از کاهش ورودی بیمارستان‌ها تا آخرین اخبار واکسن داخلی و خارجی کرونا

مهمترین اخبار کرونایی امروز را اینجا بخوانید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خوشبختانه روند کاهشی شیوع کروناویروس در ایران همچنان ادامه دارد و براساس توضیحات امروز سخنگوی وزارت بهداشت در یک روز گذشته متاسفانه ۱۱۹ نفر در اثر ابتلا به کرونا فوت کردند و ۵۵۰۲ نفر هم به این بیماری مبتلا شدند.

 سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، در همین رابطه گفت:  ۵۲۱۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. خوشبختانه تا کنون ۹۵۱ هزار و ۸۶۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۰۸ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳۴۰ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

ورودی به بیمارستان‌ها یک چهارم کاهش پیدا کرد

این کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌های کروناویروس توسط پزشکان هم مشاهده شده است. در همین رابطه امروز  مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی، گفت: ورودی به بیمارستان‌ها به یک چهارم کاهش پیدا کرده و موارد بستری هم خیلی کم شده است. 

او افزود: خوشبختانه امروز هیچ شهری قرمز نیست و به امید خدا از هفته آینده شهرهای سفید پدیدار می‌شود، اما این بدان معنی نیست که مردم رعایت‌ها را کنار بگذارند.   تعداد شهرهای نارنجی به ۱۰۰ شهر کاهش پیدا کرده و از هفته آینده شهرهای سفید پدیدار شود و اگر اوضاع همین‌طور پیش برود می‌توانیم امیدوارتر باشیم که به سمت کنترل بیماری پیش برویم. کلینیک‌ها و مطب‌های عفونی که ماه پیش این موقع گاهی ۲۰۰ نفر ثبت‌نام می‌کردند خوشبختانه خیلی خلوت شده و ورودی به بیمارستان‌ها به یک چهارم کاهش پیدا کرده و موارد بستری هم خیلی کم شده است.  

این پزشک عفونی توضیح داد: با اجباری شدن استفاده از ماسک خیلی در کار پیشرفت کردیم، بعد از آن محدودیت‌ها به کمک آمد، عدم رفت‌وآمد شبانه همه اینها کمک کرد که زنجیره انتقال محدود شود، خود ویروس هم یک خاصیتی دارد که چند پیک می‌زند و بعد افول می‌کند، که این‌بار افول ویروس مصادف شد با اعمال محدودیت‌ها و نتایج شگرف آن را در کل کشور می‌بینیم و اگر مردم همچنان رعایت کنند، انشاءالله امسال عیدی داشته باشیم که با عید قبل کاملا متفاوت باشد و دل مردم شاد شود. 

ممنوعیت تردد همچنان وجود دارد؟

در این میان به نظر می‌رسد با وجود کاهش آمار مبتلایان همچنان برخی محدودیت‌ها وجود دارند. 

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا نیزبا این تغییرات،درباره آخرین وضعیت محدودیت‌های اعمال‌شده برای ترددهای بین شهری گفته است:در شهرهای گروه زرد ورود خودروها با پلاک غیربومی و خروج خودروها با پلاک غیربومی با یک استثنا بدون مانع است. استثنای تردد در شهرهای زرد مربوط به خودروهایی است که پلاک بومی شهرهای گروه نارنجی را دارند. این پلاک‌ها (گروه نارنجی) مجاز به تردد در هیچ‌یک از شهرهای کشور نیستند. به عنوان مثال اگر خودرویی دارای پلاک متعلق به شهری با وضعیت نارنجی باشد نه اجازه خروج از آن شهر را دارد و نه اجازه ورود به شهر دیگر و بدیهی است که در صورت مشاهده چنین خودروهایی، دوربین‌ها و ماموران نسبت به اعمال قانون اقدام خواهند کرد.

انجام تست سریع کرونا در ایستگاه‌های مترو

از سویی به نظرمی‌رسد اقداماتی هم در راستای تشخیص بیشتر مبتلایان درحال انجام است،به طوری که امروز مدیر عامل شرکت شهر سالم از آمادگی مترو برای همکاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی بمنظور اجرای تست سریع کرونا در ایستگاه‌های منتخب مترو خبر داد.

حمید چوبینه، در این رابطه گفت: در ادامه طرح شهید سلیمانی درخواست مکان‌هایی برای انجام تست کرونا شد و در رایزنی با مترو، این شرکت نیز اعلام آمادگی کرد مکان‌هایی را برای این منظور اختصاص دهد. این اعلام آمادگی مترو به معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی منتقل شد تا اگر کمبود فضا دارند این مکان‌ها نیز مورد استفاده آن‌ها قرار گیرد. 

خرید واکسن خارجی کرونا و آخرین وضعیت واکسن داخلی

در کنار این موضوع مسئولان وزارت بهداشت از خرید واکسن کرونا هم خبر دادند،  کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر در نشست خبری که صبح امروز(یکشنبه ۷ دی ماه) برگزار شد، با اشاره به آخرین وضعیت واکسن کرونا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به شرایط کرونایی کشور، قرار شده تا جمعیت هلال احمر به درخواست وزیر بهداشت برای واردات واکسن کرونا و بحث خرید آن ورود کند.

او افزود: مقرر شده که جمعیت هلال احمر یک میلیون دوز واکسن کرونا را از کشور چین خریداری کند. همه واکسن‌هایی که وارد کشور می‌شوند مورد تأیید وزرات بهداشت هستند و متولی نظارت بر خرید واکسن از منبع، سازمان غذا و دارو است و هر تعداد واکسنی که جمعیت هلال احمر وارد کند، در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

همچنین خبرهای خوبی از واکسن داخلی کرونا امروز پخش شد، به طوری که در ۴۸ ساعت گذشته ۶۰ هزار نفر داوطلب تزریق واکسن کرونا شده‌اند.

جمشیدی، دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا، توضیح داد: : پس از نتیجه گرفتن از آزمایش واکسن روی انسان باید همه مستندات خود را به وزارت بهداشت ارائه دهیم و متخصصان این وزارتخانه دوباره نتایج را راستی آزمایی می‌کنند و ده‌ها آزمایش انجام می‌دهند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1470403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =