قالیباف چه اذنی از رهبر انقلاب گرفته است؟ /فرهنگی: اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری به خرداد 1400 می‌رسد

مهر نوشت: سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: احتمالاً لایحه بودجه ۱۴۰۰ «دوسقفی» بسته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدحسین فرهنگی امروز(شنبه) در نشست خبری درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان، گفت: شفافیت آرای نمایندگان در روزهای ابتدایی مجلس یازدهم اعلام وصول شد، ما آن را به کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس ارجاع دادیم، بحث‌هایی در این زمینه شد و هدف آن است که این شفافیت در مجلس وجود داشته باشد.

وی افزود: طرح شفافیت آرای نمایندگان در سامانه‌ای، بارگذاری و نظرات نمایندگان درباره آن اخذ شد، چون این طرح به صورت فوریتی نیست، در دستور کار مجلس است و پس از بررسی طرح‌های در دستور کار مجلس، در صحن علنی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر مجلس در حال بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری است، تصریح کرد: یکی دیگر از طرح‌های در دستور کار مجلس درباره ساماندهی بازار فولاد است چرا که بازار فولاد بازار حساسی است، لازم است که درباره آن مصوباتی داشته باشیم و امیدواریم پس از بررسی این طرح‌ها، طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کار قرار گیرد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و فارس بخوانید؛

*{ درباره وضعیت لایحه بودجه سال ۱۴۰۰}: وابستگی بودجه به نفت بسیار بالا دیده شده و همچنین درآمدها بسیار خوشبینانه در نظر گرفته شده و از سوی دیگر، هزینه‌های بودجه اجتناب‌ناپذیر است و در صورت عدم تحقق درآمدها، مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

* نظرات مختلفی درباره بودجه وجود دارد از جمله آنکه برخی معتقدند کلیات لایحه بودجه، رد و لایحه به دولت ارجاع شود و مورد اصلاح قرار گیرد.

* نظر بعدی نمایندگان آن است که بودجه دو سقفی در نظر گرفته شده که با این کار هم نظر دولت تأمین شده و هم اصلاحات لازم از سوی مجلس اعمال خواهد شد و قرار است سقف دوم در شهریورماه باشد؛ تلاش داریم تا بودجه را براساس واقعیت های موجود اصلاح کنیم؛ البته نظر رئیس کمیسیون تلفیق هم دو سقفی بودن بودجه است. من هم چنین نظری دارم. 

* { در پاسخ به سؤالی درباره اینکه گفته می‌شود قالیباف از مقام معظم رهبری در موضوعات مختلفی اذن گرفته است}: تا جایی که من در این باره اطلاع دارم، ‌این کسب اجازه فقط در مورد ستاد کرونا و حضور یکی از نمایندگان در آنجا بوده است، ضمن اینکه در مورد سایر موضوعات مانند تشکیل جلسات در نقاط دیگر و برگزاری الکترونیکی جلسات علنی مجلس هم از ستاد کرونا اجازه گرفته‌ایم و در سایر موارد اجازه دیگری گرفته نشده است.

*{ در پاسخ به سؤال دیگری درباره احتمال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در سال ۱۴۰۰ براساس اصلاحیه قانون که هم‌اکنون در مجلس در حال بررسی است}: پیش‌بینی ما این است که این اصلاحیه به انتخابات خرداد ۱۴۰۰ می‌رسد، و اگر هم شورای نگهبان در این زمینه ایرادی بگیرد، مجلس آن ایرادات را اصلاح می‌کند. 

* در شکل‌گیری طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، نظرات برخی از اعضای شورای نگهبان را اخذ کرده‌ایم. اما با این حال ایرادات جدیدی که در صحن مطرح می‌شود.

* با آنکه در اصل موضوع اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با تعدادی از اعضای شورای نگهبان هماهنگی کرده‌ایم، اما با این حال با کل اعضا هماهنگی صورت نگرفته ولی سعی می‌کنیم نظرات کل شورای نگهبان را در این موضوع مدنظر قرار دهیم.

* جلسات اطلاع‌رسانی مجلس قرار است به صورت مستمر و هفتگی و به مانند سایر قوا و نهادها برگزار شده و تلاش کنیم به سؤالات افکارعمومی پاسخ دهیم. 

