نظر سنجی برای نام‌گذاری واکسن ایرانی کرونا: از کروناز تا حسینی بای

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان چندی قبل برای نام‌گذاری واکسن ایرانی کرونا در سایت خود نظرسنجی کرد و در میان نام‌های پیشنهادی کاربران، اسامی جالبی به چشم می‌خورد.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، دانشمندان در کشورهای مختلف تحقیقات خود را برای کشف و ساخت واکسن کرونا آغاز کردند. محققان کشور عزیزمان ایران هم از همان روزهای ابتدایی همه‌گیری این ویروس، تمام هم و غم خود را برای تولید برند ایرانی واکسن کرونا به کار گرفتند. شهید محسن فخری زاده هم یکی از اعضای تیم ساخت واکسن بود که توسط دشمنان کوردل ایران اسلامی ترور و به شهادت رسید.

سرانجام فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن کرونا در کشور روز ۹ دی ماه سال ۱۳۹۹ با تزریق بر روی سه داوطلب آغاز شد. انتشار این خبر بازتاب بسیار وسیعی در داخل و خارج از کشور داشت و رسانه‌های مختلف این دستاورد جمهوری اسلامی را ستودند.

در داخل هم کاربران فضای مجازی خوشحالی خود از اقتدار و پیشروی کشورشان را در این حوزه با یکدیگر به اشتراک گذاشتند و با بازنشر لحظه تزریق واکسن به اولین داوطلب، در شادی هم سهیم شدند.

سعید بیابانکی از شعرای برجسته کشورمان در همان روز رونمایی از واکسن، با انتشار توئیتی از مخاطبانش خواست نامی برای این واکسن انتخاب کنند.

مخاطبان سایت باشگاه خبرنگاران جوان هم با فرستادن حدود ۵۰۰ نظر ، حدود ۳۰ اسم برای این واکسن پیشنهاد دادند.

برخی از مخاطبان اعتقاد داشتند این واکسن به افتخار «شهید فخری زاده» باید نام ایشان را داشته باشد بنابراین،  این اسم با حدود ۳۵ بار تکرار، پرتکرارترین نام در بین اسامی پیشنهادی شد.

در رتبه‌های بعدی نام‌های «فاخر» و «قاسم سلیمانی» با ۱۳ بار تکرار، «فخر ایران» ۱۲ بار، «خلیج فارس» با ۷ بار و «فخر سلیمان» و «فخر ۱۹» هر کدام با ۵ بار تکرار در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

«سرباز»، «حسینی بای»، «نوید»، «persia»، «سلیمان واکسن»، «ایرانا»، «فاکسن»، «واکسن شفا»، «ذوالفقار»، «نوش دارو»، «ابن سینا»، «کروناز» و کووایران هم از جمله نام‌هایی بود که مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان پیشنهاد دادند.

47232

کد خبر 1472256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =