاک، کاهش خسارت سیلاب، کاهش فرونشست زمین و تقویت سفره های آب زیرزمینی دارد. 
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد: ساخت سازه های متعدد مانند سنگ ملات، بندهای خاکی و عملیات زیستی (تقویت پوشش گیاهی) از جمله طرح های آبخیزداری محسوب می شود.
وی تصریح کرد: تا کنون یک هزار بند خاکی در کشور در قالب طرح‌های آبخیزداری ایجاد شده است که نقشی مهم در حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی دارد.
گرشاسبی تصریح کرد: سالانه به طور متوسط به ازای هر یک هکتار اجرای طرح‌های آبخیزداری ۵۳۰ متر مکعب آب استحصال می‌شود و اگر وسعت اجرای طرح‌های آبخیزداری ۳۰ میلیون هکتار در نظر بگیریم سالانه ۱۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون هکتار آب استحصال می‌شود.
گفت: تا کنون در ۴۲ میلیون هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی مطالعات برای انجام طرح‌های آبخیزداری انجام و در ۳۱میلیون هکتار از آن طرح‌های آبخیزداری اجرا شد و اجرای طرح در باقیمانده مطالعات در دستور کار است و دنبال می‌شود.
گرشاسبی معاون آبخیزداری و وحید جعفریان مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور امروز به منظور بازدید از طرح پژوهشی  بادشکن غیرزنده، که برای اولین بار در کشور به منظور مقابله با بیابانزایی اجرا می شود، به استان سمنان سفر کردند.

46

کد خبر 1468921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =