اعتراض شاعر جوان به جشنواره شعر فجر

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: امید صباغ‌نو، در اعتراض به شیوه برگزاری جشنواره شعر فجر، این پرسش را مطرح کرد: «چرا بسیاری از شاعران امروز، دبیر علمی جشنواره بین‌المللی شعر فجر امسال را نمی‌شناسند؟»

یک شاعر از شیوه تکراری برگزاری جشنواره بین‌المللی شعر فجر انتقاد کرد.

امید صباغ‌نو، در این‌باره گفت: «داوران جشنواره بین‌المللی شعر فجر در چند ساله اخیر شیوه درستی برای برگزاری یک جشنواره ادبی انتخاب نکردند.»

او ادامه داد: «در چند ساله اخیر شاهدیم داوران جشنواره بین‌المللی شعر فجر از بین کتاب‌های منتشر شده، کتاب‌هایی را انتخاب می‌کنند و بعد از داوری اولیه از صاحب اثر می‌پرسند که می‌خواهد اثرش در ادامه داوری شود یا خیر. این کار درستی نیست؛ وقتی جشنواره بین‌المللی شعر فجر به این شیوه برگزار می‌شود، در حق بسیاری از شاعران جوان اجحاف خواهد شد.»

این شاعر افزود: «سال‌های قبل هم مجموعه‌های شعر بزرگسال در سه قالب شعری کلاسیک، نو (شامل سپید و نیمایی) و شعر محاوره داوری می‌شد. از این رو جشنواره بین‌المللی شعر فجر امسال با دوره‌های گذشته‌اش تغییری نکرده است. این شیوه برگزاری باعث شد برخی دوستان شاعر اعتراض کنند و برخی هم تمایل نداشته باشند کتاب‌شان را برای شرکت در جشنواره بین‌المللی شعر فجر ارسال کنند.»

صباغ‌نو بیان کرد: «بسیاری از شاعران امروز، دبیر علمی جشنواره بین‌المللی شعر فجر امسال را نمی‌شناسند. حتی اگر از استادان رشته زبان و ادبیات فارسی باشند، باید در بین شاعران شناخته شده باشند تا شاعران اعتماد کنند و اثرشان را برای شرکت در جشنواره‌ای بفرستند. برای مثال ما در جشنواره شعر نیاوران قله‌ای به نام محمد سلمانی داشتیم. همه شاعران از هر طیفی که باشند محمد سلمانی را می‌شناسند. جشنواره بین‌المللی شعر فجر امسال به گونه‌ای است که گویی فرمالیته برگزار می‌شود.»

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، به دبیری علمی مریم جلالی و دبیری اجرایی مصطفی راضی جلالی، برگزار می‌شود.

۵۷۵۷

کد خبر 1471092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =