پاسخ قاطع واعظی به شائبه ها درباره سند ۲۰۳۰ و نظارت مجلس بر وزرا

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: حتما لازم است قانون انتخابات ریاست جمهوری بازنگری شود تا این شرایطی که هر کسی می‌آید اسم می‌نویسد ساماندهی شود .

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه مشترک رؤسای قوه مقننه و مجریه با موضوع بودجه گفت: دیروز جلسه خوبی بین مجلس و دولت برگزار شد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛ 

* بنای دولت در تعامل است اما اصلاحات بودجه در حد توان دولت خواهد بود و شاکله لایحه بودجه تغییر نمی‌کند.

*{ درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری}: قانونی که الان در مجلس در حال بحث است یکی از موضوعاتی است که جناح‌های مختلف نظرت متفاوتی داشتند و هنوز به تصویب نهایی نرسیده ولذا دولت نمی‌تواند راجع به آن و کل آن اظهار نظر کند اما فکر می‌کنم که حتما لازم است قانون انتخابات ریاست جمهوری بازنگری شود تا از این شرایطی که هر کسی می‌آید اسم می‌نویسد ساماندهی شود. این خوب است اما روی مواردی که کم یا زیاد می‌شود بحث شود. باید قانون به اتمام برسد و همه آن را باهم قضاوت کنیم. 

*{ در مورد قراردادن ردیف بودجه‌ای برای سند ۲۰۳۰ در لایحه بودجه}: سیاست دولت این است که سند ۲۰۳۰ در بحث آموزش حذف شده است. وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان برنامه و بودجه هم در جریان نبودند  این مورد اشتباهی بوده که در سند پشتیبان بوده و امیدوارم عمدی نبوده باشد و سهوی بوده و حتما با آن فرد برخورد میشود.

*{ درباره مباحثی که درباره نظارت نمایندگان بر وزرا مطرح می شود}: رشته تحصیلی رئیس جمهور حقوق بوده و ۲۰ سال هم نماینده مجلس بوده است و اگر صحبتی می کند با استفاده از قانون اساسی نظرات خود را مطرح می کند نه سلیقه شخصی.

* سوال از وزرا، استیضاح و تحقیق و تفحص از حقوق مجلس است،  با این حال نظارت بر کار وزرا وظیفه رئیس جمهور است. البته بازرسی کل کشور هم وظایف نظارتی دارد که به آن احترام می گذاریم ولی در قانون اساسی نیست که رئیس یا نایب رئیس مجلس یا هر نماینده ای شخصا وزیر را بخواهد و بر رفتار او نظارت کنند یا در سفرهای استانی بگوید برای نظارت بر پروژه ها آمده است. آن ها که چنین اعتقادی دارند باید بگویند در کدام بند قانون اساسی این نظارت وجود دارد.

*{ درباره جلسه مشترک دولت و مجلس برای بررسی بودجه}: جلسه بسیار خوبی برگزار شده است و رئیس مجلس و رئیس کمیسیون تلفیق نظرات خود را در جلسه مطرح کردند. از طرف دولت هم رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزرا مسائل خود را بیان کردند. لازم بود در یک محیط دوستانه و صمیمی تبادل نظر انجام شود. سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق براساس شرایط جلسه که مبنی بر تعامل و همکاری بود، درباره بودجه بیشتر تبادل نظر می کنند و روز شنبه سازمان برنامه، وزیر نفت، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی مباحث مختلف درباره بودجه را به مجلس خواهند گفت.

*{ با اشاره به اینکه بنای دولت بر تعامل است}: تغییرات بودجه تا جایی می تواند انجام شود که شاکله بودجه به هم نخورد. ما از نظرات تکمیلی و اصلاحی نمایندگان مجلس چه در بحث هزینه و چه در بحث درآمد استقبال می کنیم.

*{ در مورد مشکلات کشور برای خرید واکسن}: در زمینه تأمین دارو، واکسن و کالاهای اساسی با مشکل اساسی مواجه هستیم و این فشارها به دلیل تحریم های بیش از حد آمریکا است. آمریکا یک سیاست اعلامی دارد که می گوید محدودیتی برای تأمین داروی ایران ایجاد نکرده است، اما در عمل فشارهای خود را اعمال می کند. در واقع مشکل اساسی ما جنگ اقتصادی و فشار آمریکا است اما تا وقتی که این تحریم ها وجود دارد، محدودیت FATF خود را نشان نمی دهد.

* مقامات جدید آمریکا در رقابت های انتخاباتی خود اعلام کردند به پیمان های بین المللی از جمله برجام باز می گردند، فضای جدیدی در اروپا و کشورهای آسیایی در ارتباط با همکاری اقتصادی، بانکی و تجاری با ایران بوجود آمده است. کشورهای مختلف با سفرای ما تماس می گیرند و اعلام می کنند که بعد از ۲۰ ژانویه که فشارها برداشته می شود، برای همکاری با ایران و بازگشتن به شرایط قبل ترامپ آمادگی دارند و علاقه خود را اعلام کردند، اما وقتی شرایط عادی شود محدودیت ها خود را نشان می دهد. امیدوارم مجمع تشخیص مصلحت نظام تدبیر لازم را انجام دهد و تا آن زمان محدودیت ها برداشته شود.

*{ درباره دلیل اعزام ناوها و زیردریایی های آمریکا و رژیم صهیونیستی به سمت خلیج فارس}: دولت ترامپ و رژیم صهیونیستی از هر فرصتی برای ایجاد درگیری در منطقه استفاده می کند اما ایجاد بحران جدید در منطقه با سیاست های نظام بین الملل و دولت جدید آمریکا مغایرت دارد. ایران و کشورهای منطقه هم باید مراقبت های لازم را داشته باشند تا مشکلی در منطقه بوجود نیاید. حتی ترور شهید فخری زاده برای این بود که ایران عکس العملی نشان دهد و در منطقه اختلاف و درگیری بوجود بیاید و برجام بازنگردد که البته با اتخاذ سیاست درست از سوی ایران این اتفاق نیفتاد. به هر حال کشورهای منطقه باید مراقب باشند. 

*{ در پاسخ به سوالی در مورد تصمیم در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی}: برای ما مهم است که به گونه ای برنامه ریزی کنیم که کالاهای اساسی با قیمت مناسب به طبقه متوسط و نیازمند کشور برسد به همین دلیل وقتی قیمت ارز افزایش یافت اصرار ما حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی بود.

* کالاها توسط شرکت های خصوصی وارد می شود و به طور مثال وزارت کشاورزی دستور توزیع دانه های طیور را می دهد. در گزارشاتی که دریافت کردیم متوجه شدیم به جای آنکه سود ارز ۴۲۰۰ تومانی به مردم برسد به واسطه ها می رسد، بنابراین مطرح شد که با مکانیزمی قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به قیمت ارزی که در بازار است نزدیک کنیم به شرطی که مابه التفاوت قیمت این دو ارز را به مردم برسانیم. قرار شد هم مجلس و هم دولت در این زمینه فکر مناسبی کنند ولی تاکنون تصمیم گرفته نشده است ولی اگر قرار باشد ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود به شیوه ای این کار انجام می شود که به طبقه متوسط و نیازمند فشاری وارد نشود.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1469026

برچسب‌ها