۰ نفر
۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۳

ایرنا نوشت:

به دنبال مخالفت شدید روسیه، چین و سایر کشورهای غیر دائم شورای امنیت با درخواست آمریکا، انگلیس و فرانسه برای صدور بیانیه مطبوعاتی بر ضد دمشق، ناکامی نشست امروز شورای امنیت متوجه طراحان آن شد.
 
نمایندگان دائم آمریکا به همراه انگلیس و فرانسه بعد از ناکامی برای مجاب کردن اعضای شورای امنیت به منظور صدور بیانیه مطبوعاتی بر ضد سوریه ، تلاش کردند تا نشست غیر علنی را به علنی تبدیل کنند.
هدف آنها بعد از شکست در این مرحله استفاده ابزاری از فضای رسانه ای بود و شروع به اتهام زنی نسبت به سایر کشورها کردند.
سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل در اظهاراتی واهی و بی اساس سوریه را متهم کرد که برای آرام کردن اعتراض ها از ایران کمک می گیرد.
محمد خزاعی نماینده کشورمان در سازمان ملل با رد ادعاهای دروغین نماینده آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتقادی به دخالت درامور سایر کشورها ندارد.
بشار جعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در پاسخ به اظهارات رایس گفت: این ادعاها بیشتر شبیه به فیلم های هالیوود است.
وی با انتقاد از سیاست های کاخ سفید گفت: آمریکا بیش از 60 سال است که مانع از صلح و ثبات در خاورمیانه و تشکیل دولت فلسطین می شود.
وی همچنین با انتقاد از عملکرد شورای امنیت گفت: سوریه اصلاحات را آغاز کرده اما ضروری است که قبل از دمشق اصلاحاتی در شورای امنیت ایجاد شود تا در مقابل یکه تازیهای آمریکا ایستادگی کند.
در مقابل انتقادهای لیان گرانت و جرآرد آراد نمایندگان دائم انگلیس و فرانسه 'آلکساندر پانکین' معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل با اشاره به برداشته شدن قانون اضطراری و برخی تلاشهای دیگر از سوی دولت سوریه افزود: اصلاحاتی که اخیرا از سوی دمشق اعلام شده است، ارزش حمایت دارد.
معاون نماینده دائم روسیه گفت به رغم افزایش تنشها وضعیت کنونی سوریه تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی محسوب نمی شود.
'لی بادانگ' نماینده دائم چین در سازمان ملل گفت کشورش از نزدیک وضعیت سوریه را زیر نظر دارد و تنشها باید فقط از راه مذاکرات سیاسی حل شوند.
وی افزود: وقایعی که در خاورمیانه و شمال آفریقا رخ می دهند به منزله یک انفجار عظیم در ثبات منطقه است و به دلیل نادیده گرفتن برخی موضوعات منجر به تاثیرات سویی در امنیت و ثبات در سایر مناطق جهان و همچنین عواقب منفی در بهبودی اقتصادی جهانی خواهند شد.
'نواف سلام' نماینده دائم لبنان در سازمان ملل گفت: کشور متبوعش و سوریه نگرانیهای امنیتی دو جانبه ای دارند .
وی افزود: رییس جمهور کشورش در بیانیه ای از ثبات در سوریه و همچنان تلاشها به منظور برداشتن قانون اضطراری و اجرای اصلاحات در آن کشور حمایت کرده و مردم لبنان کاملا از اقتدار و تمامیت ارضی سوریه حمایت می کنند.
برخی از کارشناسان مسایل سیاسی و امنیتی ناآرامی ها در سوریه را مصنوعی و ساخته و پرداخته دست برخی قدرت های مخالف دولت بشار اسد می دانند.
آنها معتقدند که تحولات کنونی منشا بیرونی دارد و اعتراض ها در بدنه اصلی جامعه سوریه همچون لیبی سرایت نکرده است به همین دلیل برخی کشورهای غربی تلاش می کنند تا مسیر کنونی سوریه را به سمت و سوی لیبی سوق دهند.25149

کد خبر 147192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • Ali CA ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۸
    0 0
    خیلی زشته که بخاطر مسائل سیاسی از خون مردمی که تو سوریه ریخته میشه چشم پوشی میکنید. پس شما هم هم هیچ فرقی با رسانه های غربی ندارید دیگه نه؟