ممنوعیت تردد شبانه کامیون‌ها و خودروهای دیزل از روز شنبه

ایسنا نوشت: استاندار تهران در پی افزایش آلایندگی هوا در هفته آینده از ممنوعیت تردد شبانه کامیونها و خودروهای دیزلی از روز شنبه تا اطلاع ثانوی خبر داد.

انوشیروان محسنی بندپی در جلسه کمیته "اضطرار آلودگی هوا" در تشریح محدودیتهای ناشی از احتمال افزایش آلایندگی هوا در هفته آینده گفت: با توجه به گزارش هواشناسی از بعدازظهر امروز تا صبح جمعه هوای مناسبی همراه با بارندگی و وزش باد خواهیم داشت. اما از عصر جمعه پایداری هوا آغاز خواهد شد و از شنبه تا سه شنبه شاهد افزایش آلایندگی خواهیم بود.

وی افزود: کیفیت هوا علاوه بر این به صورت مستقیم در سلامت آحاد جامعه تاثیر گذار است، مهمتر از آن این است که هم افزایی میان آلایندگی با  افزایش احتمالی مبتلایان و مرگهای ناشی از بیماری کووید ۱۹ وجود دارد و سازمان جهانی بهداشت نیز هم افزایی مثبت افزایش میان آلایندگی ها و ابتلای کووید ۱۹ را اعلام کرده است.

استاندار تهران در تشریح تصمیمات ناشی از افزایش آلایندگی هوا درهفته آینده گفت: ممنوعیت تردد شبانه کلیه خودروهای سنگین و دیزلی همانند کامیونها از روز شنبه تا اطلاع ثانوی اجرایی خواهد شد. همچنین فعالیت کارگاه های عمرانی تولید شن و ماسه و آسفالت نیز متوقف خواهد شد.

وی ادامه داد: ۶۱ درصد آلایندگی ها توسط خودروهای حمل و نقلی ایجاد می شود لذا معاینه فنی از اهمیت به سزائی برخوردار است. باید معاینه فنی خودروها و موتورسیکلتها با جدیت پیگیری شود. در حال حاضر از سه میلیون موتور سیکلت تنها ۳۳ دستگاه معاینه فنی دریافت کردند. برهمین اساس باید پلیس راهور تشدید برخورد با خودروها و موتورسیکلتهای آلاینده را در دستور کار قرار دهد و حتی قانون به پلیس اجازه داده که نسبت به توقف تردد خودروها وموتورسیکلتهای دودزا اقدام کند.

استاندار تهران تصریح  کرد: سوخت مازوت در افزایش آلایندگی بسیار موثر است؛ لذا شرکت گاز باید با اطلاع رسانی به آحاد جامعه همراهی و  مشارکت شهروندان را برای کاهش یک تا دو درجه ای حررات منازل جذب کند تا صرفه جویی مصرف گاز محقق شود با این کاهش یک یا دو درجه ای، حدود ۲۵ میلیون متر مکعب کاهش مصرف گاز را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در رابطه با مصرف کارخانجات سیمان و همچنین کارخانجات اطراف تهران همانند سیمان ری تاکید شد که شرکت گاز همانند گذشته همراهی و همکاری برای تامین سوخت گاز را در دستور کار قرار دهد. بی تردید تمامی تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه نیازمند همراهی و مشارکت دستگاه ها و شهروندان خواهد بود.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1469068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =