۱ نفر
۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۰
حداقل دستمزد در ترکیه تعیین شد

ایسنا به نقل از دیلی صباح نوشت: وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه از افزایش ۲۱.۵۶ درصدی حداقل سطح دستمزد این کشور خبر داد.

در آخرین نشست کمیته تعیین حداقل دستمزد ترکیه مقرر شد از ابتدای سال ۲۰۲۱ حداقل سطح دستمزد به ۲۸۲۶ لیر ( حدود ۳۸۰ دلار) در ماه افزایش پیدا کند که این رقم نسبت به سال جاری ۲۱.۵۶ درصد افزایش پیدا کرده است. این رقم خالص دستمزد است و شامل کسر مالیات و هزینه بیمه تامین اجتماعی نمی شود.

وزیر امور خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه با اشاره به اینکه افزایش حداقل دستمزد از نرخ تورم هفت درصد بیشتر است، گفت: با این کار به وعده خود در خصوص توانمندسازی خانوارها عمل کردیم.  

از ۸۳ میلیون شهروند ترک، نیمی از آن ها درآمدی در محدوده حداقل سطح دستمزد دارند. طبق توافق صورت گرفته قرار شد حداقل دستمزد ماهانه شاغلینی که دارای سه فرزند و بیشتر هستند نیز ۳۰۱۳ لیر باشد. 

با وجود افزایش محسوس سطح دستمزد در ترکیه، بزرگ ترین کنفدراسیون کارگری این کشور آن را ناکافی دانسته است. نظمی ایرگات- دبیر این کنفدراسیون گفت: افزایش سطح دستمزدها خیلی کمتر از چیزی بود که کارگران انتظارش را داشتند. 

برخی از احزاب سیاسی ترکیه نظیر حزب آی پی و سی اچ پی نیز با صدور بیانیه هایی مشابه، این افزایش سطح دستمزد را ناکافی دانسته اند. 

از زمان شیوع کرونا، اقتصاد ترکیه که وابستگی زیادی به بخش گردشگری دارد دچار خسارت های زیادی شده و شمار بیکاران ترک افزایش یافته است. علاوه بر کرونا، کاهش شدید ارزش لیر در ماه های اخیر باعث کاهش قدرت خرید شهروندان ترکیه شده است. دولت این کشور به منظور کاستن از تبعات اقتصادی کرونا تاکنون حدود ۴۵ میلیارد لیر اعتبار تخصیص داده است. نرخ بیکاری ترکیه تا پایان ماه سپتامبر ۱۲.۷ درصد اندازه گیری شده است. طبق برنامه ریزی دولت این کشور نرخ بیکاری ترکیه باید تا پایان امسال به ۱۳.۸ درصد و در سال آینده به ۱۲.۹ درصد برسد. 

223224

کد خبر 1470822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =