گردشگری، سومین صنعت پردرآمد دنیا

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: گردشگری به عنوان سومین صنعت پردرآمد دنیا اهمیت بسزایی در توسعه اقتصادی و اشتغالزایی کشور دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین گفت: استفاده از ظرفیت ها و سرمایه های مردمی در شرایطی که اعتبارات دولت محدود است جزو رویکردهای جدی وزارت میراث فرهنگی برای احیای بناهای تاریخی و اجرای طرح های گردشگری است.

این مقام مسئول گفت: در حال حاضر ۱۳۷هزار میلیارد تومان طرح گردشگری در کشور در دست اجراست که بیشتر آن با سرمایه گذاری های مردمی در حال انجام است.

او اظهار کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از حیث کارکردی نسبت به سایر وزارتخانه ها منحصر به فرد است چرا که هم در حوزه فرهنگی و هم در حوزه اقتصادی ایفای نقش می کند چرا که وظیفه صیانت از بناهای تاریخی و پاسداشت هویت ملی و دینی را عهده دار بود و نیز در حوزه گردشگری که نقش مهمی در اقتصاد و ایجاد شغل برای جامعه دارد.

مونسان از گردشگری به عنوان سومین صنعت پردرآمد دنیا نام برد و گفت: این مساله نشانگر اهمیت این حوزه در توسعه اقتصادی و اشتغالزایی کشورها را نشان می دهد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه از هر ۱۰شغل در دنیا یک شغل مربوط به گردشگری است، افزود: برخلاف سایر بخش ها که اشتغالزایی بر هر نفر از ۵۰۰میایون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه دربردارد، اشتغالزایی در حوزه گردشگری حتی با ۵۰میلیون تومان نیز میسر است و بسیاری از بوم گردی ها در کشور با این هزینه ها؛ اشتغالزایی قابل توجهی کرده اند.

این مقام مسئول گفت: در حال حاضر از محل صندوق توسعه ملی کمک های خوبی به سرمایه گذار آن برای اجرای طرح های میراثی و گردشگری اختصاص می یابد.

مونسان اظهار کرد: با سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه بوم گردی روند مهاجرت از روستا به شهر در بسیاری از نقاط روستایی معکوس شده و این روند تداوم دارد.

او گفت: با تلاش های انجام شده تنوع خوبی به گردشگری بخشیده ایم و اکنون علاوه بر ظرفیت های تاریخی از ظرفیت های طبیعی و دیگر زمینه ها نیز برای جذب گردشگر به کشور استفاده می شود و در همین رابطه حتی مجوزهایی برای فعال سازی گردشگری کشاورزی صادر شده است.

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: این وزراتخانه به دلیل رسالت خود در حفظ هویت ایرانی اسلامی خود ضمن ثبت آداب و رسوم و آیین ها و صنایع دستی فراموش شده و مرمت و احیا ابنیه های تاریخی تلاش کرده تا از این محل کسب و کار نیز ایجاد کند که تا حدودی محقق شده و با جدیت ادامه دارد.

46

کد خبر 1470907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =