افزایش 3برابری فوتی‌ها در دوره پیک کرونا

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: زمانی که بیماری کرونا به پیک می‌رسد میزان مرگ و میر در بیمارستان‌ها سه برابر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ ایرج حریرچی در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان قزوین گفت: زمانی که بیماری کرونا به پیک می‌رسد در هر کشوری از آمریکا، فرانسه و چین میزان مرگ و میر در بیمارستان‌ها سه برابر می‌شود و امیدواریم پیک بعدی این بیماری را نداشته باشیم.

او اضافه کرد: اگر پیک بعدی کویید ۱۹ را در کشور و استان داشتیم باید توزیع بیماران را در میان تمامی مراکز درمانی از خصوصی و دولتی، تامین اجتماعی، نیروی مسلح و خیریه توزیع کرد تا میزان مرگ و میر داخل بیمارستانی را کنترل کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشورهای مختلف دنیا دو نوع سیاست را برای مقابله با کرونا در پیش گرفته‌اند که یکی حذف ویروس بوده است که مثلا در نیوزلند و هشت کشور جنوب شرقی آسیا به دلیل قدرت اقتصادی، همکاری مردم و فرهنگ موجود و نظام‌های مختلف اجرا شد.

او بیان کرد: سیاست دیگر که قریب به اتفاق کشورهای دنیا به دنبال آن بوده‌اند سیاست انقباض و انبساط بوده است.

حریرچی گفت: چه در سیاست حذف یا انقباض و انبساط مهمترین کار این است که به دنبال ویروس برویم نه دنبال بیماران چون انسان‌ها وقتی که بیمار می‌شوند خود به خود به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

این مقام مسئول درمانی افزود: کسانی ویروس کرونا را منتقل می‌کنند که بی علامت یا کم علامت هستند و کشف آنها طبق تاکید سازمان بهداشت جهانی با تست صورت می گیرد.

او اضافه کرد: این افراد را فقط با تست می‌توانیم شناسایی کنیم و بعد از آن برای قرنطینه آنها اقدام شود تا ویروس در بدن فرد ایزوله شود و از بین برود.

حریرچی گفت: نکته کلیدی این موضوع آن است که وقتی بیماری کویید ۱۹ در جامعه کمتر می‌شود اهمیت تست برای سیاست حذف یا انقباض و انبساط از همه بیشتر می‌شود چون وقتی تعداد بیماران در یک شهر افزایش می‌یابد دیگر امکان ایزوله و بستری همه آنها وجود ندارد.

او اضافه کرد: اگر در این مرحله موفق نشویم و افراد را در مرحله اول شناسایی نکنیم آن موقع هشدار پیک دوباره باید بدهیم و باید اداره، مغازه و... را ببندیم و محدودیت وضع کنیم.

این مقام مسئول افزود: از استاندار می‌خواهیم به ما قول بدهند تست بیشتری از میانگین کشوری در استان قزوین انجام خواهند داد و بیشتر از میانگین کشوری مواد اولیه کشف می کنند.

حریرچی ادامه داد: استان‌های شیراز و کهگیلویه و بویراحمد از اول این سیاست را اجرا کردند و به همین دلیل میزان بستری و مرگ و میر کمتری دارند و استان قزوین هم باید از امروز برای این موضوع برنامه ریزی کند.

او گفت: استان قزوین باید با استفاده از تست رپید و پی سی آر بتواند تعداد تست خود را بالا ببرد چون قزوین با توجه به موقعیت خاص و مجاورت با استان‌های آلوده تر مستعد افزایش کرونا است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به نظر دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین مبنی بر اینکه میزان تخت آی سو به ازای هزار نفر جمعیت در کشور ۱.۷۸ و در استان ۱.۶۸ است، افزود: سطح بندی استان‌ها بر مبنای تخت در کشور صحیح نیست و نباید این سطح بندی را به معنای تبعیض دانست.

48

کد خبر 1472209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =