خبری از شاهزادگان بازداشتی بن سلمان نیست

ایسنا نوشت:مقامات سعودی تعدادی از شاهزادگان از جمله وزیر کشور سابق را به دلایل مختلف بازداشت کرده‌اند و اخباری درباره وضعیت‌شان وجود ندارد.

به گزارش العهد، شاهزادگانی که بازداشتشان تأیید شده است این موارد هستند: 

محمد بن نایف

به گفته چندین منبع از جمله دیده بان حقوق بشر محمد بن نایف، ولیعهد و وزیر کشور سابق از مارس بازداشت شده است.

این سازمان اعلام کرد، نگرانی‌هایی درباره وضعیت سلامتی محمد بن نایف وجود دارد و مکان بازداشتش نامعلوم است. همچنین اجازه ملاقات با پزشک شخصی‌اش به او داده نشده است.

مخالفان عربستانی و رسانه‌های غربی پیش‌بینی کردند که با روی کارآمدن جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا و با توجه به روابط مستحکمی که میان ولیعهد سابق و دولت باراک اوباما وجود داشت که بایدن نیز عضو این دولت بود، مجددا نام محمد بن نایف مطرح شود.

بسمه دختر سعود بن عبدالعزیز

دفتر بسمه دختر سعود بن عبدالعزیز اعلام کرد که وی و یکی از دخترانش از ۲۸ فوریه ۲۰۱۹ بدون هیچ اتهامی در زندان حائر در ریاض بازداشت هستند.

دفتر این شاهزاده اعلام کرد که آخرین تماسی که با او گرفته شده در ماه آوریل بود و اطلاعاتی درباره وضعیت سلامتی یا قانونی وی وجود ندارد.

بسمه با مقالاتی که بر ضرورت بهبود اوضاع زنان عربستانی و اصلاحات سیاسی تأکید دارد و انتقاد مستقیم از نقش عربستان در یمن مشهور شده است.

فرزندان ملک عبدالله

فرزندان ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق بیشترین آسیب را از دوره جدید و به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دیدند. بن سلمان از زمان برعهده گرفتن پست ولایتعهدی در ۲۰۱۷ اقداماتی را علیه فرزندان عبدالله و در رأس آن متعب که برای چند سال وزیر گارد ملی بود، اتخاذ کرد.

متعب بن عبدالله که در راستای کمپین مبارزه با فساد در هتل ریتز کارلتون بازداشت شد در میان برادرانش تنها کسی نیست که بازداشت شده است. مقامات سعودی در حال حاضر برادرانش ترکی و فیصل را نیز بازداشت کرده‌اند و اخباری نیز درباره بازداشت مشعل بن عبدالله وجود دارد.

ترکی بن عبدالله، امیر سابق ریاض بیش از سه سال است که به اتهام فساد تحت بازداشت است.

شرایط بازداشت ترکی جزئیات مبهمی دارد که از جمله مهم‌ترین آن مرگ علی القحطانی، مدیر دفتر وی در زندان و اخباری درباره کشته شدنش است.

از جمله دیگر فرزندان ملک عبدالله که بازداشت است، فیصل است که چند سال رئیس مرکز هلال احمر بوده است. 

دیده بان حقوق بشر مه گذشته اعلام کرد، دستگاه‌های امنیتی فیصل را ۲۷ مارس ۲۰۲۰ بازداشت کردند.

اما بازداشت مشعل که ملک سلمان ۲۰۱۵ او را از امارت مکه خلع کرد، از سوی هیچ منابع رسمی یا حقوقی تأیید نشده است.

سعود