* شورای نگهبان پس از مدتی به این جمع بندی رسید که مجلس قانون انتخابات ریاست جمهوری را اصلاح کند و مجلس هم به این موضوع ورود کرد که تصمیماتی مجلس در این باره اتخاذ کرده اما الزاما نهایی نیست و ممکن است شورای نگهبان به برخی از مواد آن ایراد بگیرد که این حق شورای نگهبان است و ما در مجلس آن را اصلاح می کنیم.

* بعضاً عنوان می‌شود که مجلس به دنبال آن است که به نظامیان مجوز دهد تا در انتخابات ریاست جمهوری حضور داشته باشند که این مسئله خلاف واقع است.

* این مجوز از ابتدای انقلاب وجود داشت؛ به گونه‌ای که در اولین انتخابات‌های مجلس شورای اسلامی یکی از دریاداران ارتش حضور داشت و قانون اساسی، نظامیان را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری منع نکرده است.

* تصمیم جدیدی برای حضور افراد با سوابق نظامی در انتخابات ریاست جمهوری نداریم، ما این حاشیه‌ها را بخشی از جنگ روانی از سوی عناصر امنیتی در جریانات سیاسی می‌دانیم. از خاطرمان نرفته است که درباره شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی هم این مباحث را مطرح می‌کردند، او قهرمان ملی ما بود و همواره خواهد ماند. این جریانات حرکت زننده‌ای انجام دادند که این شهید بزرگوار هم پاسخ لازم را در این باره داد. مجلس به این حاشیه‌ها توجه نمی‌کند و ما تحت تأثیر این افراد و بحث‌های آنان قرار نمی‌گیریم.

* هدف مجلس از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، برچیدن اتفاقاتی است که در زمان ثبت‌نام در این انتخابات در وزارت کشور اتفاق می‌افتد.

* همانطور که برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا شرایطی وجود دارد، برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری که مدیریت کلان کشور است، حتماً باید شرایطی در نظر گرفته شود؛ منطق اقتضا کرد که مجلس به این موضوع مهم ورود کند و این قانون اصلاح شود.

* باید شرایطی برای ثبت‌نام افراد در انتخابات ریاست جمهوری وجود داشته باشد، رجل سیاسی و مذهبی بودن و همچنین داشتن تجارب مدیریتی در قانون اساسی آمده است که باید مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه در انتخابات‌های قبلی شاهد بودیم که افراد نوجوان و کم‌سن و سال و همچنین افراد کم‌سواد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کردند که ما با اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، می‌خواهیم مانع از تکرار این اتفاقات شویم.

*{ در واکنش به کسانی که می‌گویند مجلس با طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری می‌خواهد رقبای برخی افراد را حذف کند}: این مباحث حاشیه‌سازی برخی از رسانه‌ها و جریان‌های خاص سیاسی است، به هیچ وجه درست نیست و بهتر است که این افراد به جای کلی‌گویی بگویند که کدام ماده طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، به این موضوع اشاره می‌کند؟

*{ در پاسخ به سوالی پیرامون قانون مالیات بر خانه های خالی}: پیش بینی های لازم در این مصوبه در نظر گرفته شده تا عملیاتی شود و مکانیزم هایی برای اعمال فشار بر کسانی که دارای مسکن هستند وجود دارد تا دارایی های خود را در سامانه ثبت کنند.

* در مصوبه قانون مالیات بر خانه های خالی ضمانت اجرایی دیده شده اما اینکه این قانون به چه نحوی اجرا شود، ما نگرانی هایی از این بابت داریم، چرا که در گذشته هم مصوبه هایی درباره مالیات بر خانه های خالی داشتیم اما به درستی اجرا نمی شد.

*{ درباره مصوبه مجلس مبنی بر قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها}: هم طرف های خارجی که در جریان این مصوبه هستند و هم مسئولان داخلی ما باید توجه داشته باشند که ما دیگر حالت کجدار و مریز گذشته را نخواهیم داشت.

* مسئولان کشورهای اروپایی و آمریکا باید خودشان در این باره تصمیم بگیرند و ما در قانون زمانبندی آن را پیش بینی کرده ایم و این کشورها نمی توانند بهانه ای بیاورند. طرف مقابل یعنی گروه ۴+۱ باید اقداماتی را برای رفع تحریم ها در حوزه نفت و ارز انجام دهند و مشکلات رفع شود و ما بر اساس زمانبندی پیش بینی شده در این قانون پیش می رویم.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1469920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =